راهبرد بازار؛ ما معتادان مدرن! – ایسنا

راهبرد بازار؛ ما معتادان مدرن! – ایسنا

زمان انتشار : 1400/11/24 - 21:21

«از ترکیه، ژاپن، فرانسه و حتی آلمان و سوئیس هم سبقت گرفته‌ایم و در جایگاه ششم جهان ایستاده‌ایم، اما ای کاش در این رتبه بندی بین المللی جایگاه آخر بودیم و در ارزیابی میزان اعتیاد به تلفن همراه، ششم نمی‌شدیم.»

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایسنا، روزنامه خراسان در ادامه نوشت: محققان دانشگاه «مک گیل» کانادا به تازگی نتایج یک مطالعه بین المللی درباره اعتیاد مردم جهان به تلفن‌های همراه هوشمند را منتشر کرده‌اند که به شیوه متاآنالیز و با تحلیل ۸۱ پژوهش قبلی بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ انجام شده است. علاوه بر آن، در تحقیق جدید، ۳۴ هزار نفر در ۲۴ کشور جهان (۶۰ درصد زنان، ۴۰ درصد مردان) به عنوان جامعه نمونه انتخاب شده‌اند. نکته مهم این که بازه سنی این افراد بین ۱۵ تا ۳۵ سال و میانگین سنی‌شان ۲۸.۸ سال بوده که نشان می‌دهد جمعیت مورد مطالعه جوان بوده و حاصل کار آن چیزی شده است که در ادامه می‌خوانید:

فاصله کم  ما با چین و عربستان 

* ایران رتبه ششم رده‌بندی این مطالعه بر اساس بیشترین میزان استفاده از تلفن‌های هوشمند را داشته و قبل از ما، رتبه‌های یک تا پنج به ترتیب چین، عربستان، مالزی، برزیل و کره جنوبی بوده‌اند. کشورهایی مانند سوئیس، فرانسه و آلمان هم در انتهای جدول ۲۴ تایی هستند و کمترین مشکل را دارند. همچنین در این فهرست، رتبه ترکیه ۸، ژاپن ۱۵، انگلستان ۱۶، آمریکا ۱۸ و سوئیس ۲۲ بوده است.

* موضوع مورد مطالعه در این تحقیق، استفاده مشکل‌ساز از گوشی‌های هوشمند و وابستگی روانی و رفتاری به آن بوده که در واقع همان اعتیاد به گوشی تعریف می‌شود و در این تحقیق برای آن، نمره‌ای بین ۱۰ تا ۶۰ تعیین شده است. بر این اساس چینی‌ها با نمره ۳۶.۱۸ بدترین وضعیت را داشته اند و آلمانی‌ها با نمره ۱۸.۴۴ بهترین وضعیت. نمره ما هم ۳۱.۵۲ بوده است.

* طبق این مطالعه، احتمالا یکی از دلایل تفاوت کشورها در این حوزه، هنجارهای اجتماعی و انتظارات فرهنگی متفاوت درباره اهمیت استفاده مداوم و ارتباط منظم از گوشی تلفن، یا همان دست به تلفن بودن است و به نظر می‌رسد علت این که کشورهایی مانند آلمان و فرانسه شرایط بهتری دارند، ناشی از روحیه و فرهنگ فردگرایی آن‌هاست که  آن‌ها را ملزم به پیروی از هنجارهایی که در دیگر کشورها حاکم است، نمی‌کند.

* و نکته پایانی هم این که طبق این پژوهش استفاده مشکل‌ساز از گوشی‌های همراه طی سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ به طور کلی در سراسر جهان افزایش یافته است.

مشکلات و پیامدها 

اما حالا بشنویم درباره مشکلات، عوارض و پیامدهای فردی و اجتماعی متعددی که اعتیاد به گوشی‌های هوشمند به همراه داشته و خواهد داشت. محققان دانشگاه «مک گیل» و روزنامه «دیلی میل» در این زمینه اطلاعاتی منتشر کرده‌اند که اگر چه پیش از این نیز به گوشمان خورده بود اما حالا در یک پژوهش بین المللی بر آن تاکید شده است:

– اعتیاد به گوشی‌های هوشمند می‌تواند «عواقب روانی و پیامدهای روان شناختی» متعددی به همراه داشته باشد.

– متوسط سنی کودکانی که صاحب گوشی هوشمند هستند به ۱۰ سال کاهش یافته و این نشان می‌دهد که وابستگی جوانان و کم سن و سال‌ترها به گوشی هوشمند در حال افزایش است.

– تحقیقاتی که در کره جنوبی انجام شده نشان می‌دهد که این اعتیاد مدرن حتی می‌تواند روی مغز برخی از نوجوانان تاثیرات مخربی داشته باشد.

– نوجوانانی که به گوشی‌های هوشمند خود معتاد هستند، بیشتر در معرض اختلالات روانی از جمله افسردگی و اضطراب قرار دارند.

– یک نتیجه قابل تامل دیگر این که افرادی که وابستگی شدید به گوشی تلفن خود دارند به سادگی و حتی با خوشحالی، آداب اجتماعی را زیر پا می‌گذارند.

چه باید کرد؟

این گزارش بین المللی دوباره ثابت کرد که نه فقط ما، بلکه بسیاری از کشورها تحت سلطه گوشی‌های هوشمندی قرار گرفته‌ایم که اگر چه در دنیای امروز، واقعا بدون آن نمی‌توان زندگی کرد اما استفاده اعتیادگونه از آن هم تبعات گسترده‌ای را به دنبال خواهد داشت. برای حل این مشکل کشورهای مختلف برنامه‌هایی را اجرایی کرده‌اند، مثلا چین، ژاپن و حتی هند برای حفظ سلامت نوجوانان، استفاده از تلفن همراه را در مدارس ممنوع کرده‌اند، هر چند که یکی از بدترین پیامدهای کرونا برای بسیاری از کشورها از جمله ما، افزایش میزان استفاده دانش آموزان از گوشی‌های هوشمند بوده و کنترل آن را هم سخت‌تر کرده است. به هر حال باید برای جلوگیری از مشکلات فردی و اجتماعی این موضوع فکری کرد و نمی‌شود بی تفاوت از کنار آن گذشت.

   نتایج جالب یک نظرسنجی؛ ترجیح اینترنت  به ارتباطات انسانی

درباره اعتیاد به تلفن همراه، پژوهش دیگری هم انجام شده و از ۱۷۰۰ نفر در آمریکا سوالاتی شده که نتایج جالبی داشته است:

* این اعتیاد به گونه‌ای بوده که ۷۲ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی اعلام کرده‌اند حتی در هنگام مراجعه به سرویس بهداشتی هم نیاز دارند گوشی هوشمند خود را چک کنند. به جز آن، ۱۱ درصد هم گفته‌اند حتی در هنگام شرکت در مراسم تشییع جنازه این نیاز را دارند و نمی‌توانند به تلفن خود بی توجه باشند.

* دو سوم این افراد گفته‌اند زمانی که تلفن همراهشان به اینترنت متصل نیست مضطرب می‌شوند و عجیب‌تر این که بسیاری از آن‌ها اعلام کرده اند حاضر هستند برای داشتن اینترنت، خیلی از کارهای دیگر را انجام ندهند.

* در مجموع ۶۱ درصد این افراد گفته‌اند از نظرشان نداشتن اینترنت و آفلاین بودن تلفن همراه برایشان غیرممکن است، در حالی که فقط ۴۱ درصدشان گفته‌اند که نمی‌توانند سیگار نکشیدن را ترک کنند.

* این نتیجه هم در نوع خود جالب است که ۱۹ درصد پاسخ دهندگان اعلام کردند که حاضرهستند ارتباطات انسانی نداشته باشند اما اینترنت تلفن همراهشان برقرار باشد.

انتهای پیام

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

19 − 4 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ استفاده از گوگل آنالیتیکس ممنوع می‌شود

اتحادیه اروپا سالها در تعقیب گوگل برای سوءاستفاده از قدرت انحصاری در بازار موتورهای جست ...