ماکرون پیام سران جی ۷ را به ایران می رساند

یک رسانه غربی از توافق رهبران کشورهای عضو جی ۷ با انتقال پیام این گروه به ایران از سوی امانوئل ماکرون خبر داد.

به گزارش راهبرد بازار  به نقل از خبرگزاری فرانسه در مطلبی فوری اعلام کرد که رهبران جی ۷ توافق کرده اند که امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه پیامی را از جانب این گروه به ایران برساند.

صبح امروز نیز آسوشیتدپرس به نقل از یک دیپلمات فرانسوی گزارش داده که امانوئل ماکرون در دیدار دو ساعته‌اش با دونالد ترامپ، جزئیات طرح خود برای تنش‌زدایی بین ایران و آمریکا به اطلاع او رسانده است.

بنابر همین گزارش، این دیپلمات با تأکید بر اینکه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جزو منافع مشترک فرانسه و آمریکا محسوب می‌شود، گفته است پاریس چندین هفته بر روی این طرح کار کرده است.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از یک مقام کاخ الیزه گزارش داده است رهبران آمریکا و فرانسه در دیدار روز شنبه خود بر سر مسائلی از جمله برنامه هسته‌ای ایران «نقاط مشترکی یافته‌اند».

این مقام دفتر ریاست جمهوری فرانسه گفته است امانوئل ماکرون پس از دیدارش با دونالد ترامپ، شرایطی ایجاد کرده است که اعضای گروه ۷ به حد خوبی از همگرایی دست یابند.

گفتنی است رسانه‌های فرانسوی چون «لو پوان» و «فرانس پرس» به نقل از الیزه می‎گویند ترامپ در دیدار با ماکرون مدعی شده خواهان جنگ با ایران نیست بلکه توافق می‎خواهد.

این رسانه‌ها همچنین می‎گویند ماکرون به طرف آمریکایی پیشنهاد داده برای مدتی محدود با صادرات بخشی از نفت ایران موافقت کند تا در مقابل، تهران نیز به تعهدات خود مبنی بر غنی‎سازی اورانیوم طبق محدودیت اعمال‎شده در برجام بازگردد.

در ماه‌های اخیر گزارش‌هایی درباره تلاش‌های فرانسه برای نجات برجام، میانجی‌گری بین ایران و آمریکا، و کاستن از تنش‌ها در خاورمیانه منتشر شده بود.

با این حال این گزارش‌ها ناخرسندی دونالد ترامپ را به دنبال داشت و او در اواسط مرداد در پیامی توئیتری نوشت هیچ کسی نمی‌تواند به نمایندگی از آمریکا با ایران حرف بزند.
یک روز پیش از آغاز نشست گروه ۷ نیز محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، به پاریس رفته و با امانوئل مکرون گفتگو کرده بود.

از سوی دیگر دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا، در آستانه نشست گروه ۷ از اعضای این گروه خواست که برای رسیدن به زبانی مشترک در قبال ایران تلاش کنند زیرا به گفته او، «اختلافات جهان غرب در این موضوع، بازی کردن در زمین ایران و همچنین روسیه و چین است».

پیش از این شماری از رسانه‌ها طرح پیشنهادی فرانسه را طرح «انجماد در برابر انجماد» نام داده و در توضیح آن گفته بودند که بر اساس این طرح، لازم نیست آمریکا به برجام باز گردد همچنان که ایران نیز لازم نیست از کاهش تعهداتش دست بکشد، بلکه هر دو کشور برای دوره‌ای کوتاه اقدامات خود را متوقف می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا