راهبرد بازار؛ نقش مهم بازار سرمایه در رفع نیاز تولید به نقدینگی

راهبرد بازار؛ نقش مهم بازار سرمایه در رفع نیاز تولید به نقدینگی

زمان انتشار : 1401/01/21 - 12:54

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز یکشنبه ایرنا از سازمان بورس و اوراق بهادار، «مهدی کرباسیان» به کمک بازار سرمایه در رفع موانع تولید و ایجاد زمینه‌های لازم در راستای تحقق شعار «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» اشاره کرد و افزود: عوامل متعددی بر روند تولید کشور اثرگذار است که باید هر یک از آنها را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار داد.

وی، نخستین مساله اثرگذار در زمینه تولید را مربوط به موضوع سرمایه‌گذاری دانست و گفت: این موضوع را باید بپذیریم که نرخ سرمایه‌گذاری در کل کشور صفر یا نزدیک به صفر است، چنین آماری نشان دهنده آن است که سرمایه‌گذاری در سطح کلان کشور انجام نشده یا جایگزینی برای این اقدام انتخاب نشده است؛ بنابراین وجود چنین حاشیه‌هایی باعث شده تا کشور نتواند به سمت توسعه و رونق تولید حرکت کند.

کرباسیان ادامه‌داد: با توجه به وجود چنین مصائب و مشکلاتی در مسیر تولید کشور، اکنون سیستم بانکی کشور دچار مشکل جدی سودآوری است و حتی برخی از آنها طبق ماده ١۴١ قانون اساسی ورشکسته محسوب می‌شوند؛ بنابراین سیستم بانکی کشور تحت تاثیر چنین مشکلاتی نمی‌تواند به حمایت از تولید بپردازد.

معاون اسبق وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان‌کرد: بدیهی است بحث ارز، تحریم و نیز جابه‌جایی ارزی از جمله مشکلاتی است که در مسیر تولید کشور وجود دارد، به همین دلیل بهتر است تا در ابتدا برای ایجاد رونق تولید در کشور زمینه رفع مشکلات فعلی انجام شود.

وی گفت: در جهان، نقدینگی یک سرمایه‌گذار تامین‌کننده درصدی از سرمایه یک واحد تولیدی است و بیشتر آن از سیستم بانکی یا بازار سرمایه تامین می‌شود که این موضوع به عنوان معضلی جدی در ایران مطرح است.

کرباسیان از موضوع نقدینگی برای واحدهای تولیدی به عنوان مساله‌ای مهم در تولید یاد کرد و گفت: در کنار این مسائل، مشکلاتی در زمینه تامین مواد اولیه، قطعات و ماشین آلات وجود دارد و همچنین برای صادرکنندگان هم با مسایل مربوط به جابه‌جایی نرخ ارز روبه‌رو هستیم.

معاون اسبق وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: با توجه به تحریم که به عنوان مشکل کلان اقتصاد تلقی می‌شود و کشور را دچار مشکلات جدی کرده است، برخی از واحدهای تولیدی قادر بوده‌اند تا از امتیاز نیاز داخلی نهایت استفاده را برای تولیدات واحدهای خود داشته باشند.

وی ادامه‌داد: با توجه به وجود چنین مشکلاتی، بازار سرمایه می‌تواند کمک کننده به توسعه واحدهای تولیدی از لحاظ تامین نقدینگی باشد و این بازار از جایگاهی ویژه در این زمینه برخوردار است.

کرباسیان به حضور گسترده مردم در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: در چند سال اخیر، رغبت مردم برای حضور در بازار سرمایه افزایش پیدا کرده و شاهد ورود سرمایه‌های چشمگیر مردم به این بازار بوده‌ایم.

معاون اسبق وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: با وجود ناراحتی‌هایی که در ٢ سال گذشته برای مردم در این بازار ایجاد شد، اما به نظر می‌رسد این بازار در مقایسه با دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری جایگاه ویژه‌ای را به دست آورده و با توجه به حمایت انجام شده از بازار سرمایه می‌توان شاهد تقویت معاملات این بازار در کشور باشیم.

وی خاطرنشان‌کرد: در صورت تقویت و حمایت از بازار سرمایه می‌توان شاهد کمک این بازار در حوزه تولید کشور و تامین نقدینگی تولید باشیم که این مساله زمینه‌ساز ایجاد شفافیت اقتصاد و کمک کننده به تحقق شعار سال است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

سرمایه در گردش، چالش ۹۰ درصد واحدهای صادراتی استان مرکزی

ایسنا/مرکزی مدیرکل صمت استان مرکزی گفت: ۹۰ درصد واحدهای صادراتی استان در حوزه سرمایه در ...