راهبرد بازار؛ هدفگذاری کاشت ۶ هزار هکتار پیاز در جنوب کرمان/ راهکار جلوگیری از زیان کشاورزان چیست؟

راهبرد بازار؛ هدفگذاری کاشت ۶ هزار هکتار پیاز در جنوب کرمان/ راهکار جلوگیری از زیان کشاورزان چیست؟

زمان انتشار : 1400/12/22 - 12:49

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا جنوب استان کرمان از جمله قطب های مهم کشاورزی و باغی در کشور به شمار می رود که بخش قابل توجه نیاز در داخل و نیز صادرات کشور را تامین می کند اما پخش کلیپ هایی از دورریختن و فاسد شدن برخی محصولات مثل پیاز یا سیب زمینی و درددل های کشاورزان طی ماه های اخیر در این منطقه خبرساز شده بود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان در عین حال که می گوید هدفگذاری سال زراعی پیش نیز کاشت ۶ هزار هکتار پیاز بوده است در پاسخ به چرایی زیان کشاورزان و اضافه تولید به خبرنگار ایرنا توضیح داد: سال قبل نیز هدفگذاری کاشت پیاز همین میزان بود اما برخی کشاورزان خودشان اضافه بر هدفگذاری و برنامه اعلامی جهاد کشاورزی تا میزان ۱۶ هزار هکتار کاشته بودند.

جهاد کشاورزی تاکید دارد که بهره برداران کشاورزی برخلاف برنامه اعلامی و هدفگذاری این سازمان اقدامی نکنند.

فرامرز رستگاری مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در توضیح بیشتر این موضوع هدفگذاری کاشت ۶ هزار هکتار پیاز را شامل طرح استمرار و نیز کشت بهاره عنوان کرد و گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده در سال زراعی پیش رو سه هزار و ۲۰۰ هکتار در طرح استمرار و ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار در کشت بهاره کاشت می شود.

وی مجموع تولید طرح استمرار و کشت بهاره را در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان طبق پیش بینی کارشناسان جهاد کشاورزی ۳۴۸ هزار تن اعلام کرد.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی جنوب کرمان کشت این میزان پیاز را با هدف تامین امنیت غذایی و نیل به خودکفایی، پایداری تولید مبتنی بر افزایش بهره‌وری و تولید بازار محور در راستای سیاست ها و برنامه های محوری وزارت جهاد کشاورزی برشمرد.

وی تصریح کرد: سال گذشته نیز برای جنوب کرمان ۶ هزار هکتار پیاز گذاری هدف گذاری شده بود اما کشاورزان ۱۶ هزار هکتار پیاز کاری کردند که بیش از برنامه ریزی اعلامی انجام شد.

رستگاری اظهار داشت: کشاورزان با توجه به وضعیت و هدفگذاری کاشت، تولید و بازار محصول پیاز و با تمرکز بر وضعیت سال قبل، بر رعایت الگوی کشت مطابق برنامه کشوری و اعلام سازمان جهاد کشاورزی عمل کنند تا شاهد بروز برخی مشکلات و نیز نوسان قیمت نباشیم.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای ساماندهی بازار پیاز گفت: وزارت جهاد و کشاورزی بر اساس نیاز بازار داخل و صادارت، هدفگذاری کشت محصولات کشاورزی را در تمام کشور انجام می دهد و سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان نیز بر اساس همین برنامه ریزی هدفگذاری محصولات کشاورزی را به کشاورزان اعلام و اطلاع رسانی می کند تا این قشر زحمتکش دچار خسارت نشوند.

سالانه بیش از پنج میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در هفت شهرستان زیر پوشش سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان تولید می شود.

سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان مستقل از مرکز استان کرمان، خدمات رسانی به شهرستان های جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، منوجان، قلعه گنج، فاریاب و رودبار جنوب را زیر پوشش دارد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

5 × دو =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ اتحادیه تعاونی تولید در منطقه سیستان تشکیل می‌شود

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز سه شنبه ایرنا از روبط ...