راهبرد بازار؛ راه «مارز»نشینان کرمان پس از ۱۱ سال همچنان بی‌سرانجام

راهبرد بازار؛ راه «مارز»نشینان کرمان پس از ۱۱ سال همچنان بی‌سرانجام

زمان انتشار : 1400/12/22 - 09:44

در این شرایط، اینکه وضعیت مسیر دسترسی این منطقه سخت‌گذر که بنا بر آمار مسئولان افزون بر ۲ هزار و ۵۰۰ نفر ساکن دارد تا پیش از سال ۸۹ چطور بود و چقدر زمان برد تا همین بخش آماده شود هم بماند؛ آنچه اهمیت دارد اینکه همچنان حدود ۱۵ کیلومتر باقیمانده از این جاده کوهستانی و سخت گذر ۲۹ کیلومتری واقعیتی است که در نتیجه آن وقتی پای صحبت اهالی می‌نشینیم حرف ها دارند از مشکلات؛ از شب هایی می گویند که بیمار بدحال دارند یا در حوادثی مثل سیل نمی توانند خود را زمان لازم به شهر یا مراکز درمانی مجهزتر برسانند.

گرچه بخشی از عملیات باقی مانده راهسازی نیز طی چندماه اخیر تکانی خورده است و برخی متولیان می‌گویند امیدوارند که این پروژه سال آینده به نتیجه برسد اما وقتی درباره معطل ماندن آن در سال های گذشته می پرسیم، پاسخ ها تکراری است و به کمبود بودجه و برخی شرایط دیگر مثل کوهستانی بودن منطقه بسنده می شود.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، نخستین تصویری که در سفر به برخی مناطق جنوب استان کرمان توجه را جلب می کند، چهره فقر و محرومیت است که عموما در بخش راهسازی، مسکن، ارتباطات و زیرساخت های حیاتی دیگر این مناطق نمود می یابد؛ عده‌ای از مردم این منطقه حتی از ابتدایی ترین نیازهای زندگی مثل آب و جاده مناسب نیز محرومند.

فقر در زیرساخت ها با مشکلات معیشتی ارتباط معناداری دارد؛ براساس گزارش برخی منابع حضور پررنگ نهادهای حمایتی با پوشش ۵۰ درصدی جمعیت در بعضی مناطق جنوب کرمان، خود گویای عمق واقعیت فقر و محرومیت در این مناطق است.

این درحالی است که متولیان در بخش های مختلف دولتی و خصوصی و حتی معین های اقتصادی و معادن بزرگ بارها اعلام کرده اند باهدف محرومیت زدایی از جنوب استان کرمان طی سال های اخیر توجهی ویژه به این مناطق داشته اند اما همچنان مشکلات در بخش های مختلف پابرجاست و در مواقعی مثل سیل دیماه امسال در این مناطق، این مشکلات بیشتر عمق و شکل و شمایلشان را نشان دادند.

دهستان مارز بخش چاه دادخدا در شهرستان قلعه گنج که در ۴۲۰ کیلومتری جنوب مرکز استان کرمان واقع شده یکی از آن مناطق سخت گذر و کوهستانی است که از سال های گذشته اهالی برای تردد با مشکلاتی مواجه بوده اند؛ این مشکل در زمان های بروز سیلاب یا وقوع برخی دیگر شرایط حادتر می شد.

مسئولان متولی، ویژگی‌های سخت‌گذر بودن مسیر کوهستانی منتهی به دهستان مارز، عملیات ترانشه‌برداری در دل کوه، ضرورت احداث پل و کافی نبودن اعتبارات راهسازی در اجرای پروژه های راهسازی برای این منطقه را از جمله مشکلات و دلایل کندی پروژه های در حال احداث در این محور بر می شمارند اما از طرف دیگر با همه این مسائل، پروژه احداث راه با محاسبات فنی، تایید و عملیاتی شده و انتظار می‌رفت با توجه به تعداد خانوار ساکن در آن منطقه تخصیص اعتبار نیز از منابع مختلف با همت بیشتر و بهتری انجام شود.

 مجید احمدی بخشدار بخش چاه دادخدا قلعه گنج در معرفی این منطقه اینچنین می گوید: دهستان مارز با جمعیت بیش از ۵۰۰ خانوار و متشکل از ۱۲ پارچه آبادی شامل روستاهایی از جمله درکلات، راین قلعه، سیگ، در دریچه، نمگاز، کلاهون، بردیال و ناهوگان است که شغل اغلب اهالی را دامداری، حصیربافی و کشاورزی تشکیل می دهد و عمده محصول کشاورزی این دهستان نیز خرما و سیر است.

تعلل در اجرای پروژه

عضو شورای دهستان مارز گفت: یکی از اساسی ترین و مهم ترین مسائل و دغدغه های اهالی دهستان مارز نداشتن راه ارتباطی مناسب و آسفالت است.

هاشم شهدوست ادامه داد: وجود بخشی از این راه که سنگلاخی و پرپیچ و خم است موجب شده اهالی در تردد به مرکز شهرستان بویژه در شب هنگام با مشکلاتی مواجه باشند و هنگام بارندگی به دلیل نداشتن پل و آبنما مسیر ارتباطی روستا برای چندین ساعت مسدود می شود.

وی افزود: راه دسترسی مناسبی نداریم و بارها نیز از مسئولان قلعه‌گنج و مسئولان بنیاد مستضعفان به عنوان معین اقتصادی قلعه گنج درخواست کرده ایم که این مساله و مشکل را حل کنند اما برخی پیمانکاران در اجرای تعهدات خود برای اجرای اصولی و بموقع عملیات راهسازی تعلل و کم کاری می کنند که نیاز است متولیان نظارت و کنترل لازم بر اجرای دقیق و بموقع تعهدات پیمانکاران داشته باشند و حساستر و بیشتر ورود کنند تا مردم سال ها معطل اجرای یک پروژه نباشند.

جزییات و مختصات پروژه

رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان قلعه گنج در این خصوص گفت: راه روستایی دهستان مارز به طول ۲۹ کیلومتر است که ۱۴ کیلومتر آن قبلا اجرا و آسفالت شده بود و ۱۵ کیلومتر باقیمانده مراحل اجرایی را می گذراند.

محمد هادی بهبودی افزود: هفت کیلومتر از این ۱۵ کیلومتر باقی مانده زیرسازی شده که چهار کیلومتر آن طی تفاهم نامه ای بین اداره کل راهداری جنوب استان، استانداری کرمان و شرکت صنایع مس سرچشمه کرمان از محل اعتبارات مس سرچشمه و با اعتبار سه میلیارد تومان انجام شد و مابقی نیز در حال انجام است که در این مسیر به دلیل مسیر کوهستانی و سنگلاخی باید پل احداث و عملیات ترانشه برداری نیز انجام شود.

وی تصریح کرد: مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای اجرای عملیات ترانشه برداری جاده دهستان مارز اختصاص یافته است، همچنین عملیات زیرسازی نیز با اعتبار ۹ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی تامین شده که ۶ میلیارد تومان آن توسط اداره کل راهداری جنوب استان تامین و سه میلیارد تومان آن نیز با مشارکت بنیاد مستضعفان تامین خواهد شد.

بهبودی با بیان اینکه آسفالت این طرح ۱۴ میلیارد تومان اعتبار لازم دارد که مناقصه آن انجام و پیمانکار اجرای آسفالت مشخص شده است اظهارداشت: کار شروع آسفالت از اردیبهشت سال آینده آغاز خواهد شد که با این عملیات پیش‌بینی می شود تکمیل آسفالت مارز طی سه ماهه نخست سال ۱۴۰۱ به اتمام برسد و از تیرماه سال آینده نیز کل مسیر و جاده منتهی به دهستان مارز قلعه گنج آسفالت شود.

رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان قلعه‌گنج همچنین در تشریح اقدامات برای حل دیگر مشکلات، از تعمیر و بهسازی پل محور ارتباطی قلعه گنج به کهنوج در روستای تاریکماه تا قبل از عید نوروز خبر داد و گفت: عملیات بهسازی ۲ دهنه پل در محور جاده قلعه گنج به شهرستان کهنوج با اعتبار یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان طی ۲ هفته آینده به اتمام می رسد.

وی افزود: در محور مواصلاتی قلعه‌گنج به بخش چاه‌دادخدا و رمشک پل محدوده روستای چاه‌زنگی ترمیم و تعمیر و پل روستای شمس آباد نیز بزودی ترمیم خواهد شد.

بهبودی ادامه داد: عملیات تعمیرات چهار دهنه پل در روستاهای چاه زنگی و شمس آباد در محور قلعه گنج به چاه دادخدا با اجرای عملیات بهسازی، احداث و ترمیم رادیه، برید و دستک با اعتبار ۷۰۰ میلیون تومان اجرا می شود.

وی افزود: آگهی مناقصه ترمیم و بهسازی پل در تمامی محورهای مواصلاتی قلعه گنج نیز از جمله بهسازی آبنماهای جاده رمشک و احداث و ترمیم دستک و رادیه با اعتباری بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان طی ۲ هفته آینده آغاز می شود.

رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان قلعه گنج در ادامه می گوید: بارش باران دی ماه و وقوع سیلاب و طغیان رودخانه ها ۷۰۰ میلیاردریال به راه های مواصلاتی قلعه گنج خسارت وارد کرده است.

توضیح مدیر پروژه استانی درباره راه مارز

همچنین محسن پاکدین پاریزی مدیر پروژه استانی و قراردادهای شرکت ارفع سازان کرمان در خصوص پروژه آسفالت جاده دهستان مارز گفت: میزان اعتبار تعهد شده که از سوی این شرکت وابسته به صنایع مس برای اجرای آسفالت جاده روستایی دورافتاده و محروم دهستان مارز سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بوده است.

وی ادامه داد: تاکنون اعتبار سه میلیارد تومان برای اجرای آسفالت به طول چهار کیلومتر پرداخت کرده ایم.

پاکدین پاریزی عنوان کرد: مشکل اصلی تکمیل پروژه اعتبار است که با تامین آن اجرای پروژه با سرعت بیشتری پیگیری می شود.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا گرچه نیمی از مسیر ۲۹ کیلومتری دهستان مارز شهرستان قلعه گنج عملیاتی شده و مابقی پروژه قرار است مراحل اجرایی بگذراند اما با توجه به محرومیت منطقه، ضرورت تخصیص اعتبارات دولتی و غیردولتی در فرصت مناسب ایجاب می کند این پروژه زودتر به سرانجام برسد و در صورت تکمیل بتواند گرهی از مشکلات عدیده مردم محروم شهرستان قلعه گنج بگشاید.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

سه × پنج =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ هشدار سازمان هواشناسی درباره افزایش ۳ درجه‌ای دمای هوا

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا سازمان هواشناسی در ...