راهبرد بازار؛ اقدامات دولت سیزدهم بیانگر حذف قیمت‌گذاری دستوری از اقتصاد کشور

راهبرد بازار؛ اقدامات دولت سیزدهم بیانگر حذف قیمت‌گذاری دستوری از اقتصاد کشور

زمان انتشار : 1400/12/22 - 13:24

«جواد حسینی کیا» در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به تلاش دولت برای حذف قیمت‌گذاری دستوری اشاره کرد و اظهار داشت: در چند سال گذشته با اعمال قیمت‌گذاری دستوری و شدت و ضعف این سیاست در برهه‌های مختلف، شرایط برای بروز فساد و رانت در بازارها فراهم شد، اما اکنون سیاست‌گذاران و قانونگذاران معتقدند که با حذف قیمت گذاری دستوری و عرضه کامل کالاهای پایه در بورس کالا، بساط سفره رانت برچیده شود.

وی با بیان اینکه اتفاق خوبی که از ابتدای سال در بورس کالا پیگیری شد، عرضه مداوم محصول‌های معدنی در بورس کالاست، افزود: دنباله‌روی از این سیاست باعث می‌شود، کالاهای معدنی که به‌صورت سنتی تحت سیطره دولت بود، خارج و متاثر از سازوکار عرضه و تقاضا در شرایط رقابت معامله شود.

حسینی‌کیا افزود: در سال‌های گذشته که سنگ‌آهن، کنسانتره و سایر محصول‌های معدنی قیمت‌گذاری می‌شد، سیاست گذار انتظار داشت، تولیدات فلزی هم ارزان به دست مصرف‌کننده برسد، اما عمده سود حاصل از سیاست‌های حمایتی در همه این سال‌ها، به جیب عده‌ای خاص رسید و به زیان مصرف کننده تمام شد.

وی با طرح این پرسش که تا چه زمانی باید سفره رانت را در قالب سیاست‌های حمایتی، پهن نگه داریم؟ تصریح کرد: یک‌زمانی دولت برای سرپا شدن تولید فولاد، شروع به حمایت و اعطای یارانه کرد، اما قرار نیست این حمایت تا ابد ادامه یابد. تولیدکنندگان فولاد در بخش‌های مختلف نیز مانند همه بخش‌های تولید باید روی پای خود بایستند و به نظر می‌رسد که امروز با رویکرد جدید دولت و عرضه کامل کالاها در بورس کالا، زمان حذف رانت‌ها فرا رسیده است.

رقابت، اصل حمایت از بازار

این نماینده مجلس با تاکید اینکه سازوکار بورس کالا برای اقتصاد ایران یک فرصت است، اعلام کرد: باید با برنامه‌ریزی دقیق شرایطی را فراهم کنیم تا اعتماد تولیدکننده و مصرف‌کننده واقعی به بورس کالا به طور کامل جلب شود؛ این بدان معناست که قیمت‌ها متاثر از سازوکار عرضه و تقاضا در شرایط رقابت کشف شوند، البته در ابتدای ورود برخی محصولات شاید در ابتدای امر موانعی بر سر راه باشد. در ادامه به طور حتم تولیدکننده و مصرف کننده از کشف واقعی قیمت‌ها آن هم در بستری شفاف، سود خواهند برد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان تاکید کرد: آنچه می‌تواند به بازارها کمک کند، مفهوم رقابت است، به نحوی که مداخله در عرضه و تقاضا و قیمت‌ها، باعث اختلال در بازار و زمینه ایجاد رانت می‌شود از این رو وزارت صمت در صدد است تا با عرضه های کافی و مستمر کالاها در بورس کالا، نیاز بازار را پوشش دهد که این رویه به تعادل بازارها و در ادامه انجام صادرات کالاهای مازاد نیاز داخل بدون تشریفات و مجوزهای زمانبر گذشته کمک می‌کند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

پنج × یک =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ شاخص بورس منفی ماند – ایرنا

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرنگار ایرنا، معامله‌گران امروز در دو ...