راهبرد بازار؛ موفقیت شرکت دانش بنیان در حوزه امنیت غذایی

راهبرد بازار؛ موفقیت شرکت دانش بنیان در حوزه امنیت غذایی

زمان انتشار : 1400/12/21 - 22:22

اقتصاد ایران: یک شرکت دانش‌بنیان موفق شده است تا در حوزه امنیت غذایی، ماشین فرآوری قهوه را بومی‌سازی کند که این محصول با یک‌سوم قیمت نمونه اروپایی تولید شده است، این در حالی است که امسال بیش از ۱۰ هزار تن دانه قهوه به ارزش ۲۶.۵ میلیون دلار به کشور وارد شده است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران ، یک شرکت دانش‌بنیان موفق شدند ماشین فرآوری قهوه را بومی‌سازی کنند. این شرکت دانش‌بنیان روزانه ۶ تن قهوه را تفت می‌دهد و نقش بسزایی در بازار کشورهای منطقه دارد. این محصول در صنایع غذایی پرکاربرد و با یک‌سوم قیمت نمونه اروپایی تولید شده است.

امسال بیش از ۱۰ هزار تن دانه قهوه به ارزش ۲۶.۵ میلیون دلار به کشور وارد شده است. دانه قهوه محصولی پرطرفدار است که برای رسیدن به دست مصرف‌کننده باید با استفاده از دستگاه‌های خاص فرآوری شود. بومی‌سازی دستگاه‌های تفت و فرآوری دانه قهوه، یکی از طرح‌هایی است که توسط نخبگان کشور با هدف رفع نیاز صنعت دنبال شده و حالا به نتیجه رسیده است.

“حمامی” مدیر طراحی محصول این شرکت دانش‌بنیان گفت:‌ دانه قهوه به وسیله دستگاه مکنده وارد درام دستگاه شده و در دمای ۱۸۰ تا ۱۹۰ درجه رسوب و فرآوری می‌شوند که این فرآوری در ۴ رنگ مختلف انجام می‌شود.

توانمندی فناوران کشور در این صنعت سبب شده تا میزان ارز خارج شده از کشور با وجود زیرساخت فرآوری دانه‌های قهوه تا ۵۰ درصد کاهش یابد در همین زمینه “رنجبر” مدیر فناوری محصول این شرکت دانش‌بنیان می‌گوید: هر کیلو قهوه در ایران بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان یعنی معادل ۶ تا ۷ دلار است و اگر بخواهیم همین قهوه را به صورت بسته‌بندی شده از خارج وارد کنیم بین ۲۰ تا ۲۵ دلار قیمت آن است، در واقع قهوه قابلیت این را دارد که از خروج ارز از کشور جلوگیری کند.

توجه به زیرساخت‌های حوزه صنعت غذایی یکی از اهدافی است که در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مورد هدف قرار گرفته و منجر به بومی‌سازی ماشین‌آلات مورد نیاز صنایع این حوزه شده است تا جایی که سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌گوید: برنامه ویژه‌ای در حوزه امنیت غذایی و بیوتکنولوژی داریم و فکر می‌کنم یکی از اولویت‌های اصلی کشور موضوع امنیت غذایی است که بیشترین وابستگی را نیز در این حوزه داریم و جز ورود و نفوذ تکنولوژی، هیچ چیزی بحث امنیت غذایی را حل نمی‌کند.

ارائه خدمات پس از فروش و تامین قطعات ماشین‌آلات خارجی با هدف بازگشت به خط تولید از دیگر دستاوردهای نخبگان در حوزه ماشین‌آلات صنعت غذایی است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

12 − 9 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ جریمه ۵ میلیون دلاری کارنیوال برای تخلفات امنیت سایبری

شرکت کارنیوال به دلیل تخلفات امنیت سایبری مربوط به چهار مورد رخنه امنیتی و برملا ...