راهبرد بازار؛ خبر ربوده شدن کشتی عراقی در آب‌های سرزمینی ایران تکذیب شد

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز دوشنبه ایرنا از سازمان بنادر و دریانوردی، «حسین عباس نژاد» درباره انتشار این خبر در برخی رسانه های عربی گفت: این موضوع مربوط به سانحه یدک کش عراقی (Delme۱ ( T ۴ و بارج ایرانی آریپکو ۵۰۰۷ است. ۱۷ اسفند ۹۹، پس از دریافت پیام اضطرار از یک فروند شناور ناشناس در محدوده نزدیک به آب های عربستان، شناور ناجی ۸ از بندر دیر به موقعیت اعزام شد.

وی با اشاره به اینکه پس از رسیدن به موقعیت اعلامی، مشخص شد خدمه شناور توسط یک شناور خارجی نجات داده شده و در حال انتقال به راس التنوره است، گفت: با اعلام کنترل راس التنوره، ادامه عملیات نجات افراد به کشور عربستان سپرده شد.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی افزود: از زمان وقوع سانحه، مطابق قوانین بین المللی و وظایف کشورهای عضو سازمان جهانی دریانوردی (IMO) و با هدف کاهش ریسک ایمنی دریانوردی مربوط به مخاطره افتادن توسط یدک کش و بارج رها شده، عملیات پایش به صورت متمرکز از طریق سازمان ضمن همکاری های متقابل منطقه ای در شرایط اضطرار (راپمی) مدیریت شد. 

وی با بیان اینکه پس از انجام چند روز عملیات هوایی، دریایی و با مشارکت چهار کشور ایران، عربستان، بحرین و قطر، در نهایت بارج سرگردان توسط قطر پیدا و به بندر الرویس منتقل شد، یادآور شد: در این عملیات، دو فروند شناور سازمان بنادر و دریانوردی حضور داشت و از ظرفیت پایش هوایی کشور به خوبی استفاده شد.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی افزود: پس از چند روز عملیات پایش مستمر، ۲۲ اسفند ۹۹ با اعلام نماینده مالک عراقی شناور، مشخص شد یدک کش مذکور با استفاده از امکانات بخش خصوصی و بدون اطلاع به مراجع ذیربط کشورهای اشاره شده، به محدوده بوشهر یدک شده و با توجه به وضعیت جوی آن، زمان و پاره شدن طناب یدک، یدک کش  DELME۱ رها شده و در موقعیت هشت مایلی شمال بندر بوشهر به گل زده است.

وی با اشاره به اینکه پس از دریافت خبر به گِل نشستن شناور، بلافاصله تیم کننرل صدمات و واکنش سریع بندر بوشهر در موقعیت حاضر شد و شرایط شناور را از لحاظ ایمنی ابراه و ایمنی شناور را بررسی کرد، گفت: مشخص شد شناور در موقعیت بی خطری متوقف شده و ایمنی آبراه را با مخاطره مواجه نکرده است.

عباس نژاد ادامه داد: به همین دلیل عملیات شناورسازی و نجات شناور از دستور کار اضطراری اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر خارج و مراتب جهت اطلاع رسانی به دریانوردان و شناورهای عبوری به مرکز هماهنگی های اضطرارهای دریایی منطقه (memac) اطلاع رسانی شد.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه شرایط و الزامات در خصوص نحوه انجام عملیات نجات شناور به صورت رسمی به نماینده مالک شناور اعلام شد، گفت: با توجه به الحاق ایران به کنوانسیون سالویج، قوانین و مقررات بسیار روشن و شفاف بوده و انجام عملیات نجات و بازگردانی شناور پس از مهیا شدن شرایط حقوقی و فنی ممکن خواهد بود.

البته یدک کش نیز در محل به گل نشسته مستقر بوده و سازمان بنادر و دریانوردی، منتظر اقدامات قانونی توسط مالک کشتی است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، برخی رسانه‌های عربی از ربوده شدن یک کشتی عراقی خبر داد و نوشتند: این کشتی خصوصی عراقی توسط افراد ناشناس در آبهای سرزمینی ایران ربوده شده است. این رسانه‌ها به پیام صوتی که به صاحب قایق یدک کش تی-۴ ارسال شده است، استناد کرده و مدعی شدند؛ قایقی که دزدان دریایی برای آزاد سازی اش مبلغ ۸۰.۰۰۰ دلار باج می‌خواهند. این خبر با واکنش و تکذیب سازمان بنادر و دربانوردی ایران مواجه شد.

دکمه بازگشت به بالا