راهبرد بازار؛ با چه بودجه‌ای وام مسکن بگیریم؟

قیمت اوراق مسکن ۹۸ به حداقل خود رسیده. حالا دریافت وام مسکن خیلی راحت‌تر از گذشته شده، طوری که هر برگه تسه در بازار امروز شنبه ۹ شهریور تنها با قیمت ۳۸ هزار تومان معامله شد. این در حالی است که ۱۰ روز پیش هر برگه تسه حدود ۴۴ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت داشت.

به گزارش اخبار خوب به نقل از فرارو، قیمت خرید وام ۱۰۰ میلیونی مسکن که پیش از این هشت میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بود، حالا به هفت میلیون و ۶۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرده. حالا با این مبلغ می‌توان در تهران رقمی معادل ۱۰۰ میلیون تومان وام مسکن دریافت کرد. 

قیمت اوراق مسکن تا ۳۸ هزار تومان پایین آمد

خرید اوراق مسکن راه چاره‌ای برای دور زدن سپرده‌گذاری در بانک است. با خرید این اوراق دیگر لازم نیست از یک سال قبل ۵۰ میلیون تومان پول بی‌زبان را برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی به بانک بسپارید. در عوض می‌توانید سراغ اوراق امتیاز تسهیلات مسکن بروید که به اوراق مسکن یا اوراق تسه شناخته می‌شوند. قیمت اوراق مسکن ۹۸ این روز‌ها روی مدار نزولی قرار دارد و با شیب تندی در حال کاهش است. طوری که در مدت ۱۰ روز میانگین قیمت اوراق تسه در معاملات بورس از ۴۴ هزار و ۵۰۰ تومان به ۳۸ هزار تومان کاهش پیدا کرده است. اینطور که از معاملات فرابورس پیداست، امروز شنبه ۹ شهریور، هر برگه تسه با میانگین قیمت ۳۸ هزار و ۲۹ تومان معامله شد.

قیمت خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز بورس مطابق جدول زیر است:

عنوانقیمت فروشقیمت خریدتاریخ اعتبار
امتیاز تسهیلات مسکن شهریور ۹۶۳۹هزار و ۷۰۰ تومانشهریور ۹۸
امتیاز تسهیلات مسکن مهر ۹۶۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان۳۸ هزار تومانمهر ۹۸
امتیاز تسهیلات مسکن آبان ۹۶۴۰ هزار تومانآبان ۹۸
امتیاز تسهیلات مسکن آذر ۹۶۴۰ هزار تومان۳۸ هزار و ۴۰۰ تومانآذر ۹۸
امتیاز تسهیلات مسکن دی ۹۶۴۴ هزار تومان۳۹ هزار و ۶۰۰ توماندی ۹۸
امتیاز تسهیلات مسکن بهمن ۹۶۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان۳۹ هزار و ۵۰۰ تومانبهمن ۹۸
امتیاز تسهیلات مسکن اسفند ۹۶۴۲ هزار و ۸۰ تومان۳۸ هزار و ۱۰۰ توماناسفند ۹۸
امتیاز تسهیلات مسکن فروردین ۹۷۴۲ هزار تومان۳۸ هزار و ۵۰۰ تومانفروردین ۹۹
امتیاز تسهیلات مسکن اردیبهشت ۹۷۴۱ هزار و ۹۰۰ توماناردیبهشت ۹۹
امتیاز تسهیلات مسکن خرداد ۹۷۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان۳۹ هزار و ۵۰۰ تومانخرداد ۹۹
امتیاز تسهیلات مسکن تیر ۹۷۴۱ هزار و ۹۰۰ تومان۳۹ هزار تومانتیر ۹۹
امتیاز تسهیلات مسکن مرداد ۹۷۴۲ هزار و ۵۰۰ تومانمرداد ۹۹
امتیاز تسهیلات مسکن شهریور ۹۷۴۵ هزار و ۱۰۰ تومانشهریور ۹۹
امتیاز تسهیلات مسکن مهر ۹۷۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان۳۹ هزار و ۲۰۰ تومانمهر ۹۹
امتیاز تسهیلات مسکن آبان ۹۷۳۸ هزار و ۸۰۰ تومانآبان ۹۹
امتیاز تسهیلات مسکن آذر۹۷۴۲ هزار تومانآذر ۹۹
امتیاز تسهیلات مسکن دی ۹۷۴۳ هزار و ۳۰۰ توماندی ۹۹
امتیاز تسهیلات مسکن بهمن ۹۷۳۸ هزار و ۹۰۰ تومانبهمن ۹۹
امتیاز تسهیلات مسکن اسفند ۹۷۳۹ هزار و ۱۸۰ توماناسفند ۹۹
امتیاز تسهیلات مسکن فروردین ۹۸۴۳ هزار تومانفروردین ۱۴۰۰
امتیاز تسهیلات مسکن اردیبهشت ۹۸۴۱ هزار و ۸۰۰ توماناردیبهشت ۱۴۰۰
امتیاز تسهیلات مسکن خرداد ۹۸۴۱ هزار و ۴۰۰ تومانخرداد ۱۴۰۰
امتیاز تسهیلات مسکن تیر ۹۸۳۹ هزار و ۸۰۰ تومانتیر ۱۴۰۰
امتیاز تسهیلات مسکن مرداد ۹۸۴۱ هزار و ۸۰۰ تومان۴۰ هزار و ۱۵۰ تومانمرداد ۱۴۰۰

قیمت اوراق مسکن ۹۸ در حال حاضر میانگین ۳۸ هزار است. هر برگه اوراق تسهیلات مسکن معادل ۵۰۰ هزار تومان وام است. به عبارتی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیونی، باید ۲۰۰ برگه اوراق مسکن به بانک تحویل دهید که هزینه آن هفت میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. با این کار بعد از انجام کار‌های اداری و کارشناسی بانک که تقریبا چند روز طول می‌کشد، می‌توانید وام مسکن را دریافت کنید و آن را در اختیار فروشنده ملک بگذارید. 

باید توجه داشته باشید که هر برگه اوراق مسکن تا دو سال بعد از تاریخ انتشار اعتبار دارد و اگر در این مدت نتوانید از آن استفاده کنید، پولتان را به کلی از دست خواهید داد. همین مورد باعث می‌شود اوراق مسکن که مدت اعتبار بیشتری دارند با قیمت بالاتری نسبت به اوراق مسکن با اعتبار کوتاه مدت فروخته شوند. 

شرایط دریافت وام از طریق اوراق مسکن ۹۸

اگر ساکن تهران باشید، می‌توانید همراه همسرتان تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان از طریق اوراق تسهیلات، وام مسکن بگیرید. برای چنین وامی شما باید ۲۰۰ برگه تسه به بانک تحویل بدهید. با توجه به اینکه قیمت اوراق مسکن ۹۸ در حال حاضر ۴۴ هزار و ۵۰۰ تومان است، به عبارتی تهرانی‌ها برای دریافت وام ۱۰۰ میلیونی خود باید هفت میلیون و ۶۰۰ هزار تومان ورق تسه بخرند. البته اگر مجرد هستید و می‌خواهید به تنهایی برای دریافت وام مسکن اقدام کنید، سقف وام مسکن از طریق اوراق تسهیلات برای شما ۶۰ میلیون تومان خواهد بود که برای دریافت آن باید ۱۲۰ برگه اوراق مسکن به قیمت چهار میلیون و ۵۶۰ هزار تومان بخرید.

سقف وام مسکن برای ساکنان مراکز استان‌ها و شهر‌هایی که بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند، ۸۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده. به عبارتی هر نفر می‌تواند تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام بگیرد. با توجه به قیمت اوراق مسکن ۹۸ دریافت چنین وامی برای زوج‌ها ۱۶۰ برگه اوراق مسکن معادل شش میلیون و ۸۰ هزار تومان خرج دارد. البته شرایط برای مجرد‌ها متفاوت است و سقف وام مسکن برای آن‌ها به ۵۰ میلیون تومان می‌رسد. به عبارتی برای دریافت وام مسکن مجردی باید سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اوراق مسکن بخرید.

زوج‌های دیگر شهر‌ها که کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند، نهایتا می‌توانند ۶۰ میلیون تومان وام از طریق اوراق مسکن دریافت کنند. این دو نفر برای دریافت این وام ۶۰ میلیونی باید ۱۲۰ برگه اوراق مسکن به بانک تحویل بدهند که ارزش آن در حال حاضر به چهار میلیون و ۵۶۰ هزار تومان می‌رسد. همچنین مجرد‌های ساکن شهر‌های کوچک می‌توانند تا ۴۰ میلیون تومان وام مسکن بگیرند که خرج آن سه میلیون و ۴۰ هزار تومان اوراق مسکن است. 

علاوه بر این موارد می‌توانید در کنار وام مسکن، سراغ دریافت وام جعاله هم بروید. وام جعاله به وام تعمیر مسکن شناخته می‌شود و محدودیتی برای دریافت آن وجود ندارد، صرفا باید ثابت کنید که این وام را برای تعمیر خانه می‌خواهید. باید در نظر داشته باشید که سقف وام جعاله برای هر خانه ۲۰ میلیون تومان است و تا پنج سال مهلت بازپرداخت دارد. برای دریافت چنین وامی باید ۴۰ برگه تسه به بانک ببرید که با توجه به قیمت اوراق مسکن ۹۸، خرید آن حدود یک میلیون و ۵۲۰ هزار تومان خرج دارد.

منبع: فرارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا