راهبرد بازار؛ تورم؛ از رکوردشکنی دولت قبل تا نزول در دولت سیزدهم

راهبرد بازار؛ تورم؛ از رکوردشکنی دولت قبل تا نزول در دولت سیزدهم

زمان انتشار : 1401/01/12 - 02:07

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، تورم به مفهوم افزایش سطح عمومی قیمت‌ها یا کاهش مستمر قدرت خرید، از جمله مهمترین مشکلات اقتصاد مردم و عمده‌ترین چالش‌های پیش‌ روی دولت‌ها و سیاستگذاران اقتصادی بوده است.

این پدیده اقتصادی همواره سیاستگذاران و متولیان اقتصادی را بر آن داشته است که سیاست تثبیت قیمت و کاهش تورم را به عنوان هدفی مهم برای کاهش آثار سوء قدرت خرید بر زندگی مردم مدنظر داشته باشند و در سرلوحه برنامه‌های خود قرار دهند.

ثبت رکودهای جدید تورمی در دولت گذشته

دولت گذشته سال‌های پر فراز و نشیبی را از حیث تورم پشت سر گذاشت؛ در این دوره رکوردهای جدیدی ثبت شد. طبق گزارش مرکز آمار این دولت اقتصاد را با تورم ۳۵ درصد تحویل گرفت و با تورم ۴۵٫۲ درصد تحویل داد. و طبق گزارش بانک مرکزی با تورم ۵۷ درصد تحویل داد که بالاترین تورم تاریخ در ۷۰ سال اخیر است.

بررسی نرخ تورم در هشت سال گذشته نشان می‌دهد که سال ۱۳۹۷ دوره‌ای خاص به لحاظ تورمی بود. در این سال با خروج آمریکا از برجام شاهد افزایش قیمت ارز بودیم و مدیریت اشتباه باعث تولد ارز ترجیحی یا همان دلار ۴۲۰۰ شد که بنا به اذعان بسیاری سرمنشأ بسیاری از رانت‌ها و فسادها بود.

شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» در اسفند ۱۳۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل آن  به ترتیب ۷۴٫۴ و ۳۶٫۹ درصد رشد داشت.

سال ۱۴۰۰ که آخرین سال سکانداری کشور توسط دولت گذشته بود تورم نقطه به نقطه تا مرز ۵۰ درصد پیش رفت و به ۴۹٫۵ درصد رسید و در مردادماه ۴۳٫۲ درصد شد. همچنین تورم سالیانه با هفت درصد رشد از ابتدای سال به ۴۵٫۲ درصد در مردادماه رسید که بالاترین حد تورم در دولت گذشته بود.

 تورم خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در مردادماه ۱۴۰۰  به ۵۷٫۱ درصد و کالاهای غیرخوراکی و خدمات به ۳۹٫۶ درصد رسید.  افزایش قیمت‌ها در گروه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات ملموس‌تر بود.

حرکت نرخ تورم برمدار نزول

بررسی داده‌های آماری حاکی از این است که با شروع به کار دولت سیزدهم ، نه تنها روند رو به رشد نرخ تورم کنترل شد، بلکه سیر نزولی پیدا کرد.

در پایان سال ۱۴۰۰ نرخ تورم ۱۲ماهه نسبت به پایان دولت قبل ۴ واحد درصد کمتر شد. همچنین تورم نقطه به نقطه ۸٫۹ واحد درصد و تورم ماهانه ۲٫۲ واحد درصد نزول پیدا کرده است.

اگرچه زمان کوتاهی از فعالیت دولت گذشته و نمی‌توان انتظار داشت طی نیم‌فصل اتفاقات خارق‌العاده‌ای رخ دهد اما در همین زمان کوتاه و در شرایطی اپیدمی کرونا، جنگ‌هایی که در منطقه و کشورهای دیگر رخ داده، کاهشی شدن روند رشد تورم بی‌شک دستاورد بزرگی است. دستاوردی که به اذعان بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران اقتصادی با ادامه این روند می‌توان امیدوار بود که در چند سال آینده نرخ تورم به ۱۵ درصد برسد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

سه × سه =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ ترفند مخابرات برای گران کردن تلفن ثابت/ هزینه قبض تهرانی‌ها بی‌سر و صدا بالا رفت

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، شرکت مخابرات اقدام به ...