راهبرد بازار؛ دستیابی به امر حیاتی امنیت غذایی نیازمند فرهنگ جهادی است

راهبرد بازار؛ دستیابی به امر حیاتی امنیت غذایی نیازمند فرهنگ جهادی است

زمان انتشار : 1400/12/20 - 09:31

حجت الاسلام سیدحسن ربانی  روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در گرگان اظهار داشت: امنیت غذایی ارتباط مستقیمی با رفاه و آسایش مردم داشته و هرچه بتواند نیازمندی های جامعه را بهتر برطرف کند آسایش، اعتماد و آرامش مردم بیشتر خواهد شد و یکی از مولفه های امنیت اجتماعی آسایش و رفاه مردم بوده که باید در این جهت حرکت مضاعفی صورت بگیرد.
وی تاکید کرد: در تحریم ظالمانه آمریکا و غربی ها باید جهادی برای تامین امنیت غذایی با مولفه های دانش، فرهنگسازی، استفاده از روش ها و ابزارهای روزآمد و دانش بنیان  صورت بگیرد و بیشتر به این موضوع توجه شود البته امروز تلاش های خوبی صورت گرفته ولی هنوز تا تامین امنیت غذایی کامل فاصله است.

  نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی به نقش بانوان در تامین امنیت غذایی در کشور اشاره و اضافه کرد: بانوان در جمهوری اسلامی نقش کلیدی و ارزشمندی در توسعه امنیت ملی و غذایی و نشر آن در جامعه دارند.

ربانی تصریح کرد : بخش عظیمی از جامعه را بانوان تشکیل داده که نقش موثری در همه عرصه های ملی از جمله تامین امنیت غذایی دارند و باید زنانی که به امر تولید اقدام کرده به عنوان هنرمندان موفق جامعه تلقی کرد و به یقین در هنرمندی نیازمند تعریف جدیدی هستیم.

وی خاطرنشان کرد: بانوان روستایی فعال و توانمند در حوزه تولید جزو هنرمندان و قهرمانان ملی محسوب می شوند که با حفظ ارزش های دینی به تولید، خانه داری و تربیت فرزند می پردازند که باید تقدیر ویژه و مضاعفی برای سهم ارزشمند آنها در امنیت غذایی و ملی انجام شود.

ربانی به منظور شرکت در اختتامیه همایش ملی فرهنگ و مدیریت جهادی – امنیت غذایی به استان گلستان سفر کرد که روز گذشته برگزار شد.

توسعه روستایی و کشاورزی پایدار با فرهنگ و مدیریت جهادی، آسیب شناسی و راهکارهای تحقق انسجام مدیریتی در امنیت غذایی، نقش فرهنگ و مدیریت جهادی در اصلاح الگوی مصرف و سلامت غذا، توزیع شایسته و دسترسی عادلانه محصولات کشاورزی با فرهنگ و مدیریت جهادی، نقش فرهنگ و مدیریت جهادی در حفاظت از منابع پایه مرتبط با امنیت غذایی و نقش فرهنگ و مدیریت جهادی در رفع موانع تولید کشاورزی از محورهای این همایش بود.

استان گلستان در سال زراعی گذشته پنج میلیون و ۴۰۳ هزار تن انواع محصول به ارزش ۲۵۰ هزار میلیارد ریال تولید کرد که از این مقدار تولید چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تن تولیدات زراعی، حدود ۷۰۰ هزار تن تولیدات دامی، ۳۴۰ هزارتن تولیدات باغی، ۲۴۰ هزار تن تولیدات جنگل و مرتع و بقیه در حوزه صید و ماهیان پرورشی بود.

 بهره برداران کشاورزی گلستان در تولید ۱۵ محصول راهبردی شامل تولید دانه های روغنی کلزا، سویا و آفتابگردان، هلو، توتون و گوشت مرغ رتبه اول، گندم، چغندرقند و خرمالو مقام دوم، شلتوک (برنج) پیله تر ابریشم، میگو و پنبه رتبه سوم، ماهیان پرورشی و خاویاری رتبه چهارم و جو و زیتون رتبه پنجم کشوری را در اختیار دارند.

استان گلستان افزون بر ۲۲۰ هزار بهره بردار کشاورزی دارد که حدود ۱۵۰ هزار آنها در حوزه زراعی و باغی فعالیت داشته و بیش از ۹۰ درصد آنها خرده مالک با مدیریت حداکثر چهار هکتار زمین هستند.

اقتصاد اصلی ساکنان گلستان با جمعیت یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر برپایه کشاورزی استوار است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

سیزده − یازده =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ هیچ پولی به شرکت واردکننده نهاده داده نشده است

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، «عباس عسکرزاده» در میزگرد اقتصادی ...