راهبرد بازار؛ وحشت بانک‌های اروپایی از قطع ارتباط روسیه با سوئیفت

راهبرد بازار؛ وحشت بانک‌های اروپایی از قطع ارتباط روسیه با سوئیفت

زمان انتشار : 1400/11/23 - 12:12

اقتصاد ایران: بانک‌های اروپایی قطع ارتباط احتمالی روسیه با سوئیفت را یک “بمب اتم” توصیف می کنند چرا که این امر از بازپرداخت بدهی های این کشور جلوگیری می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران، رویترز در گزارشی به نقل از منابع خود نوشت: بانک های اروپایی نگران این موضوع هستند که سیستم پرداختی که آنها را به روسیه متصل می کند، قربانی بحران اوکراین شود. این بانک ها قطع ارتباط احتمالی روسیه از سوئیفت را یک “بمب اتم” توصیف می کنند چرا که این امر از بازپرداخت بدهی های این کشور جلوگیری می‌کند.

بر اساس تحقیقات بانک جی پی مورگان، بانک های اروپایی و زیرمجموعه های آن‌ها در روسیه بیشتر در معرض خطر محدودیت‌های اقتصادی هستند.

در این مطالعه آمده است که تعداد کمی از وام دهندگان، از جمله یونیکردیت UniCredit، آربی‌آی RBI، سوسایت جنرال Societe Generale  فرانسه و آی‌ان‌جی ING هلند، در معرض شدید آسیب از روابط بانکی با روسیه قرار دارند.

داده‌های بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی (BIS) نشان می‌دهد که بانک‌های ایتالیایی و فرانسوی هرکدام حدود ۲۵ میلیارد دلار مطالبات معوق از روسیه در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ داشتند.

بانک‌های اتریشی ۱۷.۵ میلیارد و بانک‌های آمریکایی نیز حدود ۱۴.۷ میلیارد دلار از روسیه طلبکار هستند.

داده های BIS نشان می‌دهد از زمانی که ایالات متحده و اتحادیه اروپا تحریم ها ضد روسی را در سال ۲۰۱۴ اعمال کردند، همکاری بانک های خارجی با روسیه بیش از نصف کاهش یافته است.

در آن زمان، سیستم پرداخت بین‌المللی سوئیفت SWIFT درخواست‌ها برای حذف روسیه از خدمات خود را رد کرده بود.

با این حال، تهدید مجدد برای حذف روسیه از این شبکه پرداخت، که انتقالات مالی جهانی را انجام می دهد و توسط بیش از ۱۱۰۰۰ موسسه مالی در بیش از ۲۰۰ کشور استفاده می شود، نگرانی اصلی بانک های بین المللی است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

پنج × 1 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ تورم دولت قبل در ۷۰ سال گذشته بی سابقه بود

اقتصاد ایران: درحالی رسانه های اصلاح طلب مدعی ناتوانی دولت فعلی در کنترل تورم شده ...