راهبرد بازار؛ بیشترین تحریم ها علیه کدام کشورها است؟

راهبرد بازار؛ بیشترین تحریم ها علیه کدام کشورها است؟

زمان انتشار : 1401/01/21 - 21:25

اقتصاد ایران: اعمال تحریم‌های بی‌شمار علیه روسیه از سوی غرب به خاطر درگیری نظامی با اوکراین دوباره توجهات را به سوی کشورهایی جلب کرده که بیشترین شمار تحریم‌ها علیه آنها اعمال شده است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران ، از سال ۲۰۱۴ به بعد و به خاطر مشکلات روسیه با اوکراین، آمریکا و متحدان این کشور هزاران تحریم علیه مسکو اعمال کرده‌اند. حالا روسیه رسما با پشت سر گذاشتن ایران، سوریه و کره شمالی به کشوری که بیشترین تحریم ها علیه اش اعمال شده تبدیل شده است.

تحریم‌هایی که علیه روسیه اعمال شده‌اند شامل اشخاص، شرکت‌ها و مسدود کردن دارایی‌های این کشور و حتی ذخایر ارزی روسیه بوده است. حال باید دید کدام کشورها شاهد اعمال بیشترین تحریم‌ها بوده‌اند:

۱- روسیه

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از راشاتودی، مسکو مدعی است که حدود ۶۰۰۰ هزار تحریم علیه این کشور اعمال شده است. رقم مورد ادعای روس‌ها بیشتر از مجموع تحریم‌هایی است که علیه ایران، ونزوئلا، میانمار و کوبا اعمال شده است. کشورهای اروپایی بیشترین تحریم را‌‌‌‌‌‌‌‌ علیه روسیه اعمال کرده و حتی تحریم‌های اعمال شده علیه روس‌ها توسط اروپایی‌ها در برخی موارد بیشتر از تحریم‌هایی بوده که توسط آمریکا اعمال شده است.

کارشناسان اقتصادی می‌گویند حالا روسیه به هدف اول تحریم‌های بین‌المللی در جهان تبدیل شده است. کار به جایی رسیده که پیتر پیاتتسکی مقام سابق خزانه‌داری آمریکا این تحریم‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌ جنگ هسته‌ای مالی عنوان کرده و می‌گوید بزرگ‌ترین ساختار تحریمی است که در تاریخ علیه یک کشور اعمال شده است.

در قالب این تحریم‌ها حوزه مالی، ذخایر بانک مرکزی، صادرات نفت و گاز، شرکت‌های بزرگ، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، دخترانش، مقامات دولتی و دیگر اشخاص برجسته روس تحریم‌ شده‌اند. آمریکا و اتحادیه اروپا می‌گویند حتی می‌خواهند تحریم‌های بیشتری علیه روسیه اعمال کنند.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی موسسه استاتیسکا، تا پیش از روز ۲۲ فوریه سال جاری ۲۷۵۴ تحریم و پس از آن هم حدود ۳۰۰۰ تحریم علیه روسیه توسط کشورهای غربی اعمال شده است.

۲- ایران

تا همین چند وقت پیش ایران تحریم‌شده‌ترین کشور جهان بود و از سال ۱۹۷۹ همواره یکی از اهداف تحریم‌های آمریکا بوده است.

فقط در یک دهه گذشته و بر اساس آمارهای ارائه‌شده از سوی موسسه کاستلوم که تحریم‌های بین‌المللی را‌‌‌‌‌‌‌‌ دنبال می‌کند، ۱۶۱۶ تحریم علیه ایران اعمال شده است. بخش قابل توجهی از این تحریم‌ها به بهانه برنامه‌های هسته‌ای کشورمان اعمال شد.

در سال ۲۰۱۸ دسترسی بانک‌های ایران به سوئیفت مسدود شد و در سال ۲۰۲۰ واشنگتن تحریم‌های بیشتری را‌‌‌‌‌‌‌‌ علیه بانک‌های ایرانی تحریم کرد. علیرغم همه این تحریم‌ها اما در سال ۲۰۲۱ بر اساس آمار بانک جهانی،‌ ایران رشد ۲.۴ درصدی اقتصادی را‌‌‌‌‌‌‌‌ به ثبت رساند و حالا پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال جاری به ۳.۱ درصد افزایش یابد.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ورلد پاپیولی‌شن، دولت ایران بارها اعلام کرده که هدف از برنامه هسته‌ای کشورمان فقط استفاده صلح‌آمیز و ایجاد نیروگاه‌های هسته‌ای است اما آمریکا و رژیم صهیونیستی مدعی هستند که ایران به دنبال توسعه سلاح‌های اتمی است.

۳- سوریه

کشور جنگ‌زده سوریه که از سال ۲۰۱۱ در حال جنگ با تروریست‌های بین‌المللی است شاهد اعمال هزاران تحریم از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و کشورهای عربی بوده است. موسسه کاستلوم می‌گوید بیشتر تحریم‌های اعمال شده علیه سوریه از سال ۲۰۱۱ به بعد اعمال شده و ۲۶۰۸ تحریم علیه دمشق اعمال شده است. بشار اسد رئیس جمهور سوریه با انتقاد شدید از این تحریم‌ها آنها را‌‌‌‌‌‌‌‌ غیرانسانی و غیرقانونی خوانده است.

لازم به ذکر است تاریخچه اعمال تحریم‌ها علیه دمشق به سال ۱۹۸۶ بازمی‌گردد اما از سال ۲۰۱۱ به بعد شاهد شدت گرفتن آنها هستیم. سوریه همچنین از سوی آمریکا به عنوان کشور حامی تروریسم اعلام شده که بر اساس آن شرکت‌های آمریکایی از همکاری با دولت این کشور منع شدند. ارتش سوریه هم یکی از نهادهایی است که شاهد بیشترین اعمال تحریم‌ها بوده است.

۴- کره شمالی

از سال ۲۰۰۶ به خاطر برنامه‌های هسته‌ای نظامی و برنامه موشکی بالستیک کره شمالی تحریم‌هایی از سوی سازمان ملل علیه این کشور اعمال شده است. این تحریم‌ها شامل اعمال محدودیت علیه اشخاص و شرکت‌های اهل کره شمالی بوده و آمارهای موسسه کاستلوم نشان می‌دهد که تا ماه مارس ۲۰۷۷ تحریم علیه پیونگ یانگ اعمال شده است. این ماه هم سازمان ملل تحریم‌های جدیدی را‌‌‌‌‌‌‌‌ علیه کره شمالی اعمال کرد و دلیل آن هم ادعای توسعه سلاح‌های کشتار جمعی و موشک‌های بالستیک بوده است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ورلد پاپی‌یولی‌شن، تاریخچه تحریم‌های اعمال شده علیه کره شمالی به سال ۱۹۵۰ و زمان آغاز جنگ بین دو کره مربوط می‌شود و هیچ نشانه‌ای از برداشته شدن این تحریم‌ها هم به چشم نمی‌خورد. در قالب این تحریم‌ها روابط سیاسی بین کره شمالی و آمریکا به طور کامل قطع شده و مردم این کشور نمی‌توانند به دانشکده‌های نظامی در آمریکا برای تحصیل مراجعه کرده و شرکت‌های آمریکایی هم امکان بستن قرارداد با ارتش کره شمالی را‌‌‌‌‌‌‌‌ ندارند. دولت کره شمالی هم حق دریافت وام یا کمک از سوی دولت آمریکا را‌‌‌‌‌‌‌‌ از دست داده است.

۵- ونزوئلا

طی سال‌های گذشته ونزوئلا شاهد اعمال فشارهای سنگینی بوده و پس از تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور از سوی آمریکا در سال ۲۰۱۹ اوضاع ونزوئلا بدتر شده است. این تحریم‌ها علیه تجار و شرکت‌هایی اعمال شده که با دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا همکاری داشته‌اند.

کاستلوم می‌گوید: تاکنون ۶۵۱ تحریم علیه ونزوئلا اعمال شده و این تعداد این کشور آمریکای لاتین را‌‌‌‌‌‌‌‌ در جایگاه پنجمین کشور تحریم‌شده جهان قرار می‌دهد.

۶- میانمار

این کشور آسیای جنوب شرق از سوی سازمان ملل و دیگر کشورهای جهان به خاطر نقض حقوق بشر تحریم شده و در ماه ژانویه سال جاری همزمان با سالگرد وقوع کودتای نظامی علیه دولت این کشور دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا ۷ شخص و ۲ موسسه مرتبط با رژیم نظامی کنونی میانمار را‌‌‌‌‌‌‌‌ تحریم کرد.

موسسه کاستلوم می‌گوید: هم اکنون ۵۱۰ تحریم علیه میانمار فعال است. البته باید گفت با توجه به تحریم‌های جدید اعمال شده از سوی آمریکا، انگلیس و کانادا علیه مقامات ارشد نظامی این کشور طی ماه گذشته تعداد این تحریم‌ها بیشتر شده است.

۷- کوبا

این کشور بزرگ‌ترین کشور جزیره‌ای در حوزه دریای کارائیب به شمار می‌رود و در لیست کشورهایی با بیشترین تحریم‌های اعمال‌شده علیه آنها در جایگاه هفتم قرار دارد. حدود ۶۰ سال است که آمریکا کوبا را‌‌‌‌‌‌‌‌ تحریم می‌کند و تقریبا تمام ابعاد زندگی در این جزیره را‌‌‌‌‌‌‌‌ تحت‌الشعاع قرار داده است.

نخستین تحریم‌ها از سال ۱۹۶۲ و در زمان دولت جان اف کندی علیه کوبا اعمال شد و از آن زمان به بعد تعدادی از شرکت‌ها و بانک‌های خارجی به خاطر فعالیت در کوبا به شدت تنبیه شده‌اند.

رژیم تحریم‌های آمریکا علیه کوبا یکی از بلندمدت‌ترین تحریم‌هایی است که از سوی یک کشور در تاریخ علیه یک کشور دیگر اعمال شده است. کوبا از این جهت در برابر تحریم‌ها به شدت آسیب‌پذیر است که حدود ۸۰ درصد از کالاهای مورد نیاز خود را‌‌‌‌‌‌‌‌ وارد می‌کند.

در واقع از زمان روی کار آمدن فیدل کاسترو در کوبا، این کشور به عنوان یک کشور کمونیست از سوی آمریکا شناخته شده و مورد تحریم قرار گرفته است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ برنامه عملیاتی بهبود فضای کسب و کار دربرنامه هفتم

اقتصاد ایران: رئیس شورای اقتصاد سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه نظام برنامه ریزی ...