پیش‌بینی فعالان بازار درباره قیمت طلا

نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد کاهش سریع قیمت طلا باعث شده است تحلیلگران وال‌استریت نسبت به پتانسیل بالا رفتن قیمت طلا خوش بین شوند در حالی که سرمایه گذاران هم به میزان قابل توجهی انتظار دارند این فلز ارزشمند روند صعودی داشته باشد.

به گزارش راهبرد بازار به نقل از ایسنا، کوین گریدی، رییس شرکت “فونیکس فیوچرز” اظهار کرد بازار فعلا عالی به نظر نمی‌رسد اما من هنوز به روند افزایشی طلا خوش بین مانده‌ام زیرا اخبار متعددی قرار است منتشر شود و بانکهای مرکزی همچنان قصد دارند نرخهای بهره را کاهش دهند که برای طلا مثبت است.

در نظرسنجی کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۵ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۹ نفر یا ۶۰ درصد افزایش قیمت و سه نفر یا ۲۰ درصد کاهش قیمت را پیش بینی کردند و به همین تعداد درباره روند قیمت طلا در نظری نداشتند.

در نظرسنجی کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران ۱۱۶۴ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۶۷۹ نفر یا ۵۸ درصد افزایش قیمت طلا و ۲۸۷ نفر یا ۲۵ درصد کاهش قیمت طلا را پیش بینی کردند و ۱۹۸ نفر یا ۱۷ درصد هم نظری نداشتند.

برای هفته گذشته اکثر سرمایه‌گذاران قیمت طلا را پیش بینی کرده بودند در حالی که تحلیلگران وال‌استریت درباره روند قیمت طلا به دو دوسته تقسیم شده بودند. هر اونس طلا روز جمعه در بازار معاملات آتی آمریکا ۱۰ دلار یا ۰.۷ درصد کاهش پیدا کرد و در ۱۵۱۵ دلار و ۵۰ سنت بسته شد و برای کل هفته حدود ۰.۹ درصد کاهش ثبت کرد. طلا روز پنج شنبه ۲.۲ درصد سقوط کرده و در پایین‌ترین حد در دو هفته اخیر بسته شده بود که بزرگترین کاهش یک روزه از ۱۵ ژوئن سال ۲۰۱۸ بود.

درصد درستی پیش بینی تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه گذاران از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون ۵۵ درصد بوده است.

اگرچه در میان تحلیلگران وال‌استریت اندکی احتیاط وجود دارد اما از آنجا که طلا همچنان بالای مرز ۱۵۰۰ دلار مانده است، خوش بینی خود به رشد قیمت این فلز را حفظ کرده‌اند.

آدام بوتون، مدیرکل شرکت فارکس لایو اظهار کرد که کاهش قیمت طلا امتحان مهمی برای بازار است اما در ادامه افزود که وی انتظار دارد کاهش قیمت با تقاضای خرید بالاتر مواجه شود.

ریچارد بیکر، دبیر نشریه “اورکا ماینر ریپورت” به کیتکونیوز گفت: با وجود کاهش قیمت طلا در اواسط هفته گذشته، بهبود قیمت در معاملات روز جمعه نشان داد که به دلیل مسائل ژئوپلیتیکی و تجاری، همچنان تقاضا برای خرید دارایی‌های امن وجود دارد.

آدریان دی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی “آدریان دی” که طی چند هفته گذشته نسبت به روند قیمت طلا بدبین بوده است، اکنون نظر خنثی پیدا کرده و به کیتکونیوز گفت: عوامل بنیادین پولی و ژئوپلیتیکی برای طلا مثبت مانده‌اند بنابراین هر گونه عقب نشینی کوتاه مدت خواهد بود.

با این حال همه تحلیلگران نسبت به طلا در کوتاه مدت خوش بین نیستند. دارین نیوسام، رییس شرکت “دارین نیوسام آنالایز” اظهار کرد که شاخصها روند رشد بیش از حد قیمت طلا را نشان داده‌اند. با این حال به دلیل ابهاماتی که در بازار وجود دارد سرمایه گذاران باید زیرک باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا