راهبرد بازار؛ افزایش تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در تهران

راهبرد بازار؛ افزایش تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در تهران

زمان انتشار : 1400/11/06 - 12:26

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی بانک مرکزی، «گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در دی ماه سال ۱۴۰۰» نشان می‌دهد که متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۳۲۹.۴ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۱.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۲۰.۳ درصد افزایش داشته که در مقایسه با رشد نقطه به نقطه دی ماه سال ۱۳۹۹ (معادل ۹۸.۳ درصد) به مراتب کمتر بوده و نشان دهنده کند شدن آهنگ رشد قیمت مسکن در سال جاری است.

حجم معاملات مسکن بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در دی ماه سال ۱۴۰۰ حاکی از آن است که از مجموع ۹ هزار و ۸۱۶ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۳۳.۶ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

سهم مذکور در مقایسه با دی ماه سال قبل حدود ۵.۴ درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بالا در سایر گروه‌ها شامل “۶ تا ۱۰” ،”۱۱ تا ۱۵” ،”۱۶تا۲۰ “و “بیش از ۲۰ “سال ساخت افزوده شده است.

در این ماه متوسط قیمت فروش یک متر مربع زیربنای واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران معادل ۳۲۹.۴ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۱ و ۲۰.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین در ماه مورد بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۵۰.۷ و ۵۴ درصد رشد نشان می‌دهد.

از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران، منطقه پنج با سهم ۱۴.۸ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه ۲ را به خود اختصاص داده است، همچنین مناطق ۱۰ و ۴ به ترتیب با اختصاص سهم‌های ۱۰ و ۸.۸ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

یازده + دوازده =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ چیزی بدتر از رکود شدید در راه اقتصاد آمریکاست

اقتصاد ایران: مدیرعامل بزرگ‌ترین بانک آمریکا هشدار داد که اقتصاد آمریکا به سمت چیزی بدتر ...