راهبرد بازار؛ دلار پرواز کرد – خبرآنلاین

راهبرد بازار؛ دلار پرواز کرد – خبرآنلاین

زمان انتشار : 1401/01/10 - 13:55

بازار ارز متشکل هم مانند بازار آزاد در یک سال گذشته شاهد افت و خیز قیمت دلار بود. در بازار متشکل ارزی،  بانک‌ها و صرافی‌ها و بانک مرکزی در قامت بازارساز به فعالیت می پردازند و معاملات به صورت نقدی انجام می شود. در این بازار قیمت تحت مکانیزم عرضه و تقاضا شکل می‌گیرد.

کمترین و بیشترین قیمت دلار متشکل در سال ۱۴۰۰

با بررسی قیمت ها در سال گذشته  می توان گفت که کمترین قیمت ها در نیمه اول سال بوده است و نیمه دوم سال یعنی سه ماه پاییز بیشترین  قیمت ها در بازار متشکل ارزی ثبت شده است.

نرخ دلار در بازار متشکل ارزی در ۱۶ اردیبهشت ماه سال قبل با ۲۰ هزار و ۴۶۲ تومان معامله شد که درواقع کمترین قیمت در سال ۱۴۰۰ می‌باشد.  قیمت دلار در ماه مهر و آذر بالای ۲۷ هزارو ۵۰۰ تومان قرار داشت و به دنبال فتح کانال ۲۸ هزار تومان بود.  نرخ دلار در ۸ مهر با ۲۷ هزار و ۸۳۲ تومان و در ۴ آذر با ۲۷ هزار ۷۲۳ تومان معامله شد.

متوسط حجم هفتگی مبادلات دلار

بررسی متوسط حجم هفتگی مبادلات دلار نیز نشان می دهد که دومین هفته سال ۱۴۰۰ کمترین حجم مبادلات هفتگی  با ۲ میلیون و ۶۴۰ هزار و ۹۰۰ تومان ثبت شده و هفته سی و پنجم با ۱۱ میلیون و ۸۵۱ هزار و ۲۰۰ تومان  بیشترین حجم مبادلات انجام شده است.

حجم معاملات بازار متشکل ارزی در سال ۱۴۰۰

مدتی قبل علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی گفت: حجم معاملات بازار متشکل ارزی در سال ۱۴۰۰ برابر یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است که در مقایسه با سال ۱۳۹۹ بین سه تا چهار برابر رشد داشت. رییس‌کل بانک مرکزی بیان‌داشت: وضعیت بازار ارز در کشور متعادل است و ۲۶ میلیارد دلار در سامانه نیما عرضه ارز داشتیم.

۲۲۳۲۲۵

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ رشد اقتصادی در بهار امسال به ٧.٩ درصد رسید

جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می دهد نرخ رشد اقتصادی کشور در بهار امسال ...