راهبرد بازار؛ سرمازدگی ۳۶ هزار هکتار از باغ‌های پسته سیرجان/نماینده مجلس از جهادکشاورزی انتقاد کرد

راهبرد بازار؛ سرمازدگی ۳۶ هزار هکتار از باغ‌های پسته سیرجان/نماینده مجلس از جهادکشاورزی انتقاد کرد

زمان انتشار : 1401/01/10 - 16:14

به گفته مدیر جهاد کشاورزی سیرجان که از قطب های مهم پسته کشور و استان کرمان به شمار می رود، ۳۶ هزار هکتار از باغ های پسته این شهرستان از ۲۰ تا ۱۰۰ درصد دچار سرمازدگی شده است.

اکبر محمودآبادی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به کاهش دمای هوا طی سه شب اخیر گفت: شوک بزرگ سرما به پسته کاران سیرجانی در چندشب اخیر وارد شد.

به گفته وی طی مدت یاد شده دمای هوا به منفی پنج درجه در شهرستان سیرجان رسید.

مدیر جهاد کشاورزی سیرجان عنوان کرد: دربرآورد کارشناسان ما جمع خسارت ها به ۱۵۶ میلیارد تومان می رسد و شدت سرما به‌ حدی بود که محصول سال آینده را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

پرونده باغ های بیمه تکمیل می شود

حمید پورجعفرآبادی ناظر بیمه کشاورزی استان در شهرستان سیرجان نیز در این زمینه گفت: مبلغ یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال خسارت سرمازدگی سال گذشته به کشاورزان پسته کار این شهرستان پرداخت شد و در این مرحله نیز بزودی مراحل تکمیل پرونده باغاتی که بیمه بوده اند و خسارت دیده اند انجام می شود تا براساس قانون خسارت سرمازدگی به آنان پرداخت شود.

وی از کشاورزان پسته کاری که هنوز نسبت به بیمه محصول و مزارع خود اقدام نکرده اند خواست نسبت به بیمه باغات خود اقدام کنند تا در چنین مواقعی کمتر متضرر شوند.

سرمازدگی ۳۶ هزار هکتار از باغ‌های پسته سیرجان/نماینده مجلس از وزارت جهاد انتقاد کرد

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا براساس آمارها ۲۶ هزار بهره بردار و کشاورز پسته در بیش از ۴۳ هزار هکتار باغ مثمر این محصول را مدیریت می کنند و آنطور که گزارش می شود حدود ۲۲ هزار بهره بردار در سرمای چندشب اخیر خسارت دیده اند.

شهباز حسن پور نماینده مردم سیرجان و بردسیر و رییس مجمع نمایندگان استان کرمان نیز در این زمینه با انتقاد از وزارت جهاد کشاورزی گفت: تمامی سرمایه کشاورزان پسته کار استان کرمان از بین رفت و با وجود اعلام حادثه سرمازدگی و خسارت سنگین ناشی از آن به پسته کاران استان کرمان و سیرجان متاسفانه مسئولان وزارت جهاد کشاورزی تاکنون هیچ اقدام، اعلام و بازدیدی در این مورد نداشته اند.

سرمازدگی ۳۶ هزار هکتار از باغ‌های پسته سیرجان/نماینده مجلس از وزارت جهاد انتقاد کرد

وی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: مسئولان این وزارتخانه بایستی تا دیر نشده در این زمینه چاره اندیشی و موارد را به مردم و کشاورزان اعلام کنند.

حسن پور افزود: در نظام اسلامی مسئولان اعم از شخص وزیر تا زیرمجموعه در هر وزارتخانه بایستی در مواقع بحران و بروز خسارت حساسیت بیشتری داشته باشد و کارشناسان و گروههای مرتبط را به استان و شهرستان ها اعزام کنند تا در حمایت از کشاورزانی که سرمایه و دسترنج چندساله شان از بین رفته اقدام لازم را به عمل آورند.

سرمازدگی ۳۶ هزار هکتار از باغ‌های پسته سیرجان/نماینده مجلس از وزارت جهاد انتقاد کرد

وی بیان کرد: پس از گذشت سه روز هنوز هیچ حرکتی از وزارت جهاد کشاورزی در این بحران سرمازدگی مشاهده نکردیم که جای گلایه و انتقاد دارد؛ ما و کشاورزان خسارت دیده انتظار داریم در اسرع وقت به مشکلات کشاورزان استان کرمان رسیدگی شود.

شهرستان سیرجان در ۱۷۵ کیلومتری غرب مرکز استان کرمان قرار دارد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

چهار + 13 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ ایجاد منطقه آزاد تجاری کشاورزی در اردبیل ضروری است

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا نادر تقی‌زاده روز یکشنبه در ...