راهبرد بازار؛ امسال برای ۹ هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی گلستان سند کاداستر صادر می‌شود

راهبرد بازار؛ امسال برای ۹ هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی گلستان سند کاداستر صادر می‌شود

زمان انتشار : 1401/01/19 - 05:20

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرنگار ایرنا، محمدتقی رضاییان روز پنجشنبه در مراسم نمادین تحویل ۴۴ فقره سند مالکیت (طرح کاداستر) اراضی کشاورزی به تعدادی از کشاورزان روستاهای “ابوذر یک، ۲ و سه، سلمان فارسی و وحدت اسلامی” گنبدکاووس افزود: گلستان افزون بر ۶۵۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد که باید برای آنها سند مالکیت در قالب این طرح صادر شود.

وی اضافه کرد: طرح ملی و جامع حدنگاری اراضی زراعی و باغی در راستای قانون ششم توسعه کشور و براساس تفاهم نامه فی مابین سازمان اسناد و املاک کشور و وزارت جهادکشاورزی که در سال ۹۹ امضا و در راستای طرح تحول قضایی و کاهش دعاوی بر سر اختلافات اراضی بین کشاورزان، از نیمه دوم سال گذشته در استان گلستان شروع شد.

رضاییان ادامه داد: برای تسریع در اجرای این طرح اداره کل ثبت اسناد و املاک گلستان قراردادی به ارزش ۱۸ میلیارد ریال با یک پیمانکار جهت تهیه نقشه‌های اراضی زراعی و باغی فعلا در سه شهرستان کردکوی، آزادشهر و رامیان امضا کرده است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک گلستان، وجود محدودیت‌های حدنصاب ۲.۵ هکتار برای اراضی باغی و ۴.۵ هکتار برای اراضی زراعی را از چالش‌های اجرای طرح ملی کاداستر برشمرد و گفت: پیگیر حذف این حدنصاب‌ها از طریق مجلس شورای اسلامی هستیم تا سند مالکیت برای زمین‌های زراعی و باغی با هر مقدار مساحت صادر شود.

وی با اشاره به پایان صدور سند مالکیت طرح کاداستر برای یک میلیون و ۲۹۲ هزار هکتار اراضی منابع طبیعی گلستان، افزود: درصورت همراهی و همکاری کشاورزان استان اداره کل ثبت اسناد و املاک استان آمادگی دارد در کوتاهترین زمان سند مالکیت اراضی زراعی و باغی را صادر کند.

رضاییان همچنین بااشاره به برخی وظایف سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بالاخص در زمینه صدور سند مالکیت برای اشخاص حقیقی و حقوقی بیان داشت: سال گذشته چهار هزار و ۲۰۰ فقره سند مالکیت برای اشخاص حقیقی گلستان و بیشتر در بافت‌های روستایی و ۷۰ هزار هکتار برای سازمان‌های دولتی این استان سند صادر شد.

وی باتاکید برضرورت همراهی و همکاری کشاورزان گلستانی برای دریافت سند مالکیت طرح کاداستر گفت: بخش زیادی از هزینه‌های تهیه نقشه و صدور سند توسط دولت پرداخت می‌شود و این به نفع کشاورزان است در صورتی که پس از پایان مهلت این طرح ( پایان برنامه ششم توسعه) اگر کشاورز بخواهد برای دریافت سند کاداستر اقدام کند باید هزینه‌های زیادی متقبل شود.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک گلستان، ثبیت مالکیت اراضی، مشخص شدن حدود اربعه زمین و کاهش دعاوی قضایی درخصوص اختلافات کشاورزان، افزایش ضریب خرید و فروش اراضی زراعی و باغی و جلوگیری از جعل اسناد و تجاوزات ملکی، افزایش ارزش معاملاتی اراضی دارای سند و ایجاد درآمد ناشی از پرداخت عوارض انتقال اسناد برای دولت را از مهمترین اهداف و مزایای طرح ملی حدنگاری یا کاداستر اراضی زراعی و باغی برشمرد.

گلستان حدود ۲ میلیون نفر جمعیت دارد و با افزون بر ۶۵۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی از استان‌های مهم در تولیدات کشاورزی کشور به شمار می‌رود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

پنج × 5 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ دلالان می‌خواهند زعفران را به قیمت پایین از کشاورزان بخرند

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز جمعه ایرنا از روابط عمومی ...