راهبرد بازار؛ آماده باش بانک‌های اروپایی و آمریکایی در برابر تهدید حملات سایبری

راهبرد بازار؛ آماده باش بانک‌های اروپایی و آمریکایی در برابر تهدید حملات سایبری

زمان انتشار : 1400/11/22 - 05:59

بانک مرکزی اروپا با افزایش تنشهای پیرامون اوکراین، بانکها را برای حمله سایبری احتمالی تحت حمایت روسیه آماده می کند.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایسنا، بن بست میان روسیه و اوکراین، سران سیاسی و تجاری اروپا را برآشفته کرده است چرا که نگران آسیب‌هایی است که حمله نظامی احتمالی روسیه به کل منطقه وارد خواهد کرد. امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه اوایل هفته گذشته پس از سفر به مسکو، به منظور میانجی گری به اوکراین رفت.

منابع آگاه اظهار کردند: اکنون بانک مرکزی اروپا که توسط کریستین لاگارد، وزیر فرانسوی سابق هدایت می شود و بر بزرگترین وام دهندگان اروپایی نظارت دارد، برای تهدید حملات سایبری به بانکها که ممکن است از سوی روسیه انجام شود، به حال آماده باش درآمده است.

در حالی که بانک مرکزی اروپا به کلاهبرداری‌های معمولی متمرکز بود که در دوران پاندمی رایج شده بودند، بحران اوکراین توجه این رگولاتور را به تهدیدهای حملات سایبری از سوی روسیه جلب کرده و بانک مرکزی اروپا از بانک‌ها درباره تدابیر دفاعی شان سوال کرده است.

یک منبع آگاه به رویترز گفت: بانک‌ها بازی‌های جنگ سایبری را برای آزمودن قابلیت خود برای دفع یک حمله سایبری احتمالی انجام می‌دهند.

این نگرانی‌ها تنها به بانک مرکزی اروپا منحصر نبوده است. دپارتمان خدمات مالی نیویورک در ژانویه هشداری به موسسات مالی صادر کرد و به آنها درباره حملات سایبری تلافی جویانه روسیه در صورت حمله نظامی به اوکراین و تحریم مسکو از سوی آمریکا هشدار داد.

پس از این که روسیه حدود ۱۰۰ هزار نیرو را نزدیک مرز اوکراین مستقر کرد، آمریکا، اتحادیه اروپا و انگلیس همگی به پوتین درباره حمله به اوکراین هشدار داده‌اند.

وب سایتهای متعدد اوکراین اوایل امسال هدف حمله سایبری قرار گرفتند که پیامی با مضمون “بترسید و منتظر بدتر باشید” را از خود بر جای گذاشته بودند. سرویس امنیت دولتی اوکراین اعلام کرده بود نشانه‌هایی دیده است که این حمله را به گروه‌های هکری مرتبط با سرویسهای اطلاعاتی روسیه مربوط می‌کند. اما کرملین مکررا ارتباط با حملات هک در سراسر جهان را تکذیب و اعلام کرده است آماده همکاری با آمریکا و کشورهای دیگر برای مقابله با جرایم سایبری است.

با این حال رگولاتورها در اروپا به حال آماده باش درآمده‌اند. مرکز امنیت سایبری ملی انگلیس به سازمان‌های بزرگ هشدار داد تاب آوری امنیت سایبری خود را در بحبوحه عمیق شدن تنشهای اوکراین تقویت کنند.

کاخ سفید روسیه را عامل حمله سایبری نوت پتیا در سال ۲۰۱۷ معرفی کرده است. این ویروس بخشهایی از زیرساخت اوکراین را فلج کرد و باعث از کار افتادن هزاران رایانه در دهها کشور شد.

بر اساس گزارش رویترز، این آسیب پذیری بار دیگر در سال میلادی گذشته انعکاس یافت که یکی از بزرگترین حملات سایبری علیه یک شرکت فناوری آمریکایی انجام گرفت و از طریق آن سازمانهای دولتی متعدد آمریکا با رخنه اطلاعاتی روبرو شدند. هک شرکت نرم افزاری سولار ویندز به هکرها اجازه داد به هزاران شرکتی که از محصولات این شرکت نرم افزاری استفاده می‌کردند دسترسی پیدا کنند. بانک مرکزی دانمارک تایید کرد زیرساخت مالی این کشور در این حملات آسیب دیده است.

انتهای پیام

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

یک + 8 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ استفاده از VPN برای کارمندان هندی ممنوع شد

در جدیدترین دور از مبارزه هند با نرم افزار VPN، استفاده کارمندان دولتی از این ...