راهبرد بازار؛ نتیجه سی و ششمین هفته عرضه اوراق بهادار دولتی منتهی به ۲۸ اسفندماه اعلام شد

راهبرد بازار؛ نتیجه سی و ششمین هفته عرضه اوراق بهادار دولتی منتهی به ۲۸ اسفندماه اعلام شد

زمان انتشار : 1400/12/28 - 20:13

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا از وزارت امور اقتصادی و دارایی، خزانه‌داری کل کشور در اطلاعیه‌ای نتیجه سی و ششمین هفته عرضه اوراق بهادار دولتی منتهی به مورخ ۱۴۰۰/۱۲/۲۸ را اعلام کرد.

بر اساس این اطلاعیه، حسب تصمیمات اتخاذ شده در راستای تأمین مالی بهینه، سی و ششمین هفته عرضه اوراق مالی اسلامی منتهی به مورخ ۱۴۰۰/۱۲/۲۸ برگزار شد، که طی آن ضمن برگزاری حراج و اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس و همچنین با استفاده از ساز و کار تعهد پذیره‌نویسی، مبلغ ۶.۹۷۴ میلیارد تومان اوراق به فروش رسید.

گفتنی است، وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تأمین مالی اقتصاد کشور با کمترین تبعات تورمی، در سال۱۴۰۰ نسبت به انتشار اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری سی و شش هفته عرضه اوراق بدهی و چهار مرحله پذیره‌نویسی اوراق اقدام کرده که از این طریق تا این تاریخ، مبلغ ۹۰.۶۰۲ میلیارد تومان به صورت عرضه نقدی تأمین مالی انجام شده است.

در ادامه اقدامات وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تأمین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه‌داری کل کشور در سال جاری نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری سی و شش هفته عرضه اوراق بدهی میان بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه (از قبیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تأمین مالی) و چهار مرحله پذیره‌نویسی اوراق از طریق کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام کرده است.

بر اساس این گزارش حسب تصمیمات اتخاذ شده در راستای تأمین مالی بهینه، سی و ششمین هفته عرضه اوراق بدهی برگزار شد که پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان یادشده در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران و همچنین با استفاده از ساز و کار تعهد پذیره‌نویسی ، مجموعاً مبلغ ۶.۹۷۴ میلیارد تومان اوراق به صورت نقدی به شرح جدول شماره (۱) به فروش رسید.

این گزارش می‌افزاید، با احتساب مبلغ مندرج در جدول فوق، تاکنون مجموعاً ۹۰.۶۰۲ میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نقدی، حدود ۲۶ درصد از طریق بازار پول و ۷۴ درصد از طریق بازار سرمایه تأمین مالی شده است.

این گزارش خاطر نشان می‌سازد، علاوه بر مبالغ فوق‌الذکر مبلغ ۸۷,۰۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی نیز، منتشر شده که به مرور توسط دستگاه‌های اجرایی به گیرندگان واگذار خواهد شد. با احتساب اسناد خزانه اسلامی، مجموع عملکرد انتشار (اعم از نقدی و غیرنقدی) تا تاریخ فوق‌الذکر معادل ۱۷۷,۶۰۲ میلیارد تومان است.

شایان ذکر است در مقابل مبلغ تامین شده از طریق انتشار اوراق نقدی در سال ۱۴۰۰ به مبلغ ۹۰.۶۰۲ میلیارد تومان، مبلغ ۹۶.۶۱۱ میلیارد تومان توسط خزانه‌داری کل کشور به شرح جدول ذیل برای تسویه اصل و سود اوراق در سال جاری پرداخت شده است که بر همین اساس مجموع نقدینگی جذب شده توسط دولت از طریق انتشار اوراق نقدی منفی می‌باشد.

نتیجه سی و ششمین هفته عرضه اوراق بهادار دولتی منتهی به ۲۸ اسفندماه اعلام شد

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

2 × 4 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ واریزی‌های صندوق توسعه ملی به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه به کجا رسید؟

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، هیات امنای صندوق توسعه ملی ...