راهبرد بازار؛ مهاجمان چطور کنترل سیستم را در دست می‌گیرند؟

راهبرد بازار؛ مهاجمان چطور کنترل سیستم را در دست می‌گیرند؟

زمان انتشار : 1400/11/23 - 18:11

تعدادی آسیب‌پذیری دارای شدت بالا و متوسط در مرورگر فایرفاکس شناسایی شده که مهاجم با بهره‌برداری از برخی از این آسیب‌پذیری‌ها می‌تواند کنترل سیستم آسیب‌پذیر را در دست بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایسنا، موزیلا برای رفع تعدادی آسیب‌پذیری در مرورگر فایرفاکسِ خود، به‌روزرسانی امنیتی منتشر کرد، این آسیب‌پذیری‌ها دارای شدت بالا و متوسط بوده و یک مهاجم با بهره‌برداری از برخی از این آسیب‌پذیری‌ها می‌تواند کنترل سیستم آسیب‌پذیر را در دست بگیرد. مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه‌ای) جزئیات این آسیب‌پذیری‌ها را منتشر کرده است.

آسیب‌پذیری CVE-2022-22753 با شدت بالا، امکان ارتقاء سطح دسترسی به SYSTEM (بالاترین سطح دسترسی در سیستم‌های ویندوزی) را برای مهاجم از طریق سرویس Maintenance در ویندوز فراهم می‌کند. در واقع، یک نقص “زمان بررسی تا زمان استفاده” در سرویس Maintenance (Updater) وجود دارد که می‌تواند به منظور اعطای دسترسیِ نوشتن در هر مسیر دلخواه، به کاربران، مورد سوءاستفاده قرارگیرد و این امر، دست‌یابی به سطح دسترسی SYSTEM را منجر خواهد شد.

این آسیب‌پذیری تنها مرورگر فایرفاکس در ویندوز را تحت تأثیر قرار می‌دهد و سایر سیستم‌عامل‌ها تحت تأثیر این آسیب‌پذیری قرار ندارند.

آسیب‌پذیری CVE-2022-22754  با شدت بالا، امکان دور زدن فرآیند تأیید مجوز دسترسی را در هنگام به‌روزرسانی، برای افزونه‌ها فراهم می‌کند.

آسیب‌پذیری CVE-2022-22764 با شدت بالا، اشکالات ایمنی حافظه را در برخی از نسخه‌های پیشین فایرفاکس موجب می‌شود. توسعه‌دهندگان و اعضای انجمن موزیلا، Paul Adenot و تیم Mozilla Fuzzing، نقص‌های ایمنی حافظه را در Firefox 96 و Firefox ESR 91.5 گزارش کرده‌اند.

آسیب‌پذیری CVE-2022-22755 با شدت متوسط، موجب می‌شود که XSL امکان اجرای اسکریپت را پس از بسته شدن برگه‌ی مرورگر (tab) فراهم ‌کند.

آسیب‌پذیری CVE-2022-22756 با شدت متوسط، موجب می‌شود که کشیدن و رها کردن یک تصویر، موجب تبدیل شدن آن به فایل اجرایی شود.

آسیب‌پذیری CVE-2022-22757 با شدت متوسط، موجب می‌شود که Remote Agent نتواند مانع اتصال وب‌سایت‌های محلی شود، Remote Agent به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد تا از طریق مجموعه‌ای از دامنه‌ها به‌منظور بررسی وضعیت، کنترل اجرای اسناد در حال اجرا در محتوای وب، تزریق اسکریپت‌های دلخواه به اسناد، شبیه‌سازی تعامل کاربر برای اهداف خودکار، مشترک شدن در به‌روزرسانی‌های مرورگر مانند گزارش‌های شبکه و کنسول و غیره با فایرفاکس ارتباط برقرار کنند.

آسیب‌پذیری CVE-2022-22758 با شدت متوسط، موجب می‌شود tel: linkها بتوانند کدهای USSD را برای شماره‌گیرِ فایرفاکسِ اندروید ارسال کنند. این نقص فقط فایرفاکس نسخه اندروید را تحت تاثیر قرار می‌دهد و سایر سیستم‌عامل‌ها تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند.

آسیب‌پذیری CVE-2022-22759 با شدت متوسط، موجب اجرای اسکریپت توسط Sandboxed iframeها می‌شود.

آسیب‌پذیری CVE-2022-22760 با شدت متوسط، امکان تشخیص پاسخ‌های Cross-Origin را از بین انواع محتوای اسکریپتی و غیراسکریپتی فراهم می‌کند.

آسیب‌پذیری CVE-2022-22761 با شدت متوسط، موجب می‌شود که تنظیمات frame-ancestors در دستورالعمل Content Security Policy، برای صفحات افزونه‌دارِ دارای چهارچوب اجرا نشود.

آسیب‌پذیری CVE-2022-22763 با شدت متوسط، موجب اجرای اسکریپت در زمان بروز خطای invalid object state می‌شود.

تمام نسخه‌های قبل از Firefox 97 و Firefox ESR 91.6 تحت تأثیر آسیب‌پذیری‌های مذکور قرار دارند، بنابراین به کاربران و مدیران توصیه می‌شود، هر چه سریع‌تر مرورگر فایرفاکس خود را به نسخه‌ی Firefox 97 و یا Firefox ESR 91.6 به‌روزرسانی کنند.

انتهای پیام

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

5 × 5 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ استفاده از VPN برای کارمندان هندی ممنوع شد

در جدیدترین دور از مبارزه هند با نرم افزار VPN، استفاده کارمندان دولتی از این ...