راهبرد بازار؛ رکورد ترانزیت کالا در تاریخ ۱۰۰ ساله راه آهن در دولت سیزدهم شکسته شد

راهبرد بازار؛ رکورد ترانزیت کالا در تاریخ ۱۰۰ ساله راه آهن در دولت سیزدهم شکسته شد

زمان انتشار : 1401/01/11 - 16:16

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، میعاد صالحی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در سرخس، افزود: در مجموع سال گذشته یک میلیون و ۹۱۳ هزار تن کالا از طریق شبکه راه آهن با شرکای تجاری ما مبادله شد که بالاترین رقم در قرن ۱۴ خورشیدی است.

وی گفت: یک میلیون و ۶۹۰ هزار تن از این مقدار کالای ترانزیتی مربوط به مرز ریلی سرخس و کالاهای ترانزیتی که از این مرز با کشورهای ترکمنستان، ازبکستان، قزاقستان و در ادامه این مسیر ترانزیتی با چین صورت می گیرد، بوده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل راه آهن ادامه داد: امروز شاهد حضور رییس جمهور در مرز ریلی سرخس بودیم، باتوجه به جهش روی داده در ترانزیت ریلی در کشور، طی سال قبل  و با هدف گذاری برای جهش ترانزیت، هزار میلیارد ریال در این مرز سرمایه گذاری خواهد شد.

صالحی افزود: این هزار میلیارد ریال برای افزایش سایت تعویض بوژی و افزایش سایت عملیات کانتینری در مرز ریلی سرخس سرمایه گذاری می‌شود، مرزی که عملیات تردد کالاهای ترانزیتی کانتینری آن معمولا به مقصد چین انجام می‌شود.

وی گفت: با سرمایه گذاری صورت گرفته و با توجه به مبدا و مقصد بارهای ترانزیتی در آسیای مرکزی و چین، رشد ترانزیت ریلی و ثبت رکورد خوبی در این بخش را در سال ۱۴۰۱ ثبت شود.

مدیر عامل شرکت راه آهن گفت: با توجه به جمعیت ۲.۵ میلیارد نفری کشورهای پرجمعیت در شرق ایران، موقعیت استثنایی کشورمان بین دریای خزر و اقیانوس هند کشور و اتصال آسیا به اروپا از غرب، کشورها برای نپرداختن هزینه های فزون تر ترانزیتی مسیر ایران را انتخاب می‌کنند.

صالحی صنعت ریلی را یک صنعت مادر و دانش بنیان عنوان کرد و گفت: سالها به صنعت مهم ریلی کم توجه شده اما در دولت سیزدهم توجه خوبی به این بخش شده، استفاده از فناوری های دانش بنیان در صنعت حمل و نقل ریلی جهش خوبی به بخش های مختلف آن از جمله ترانزیت می دهد.

وی ادامه داد: صنعت ریلی با بخش های مختلفی درگیر است و جمعیت قابل توجهی در این بخش مشغولند، در حوزه لوکموتیو با شرکتهای دانش بنیان گفتکو شده و تفاهم نامه هایی منعقد شده و به زودی در عرصه داخلی سازی قطعات لوکموتیو موفقیتها گزارش می‌شود.

امروز رییس جمهور به همراه وزیر نفت با حضور در پالایشگاه شهید هاشمی نژاد سرخس دستور آغاز “عملیات اجرایی مرحله دوم ذخیره‌سازی گاز شوریجه D” را صادر کرد و ۲ کارخانه مجتمع گوگردی سردار شهید سلیمانی شهرستان سرخس را نیز افتتاح نمود.

شهرستان سرخس با ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، دارای ۲ شهر سرخس و مزداوند و ۶۸ روستای بالای ۲۰ خانوار است که ۵۵ درصد جمعیت آن در روستاها سکونت دارند. پایانه مرزی سرخس در ۱۸۵ کیلومتری شرق مشهد واقع شده است.

رییس جمهور و تعدادی از اعضای هیات دولت روز چهارشنبه دهم فروردین ماه ۱۴۰۱ در نخستین سفر استانی خود در سال جدید وارد استان خراسان رضوی شدند.

سفر استانی رییس جمهور و هیات دولت در خراسان رضوی امروز پنجشنبه نیز ادامه دارد.

رییس جمهور را در این سفر وزرای کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نیرو، صنعت، معدن و تجارت، ورزش و جوانان، آموزش و پرورش، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و راه و شهرسازی و نیز معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و رییس مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری همراهی می کنند.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی پیش از این به ۱۷ استان کشور شامل هرمزگان، قم، یزد، لرستان، زنجان، سمنان، اردبیل، فارس، خوزستان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، گیلان، گلستان و مازندران سفر کرده است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

15 − 13 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ ایمنی خانه‌های روستایی کرمان با خیز تسهیلات مقاوم‌سازی

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، یکی از مهمترین نیازهای توسعه ...