راهبرد بازار؛ یک سوم قنات های کشور در معرض کم آبی هستند

راهبرد بازار؛ یک سوم قنات های کشور در معرض کم آبی هستند

زمان انتشار : 1400/12/20 - 06:28

«مسعود منصور» روز پنجشنبه در آیین افتتاح ۹۷۵ پروژه  منابع طبیعی و آبخیزداری  کشور که با محوریت استان البرز برگزار شد، افزود: امروز  از جمله مخاطرات طبیعی کشور ما در  بخش های  آب، خاک و پوشش گیاهی است  که تاثیرات این مخاطرات در دراز مدت خود را نشان می دهد.

وی ادامه داد: امروز شاهد نتیجه  برخی بحران های طبیعی در قالب ریزگرد، سیل، فرسایش خاک، خشک شدن قنات ها و پایین رفتن آب سفره های زیر زمینی  در کشور  هستیم.

رییس سازمان  جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد:  اکنون سالانه شاهد فرسایش ۱۶ تن خاک  در هکتار هستیم؛ این در حالی است که سالانه ۲۵۰ میلیون مترمکعب فرسایشی  در دریاچه سدها ایجاد می شود؛ سالانه با اقدامات لازم می توان مشکل فرسایش خاک را مهار کرد. 

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت:  ۲۷ میلیون هکتار از عرصه کشور در پهنه سیل خیزی  قرار گرفته که در این محدوده   ۴۵۰ شهر و هشت هزار و ۲۶۰ روستا  قرار دارند.

وی ادامه داد:  در ۲۰ سال اخیر بیش از سه هزار و ۵۰۰ سیل در کشور داشته ایم که خسارت های زیادی در برداشته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ۳۲ میلیون هکتار از عرصه کشور مناطق بیابانی  تشکیل می دهد، تصریح کرد: هفت میلیون از این منابع بحرانی و در کمال تاسف حدود ۲ و نیم میلیون هکتار آن کانون های مولد گرد و خاک است.

منصور تاکید کرد: در این شرایط عزم را بایستی جزم کرد و برای کاهش  این مخاطرات  اقداماتی در خصوص آبخیزداری انجام داد.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد مخاطرات سیل با آبخیزداری کاهش می یابد، گفت:  سالانه با پیشگیری از  فرایش  ۹ تن خاک در هکتار به تدریج می توانیم این معضل را مهار کنیم .

احیای ۱۰ هزار رشته قنات در کشور

 معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت :  در سال های اخیر بیش از ۱۰ هزار رشته قنات با فعالیت های آبخیزداری احیا شده اند که آبدهی آنها از یک ونیم تا سه برابر شده است.

رییس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری  گفت: این در حالی است که با پر آب شدن قنات ها معیشت، سلامت و کشاورزی نیز احیا می شود.

منصور با بیان یکی از راه های نجات کشور با آبخیزداری صورت می گیرد  افزود: یکی از رویکردهایی که امروز به صورت جدی دنبال می کنیم  حفظ، احیا و توسعه و بهره برداری از منابع طبیعی است با مشارکت مردم و دستگاه های اجرایی به پیش ببریم.

وی  گفت: در کشور انجمن خیرین آبخیزداری شکل گرفته و  از  همین رو  امسال با این هدفگذاری صورت گرفته با مشارکت دستگاه های اجرایی و مردم  ۱۰۰ هزار هکتار طرح آبخیزداری در کشور انجام شده است.

معاون وزیر جهاد کشاو.رزی  اظهار داشت :  در حوزه بیایانزدایی  امسال حدود ۵۰ هزار هکتار را در کشور  هدفگذاری کردیم اما خوشبختانه با مشارکت  خوب دستگاه های اجرایی و مردم  به ۸۵ هزار هکتار رسید.

منصور در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: همچنین امسال یک هزار و ۸۵۰ هکتار  زمین توسط معدنکاران  کشور احیا و بازسازی صورت گرفته و این مهم با قوت دنبال  می شود.

رییس سازمان  جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری داری در ادامه با بیان اینکه  طی چهار ماه  گذشته اقدامات بسیار خوبی  از جمله اجرای طرح کاداستر  در کشور انجام گرفته ،  افزود: یکی از پروژه های مهم ما اتمام ۹۵ درصدی کاداستر اراضی ملی در کشور است.

وی گفت: همچنین امروز ۹۷۵ پروژه  همزمان در سراسر کشور  با بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال اعتبار  در کشور به بهره برداری رسید که  از این تعداد ۲۶۶ پروژه در حوزه آبخیزداری است.

منصور افزود: همچنین ۱۴۰ پروژه بیابان زدایی، ۱۵۰ پروژه مرتع، ۵۴ طرح در حوزه جنگل و ۴۰ پروژه زارعت چوب امروز در همین قالب افتتاح شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به صنایع چوب و کاغذ و سلولزی  اشاره کرد و اظهار داشت:   اکنون ظرفیت اسمی صنایع ، چوب و کاغذ و سلولزی در کشور  ۱۳ میلیون متر مکعب است اما بنا به دلایل و مشکلات  حدود ۶ تا هفت میلیون متر مکعب آن در حال بهره برداری است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی  افزود:  با این وجود از سال گذشته تاکنون حدود ۶۰ هزار هکتار توسعه  زارعت چوب در کشور داشته ایم؛ در واقع هر هکتار زراعت چوب حدود ۳۰۰ تن چوب تولید می کند که در خودکفایی تولید کاغذ یکی از برنامه های ما است.

منصور ادامه داد:همچنین یکی دیگر از برنامه ها که برای نخستین بار اتفاق افتاد حدود ۶ هزار هکتار از این ۶۰ هزار هکتار را با پساب واحدهای  غیر متعارف انجام داده ایم.

وی با بیان اینکه  ۲۵۰ هزار هکتار توسعه بیایان زدایی از سال گذشته تا کنون  در کشور انجام داده ایم،  به بخش گیاهان دارویی اشاره کرد و گفت:  امروز در اراضی بالا دست  شهرک دارویی برکت  استان البرز کاشت گیاهان دارویی با ۲ رویکرد تامین مواد اولیه صنایع دارویی و حفظ محیط زیست

انجام شده است .

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

سه × چهار =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ برنج پاکستانی جای برنج ایرانی را گرفت/ برنج کیلویی ۱۸۰ هزار تومان واقعیت دارد؟

بهمن ماه سال گذشته بود که با افزایش شدید قیمت برنج، وزارت جهاد کشاورزی قیمت ...