راهبرد بازار؛ اجرای ۱۰ پروژه ملی در زمینه فناوری “ژئوماتیک”

راهبرد بازار؛ اجرای ۱۰ پروژه ملی در زمینه فناوری “ژئوماتیک”

زمان انتشار : 1400/12/21 - 16:19

اقتصاد ایران: “ژئوماتیک” فناوری کاربردی در علوم مختلف، چند سالی است که با مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در کشور توسعه یافته است و شرکت‌های دانش‌بنیان با همکاری معاونت علمی، موفق به انجام ۱۰ پروژه ملی در این زمینه شدند.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران ، “ژئوماتیک” فناوری کاربردی در علوم مختلف چند سالی است که با مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در کشور توسعه یافته است. این فناوری که ارتباط تنگاتنگی با علومی چون نقشه‌برداری، هوافضا، هواشناسی، کشاورزی، حمل‌ونقل، محیط‌زیست و غیره دارد، زمینه توسعه این علوم را فراهم می‌کند به همین دلیل گسترش و توسعه محصولات در این حوزه یک ضرورت است.

فناوری مکان‌محور یا ژئوماتیک به مجموعه فناوری‌هایی گفته می‌شود که در یک یا چند مرحله شامل تهیه، ذخیره‌سازی، به هنگام‌سازی، بازیافت، حفظ و نگهداری، تجزیه و تحلیل، کاربرد و نمایش اطلاعات مکان‌محور موثر هستند.

در همین راستا نیز ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی با هدف گسترش فناورانه این حوزه با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان، به دنبال حمایت از تولید محصولات و خدماتی است که در عرصه‌های مختلف علمی کاربردی هستند.

این تلاش‌ها در قالب حمایت از تولید محصولات مختلف انجام می‌شود. همین اقدامات نیز طی ۶ ماه اخیر منجر به اجرای پروژه‌هایی چون «طراحی سامانه مدیریت بحران مبتنی بر فناوری‌های GIS و سنجش از دور»، «آنالیز هوشمند و رصد جاده‌ای براساس تصاویر هوایی دوربین رقومی زنیت و تهیه مدل سه‌بعدی محدوده نقاط حادثه‌خیز»، «طراحی و ساخت آنتن گیرنده GNSS»، «تدوین نقشه راه به منظور شکل‌گیری زنجیره ارزش ژئوماتیک در کشور» و «سامانه پایش کشت مواد مخدر مبتنی بر فناوری‌های ژئوماتیک» شده است.

همچنین از دیگر پروژه‌های این حوزه می‌توان به «سامانه همراه برداشت خودکار اطلاعات مکانی پایگاه داده امداد و نجات»، «توسعه سامانه کشاورزی هوشمند و دقیق»، «استانداردسازی محصولات دانش‌بنیان حوزه ژئوماتیک»، «توسعه زیرساخت نرم‌افزاری تعیین موقعیت مطلق ماهواره‌ای GNSS در کشور» و «توسعه سامانه مکان‌محور جانما» و «سامانه هوشمند مکان محور نگهبانی و گشت هوایی و زمینی (سهنگ)» تفسیر اشاره کرد.

شرکت‌ها و مجموعه‌هایی چون «دانشگاه تهران»، «دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی»، «شرکت تیزنگر پایش»، «شرکت فراعمران نگار»، «شرکت بوم‌نگاران هوشمند امید»، «دانشگاه تهران»، «شرکت توسعه علوم ژئوماتیک رهپویان»، «شرکت پیمایش و پردازش کیهانی» و «شرکت موج‌آفرینان اندیشمند» در اجرای این پروژه‌ها با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همکاری می‌کنند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

نوزده − یازده =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ استفاده از VPN برای کارمندان هندی ممنوع شد

در جدیدترین دور از مبارزه هند با نرم افزار VPN، استفاده کارمندان دولتی از این ...