راهبرد بازار؛ وقوع ۱۱۳ مورد سیل در سال ۱۳۹۹

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز یکشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «ابوالقاسم حسین پور» گفت: بر اساس گزارش گروه سیل دفتر کنترل سیلاب سازمان جنگل‌ها از رخدادهای ثبت سیل در یک سال اخیر، باوجود حاکم بودن شرایط خشکسالی در کشور، از مجموع ۱۹۱ مورد بارش مؤثر در سطح حوزه‌های آبخیز، ۱۱۳ مورد سیل کوچک و بزرگ منجر به خسارت در ۲۲ استان کشور طی سال ۱۳۹۹ رخ داده است.

وی افزود: پهنه بحرانی سیل‌های یک سال اخیر، سه میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از حوزه‌های آبخیز را در برگرفت که بیشترین خسارت را به استان‌های گیلان، بوشهر و خوزستان وارد کرده است. سیل مورخ ۱۶ آذرماه جنوب غرب کشور از جمله سیل‌های شاخص سال ۱۳۹۹ است که بخش‌های وسیعی از استان‌های خوزستان، بوشهر، لرستان، ایلام، فارس و هرمزگان را در بر گرفت و خسارات زیادی را به بار آورد.

این مقام مسئول ادامه داد: بر اساس گزارش تحلیل سیل آذرماه ارائه شده از سوی دفتر کنترل سیلاب سازمان جنگل‌ها در حوزه آبخیز برازجان، به عنوان یکی از حوزه‌های آبخیز با رخداد سیل با شدت بالا در سال گذَشته، دوره بازگشت سیل مذکور ۵۲۵ سال برآورد شده است.

به گفته حسین پور، زیرساخت‌های آبخیزداری و آبخوانداری ایجاد شده در سطح حوزه‌های آبخیز کشور، سه میلیارد و چهارصد هزار مترمکعب از سیلاب‌های سال ۱۳۹۹ را کنترل کردند و در راستای تغذیه آبخوان‌ها و بهبود وضعیت مناطق مذکور مورد بهره برداری قرار گرفت. بخشی از طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری اجرا شده طی سال گذشته برای اولین بار آبگیری و سرریز شدند و از تشدید سیل و خسارت به مناطق تحت پوشش جلوگیری کردند.

دکمه بازگشت به بالا