راهبرد بازار؛ ۲ هزار و ۳۵۰ هکتار از اراضی پایاب سد خداآفرین به آبیاری مدرن مجهز می‌شود

راهبرد بازار؛ ۲ هزار و ۳۵۰ هکتار از اراضی پایاب سد خداآفرین به آبیاری مدرن مجهز می‌شود

زمان انتشار : 1400/12/23 - 12:57

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، خسرو حمزه‌پور روز دوشنبه در بازدید مشترک مدیران و کارشناسان آب و خاک استان از ایستگاه‌های پمپاژ ناحیه عمرانی اول و دوم خداآفرین افزود: در سه ماهه اول سال آینده واحدهای یک و قسمتی از واحد چهار ناحیه عمرانی دوم خدا آفرین وارد مدار بهره‌برداری خواهد شد که با بهره‌برداری از آن بالغ بر یک هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی این ناحیه عمرانی نیز تحت پوشش آبی قرار خواهد گرفت.

وی بیان کرد: با اتمام عملیات اجرایی واحد پنج از ناحیه عمرانی دوم خداآفرین هم ۸۵۰ هکتار از اراضی واقع در این ناحیه عمرانی زیر کشت بهاره می‌رود.

نماینده مجری طرح شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین اظهار کرد: پروژه شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین با وسعت ۴۳ هزار هکتار در محدوده استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل اجرا می‌گردد و اغلب اراضی آن در حدود ۳۷ هزار هکتار در محدوده استان اردبیل در قالب چهار ناحیه عمرانی مختلف قرار دارد.

حمزه‌پور ادامه داد: شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین بزرگترین و مدرنترین شبکه شمال‌غرب کشور است که آب مورد نیاز آن از طریق سد مخزنی خداآفرین و سد تنظیمی-انحرافی قیزقلعه تامین می‌شود و در قالب چهار ناحیه عمرانی اجرا می‌شود.

پروژه پایاب سد خداآفرین یکی از بزرگترین پروژه آب و خاک کشور بوده که فاز اول آن به بهره‌برداری رسیده و بخش دوم در دست اجرا است.

با تکمیل و بهره‌برداری کامل این پروژه  ۳۷ هزار هکتار اراضی دیم منطقه مغان زیر کشت آبی می‌رود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

16 + 5 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ مدیرکل دفتر توسعه فناوری وزارت جهاد کشاورزی منصوب شد

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز یکشنبه ایرنا از وزارت جهاد ...