راهبرد بازار؛ اصلاح و به روزرسانی قوانین در حوزه بانکداری اسلامی ضروری است

راهبرد بازار؛ اصلاح و به روزرسانی قوانین در حوزه بانکداری اسلامی ضروری است

زمان انتشار : 1400/12/20 - 01:06

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز پنجشنبه ایرنا، «کوروش پرویزیان» در دومین نشـست علمی – تخصصـی با موضوع «مدل مطلوب بانکداری اسـلامی» گفت: در حال حاضر حوزه پولی و بانکی کشور با چالش های متفاوت و متعددی روبروست که برخی از آن ها موضوعات بسیار اساسی است که باید در راستای خدمت رسانی و آسایش مردم حل و فصل شود.

کورش پرویزیان اظهار داشت : به طور مثال، چالش های شرعی و اختلافاتی که در حوزه نظری در شبکه پولی و بانکی وجود دارد و همچنین پیچیدگی در تطبیق، آموزش و اجرای عملیات مربوط به بانکداری اسلامی و عقود از این دست موارد است.

پرویزیان ادامه داد: در حال حاضر با انبوهی از مقررات متناقض و متفاوت روبرو هستیم که شرایط را به گونه‌ای دشوار کرده اند که با چالش مشروعیت و مقبولیت در این زمینه مواجه هستیم.

مدیر عامل بانک پارسیان با اشاره به واگذاری تکالیف سنگین محول شده بر شبکه بانکی به ویژه در سال های اخیر گفت: بروز چنین شرایطی کار را پیچیده و سخت کرده به گونه ای که مدیران شبکه بانکی در حوزه تخصیص منابع بی‌اختیار می شوند و این مسئله کارایی تخصیص منابع را در بلندمدت از بین خواهد برد.

وی اضافه کرد: علاوه برعوارض سنِگین ناشی از تورم و مسائل مربوط به آن در بلندمدت کارایی منابع ملی و منابع سپرده ای مردم نیز زیر سوال خواهد رفت.

پرویزیان تاکیدکرد: قوانین باید به نحوی وضع شوند که برای مجریان قانون و همکاران شبکه بانکی به خوبی قابل درک بوده و امکان تبدیل آن به دستورالعمل و فرآیند اجرایی فراهم باشد. در ضمن علاوه بر تقویت کسب و کار شبکه بانکی، سودآوری برای سهامداران و سلامت شبکه را نیز تضمین کرده و استفاده از ابزارهای نوین و دیجیتال مبتی بر فناوری را در برگیرد.

در ادامه این نشست رییس کمیسیون اقتصادی مجلس خبرگان رهبری اظهارداشت: مدل بانکداری اسلامی در یک جامعه اسلامی باید از تمامی جهات و همچنین به لحاظ فنی باید بر اساس الگوی متناسب با شرایط روز و بر مبنای فقه تنظیم شود.
آیت الله محسن اراکی، با تبیین چهار هدف مهم در نظام بانکی اسلامی گفت: به گردش درآوردن ثروت و بیرون کشیدن ثروت های راکد یکی از اهداف نظام اسلامی در مبارزه با رکود ثروت است.

وی افزود: بانک ها باید با تمرکز بر روی دارایی های خرد و تبدیل آن ها به دارایی های کلان بتوانند پروژه های کلان کشور را تامین مالی کرده و با مشارکت دارندگان دارایی های خرد زمینه پیشرفت آن ها و همچنین توسعه اقتصاد کشور را فراهم کنند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس خبرگان رهبری سود مقطوع سرمایه، نداشتن تفکر و برنامه برای خرده فعالان اقتصادی، رقابت بانک‌ها با فعالان اقتصادی و نقش بانک‌ها در توسعه شکاف طبقاتی را از جمله مشکلات نظام بانکی کشور دانست.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

14 − سیزده =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ میزان قابل توجهی از وجوه حاصل از صادرات گاز ایران به عراق وصول شده است

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از حوزه پارلمانی ایرنا ، علی صالح ...