راهبرد بازار؛ صیادان مازندران چشم انتظار تمدید فصل صید هستند


به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا ، فصل جاری صید ماهیان استخوانی دریای خزر از ۱۵ مهر ماه شروع شد و طبق تصمیم گیری شیلات ایران ۱۵  فروردین هم به پایان می رسد ولی صیادان می گویند خواستار تمدید فصل صید دستکم تا پایان فروردین ماه شده اند.

صید ماهیان استخوانی دریایی به علت شروع فصل تخم ریزی آنها متوقف می شود تا ماهیان بارور گرفتار تور صیادان نشوند و دخایر ماهیان دریایی هم آسیب نبیند.

 همه ساله با به صدا درآمدن نوای نوروزخوانی و فرا رسیدن بهار در مازندران ، فصل کوچ ماهیان استخوانی از دریای خزر به رودخانه ها برای تخم ریزی فرا می رسد ، اگر چه سوابق یک دهه گذشته نشان می دهد شیلات ایران گاهی تا ۱۵ اردیبهشت هم فصل صید و صیادی را تمدید کرده است.

طبق قانون طبیعت ، تخم ریزی ماهیان مولد در رودخانه ها و بازگشتشان به دریا حدود یک ماه زمان می برد . این ماهیان در مناطق امن اقدام به تخم ریزی می کنند و بچه ماهیانی که از تخم ها بیرونی می آیند در فاصله حدود ۴۵ روز پس از رسیدن به وزن یک تا ۲ گرمی به سمت دریا می روند.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران با تایید درخواست صیادان برای تمدید فصل صید ، گفت : طبق برنامه کمیته مدیریت صید سازمان شیلات ایران  ۱۵ فروردین آخرین روز فصل صید ماهیان استخوانی از دریای خزر است ، ولی با این وصف اتحادیه های صیادی پره استان درخواست تمدید را به مدیرکل شیلات استان ارائه کرده اند.

قاسم کریم زاده با اظهار این که شیلات ایران تصمیم گیرنده نهایی در این زمینه است ، افزود : ادارات کل شیلات سه استان شمالی فقط انتقال دهنده تقاضای اتحادیه های صیادی پره هستند و در نهایت کمیته مدیریت صید شیلات ایران با بررسی اظهارات کارشناسی مدیران شیلات استان ها، معاونت صیادی و مراکز تحقیقات شیلات ، نسبت به  تمدید یا رد درخواست صیادان تصمیم گیری می کند.   

کاهش ۲۶درصدی صید ماهیان استخوانی 

این مسئول همچنین از کاهش ۲۶ درصدی میزان صید ماهیان استخوانی در مازندران طی فصل جاری صید و صیادی خبر داد و گفت : در مجموع صیادان عضو شرکت های پره در مازندران از ۱۵ مهر ماه تا پایان روز سی ام اسفند ۲ هزار و ۲۵۴ تن ماهی صید کردند.

کریم زاده بییشترین میزان صید را مربوط به ماهی سفید با ۶۵ درصد اعلام کرد و افزود : ۱۵ درصد از سبد صید صیادان مازندرانی هم از گونه کفال بود و بقیه را هم کپور و دیگر گونه ها تشکیل می دهند.

وی مهم ترین دلیل کاهش صید را شرایط نامناسب جوی و پائین بودن دمای آب دریا از متوسط ۱۲ درجه عنوان کرد و توضیح داد : اگر دمای هوا بیشتر از ۱۲ درجه شود مهاجرت ماهیان استخوانی به سمت سواحل دوچندان می شود و در واقع در توررس ماهیگیران قرار می گیرند، اتفاقی که سبب افزایش صید و رونق بازار شب عید نیز شده بود .

معاون شیلات مازندران با بیان این که در هفته نخست سال جاری به دلیل شرایط نامناسب جوی صید کم شده  است ، سرانه صید هر شرکت صیادی را ۴۳ تن اعلام کرد و افزود : به طور متوسط این سرانه نسبت به فصل صید گذشته ۲۶ درصد کمتر است.

صیادان مازندرانی در فصل صید گذشته که تا پایان روز ۱۵ فروردین سال ۹۹ ادامه داشت و شیلات ایران هم این دوره زمانی را تمدید نکرده بود ، در مجموع سه هزار و ۶۰۰ تن انواع ماهیان استخوانی را از دریای خزر صید کرده بودند که نسبت به فصل صید قبل از آن کاهش ۴۸ درصدی داشت. 

صیادان عضو شرکت های پره در مازندران می گویند که امسال با وجود افزایش هزینه ها و گرانی و به رغم این که قیمت ماهیان دریایی هم افزایش چندانی نداشت ، میزان صیدشان از فصل  صید گذشته کمتر است و به همین دلیل هم درخواست تمدید کرده اند.

بازار کم رونق 

قیمت ماهیان دریایی مازندران در فصل صید جاری اگر چه نسبت به فصل قبل افزایش داشت ، ولی به علت تعطیلی اماکن اقامتی گردشگری و رستوران ها در شرایط کرونایی و محدودیت های سفر نوروزی مانند ممنوعیت پذیرش مسافر و گردشگر در مدارس ، پلاژها و اماکن اقامتی دولتی و همچنین چادرخوابی با مشتریان کمتری مواجه بود و به همین دلیل هم بازار کشش افزایشی را که بتواند کاهش صید و درآمد صیادان را جبران کند ، نداشت.

بررسی میدانی خبرنگار ایرنا نشان می دهد که با وجود گذر از نخستین هفته فروردین و حدود ۲ هفته از تعطیلات نوروزی ، قیمت ماهی سفید دریای خزر در بازار ماهی فروشی شهرهای ساری ، بابلسر و فریدونکنار به رغم کاهش صید و عرضه آن در بازار هر قطعه ۷۰۰ گرمی تا یک کیلو گرمی برابر با قیمت هفته آخر سال گذشته یعنی  ۴۵ تا ۹۰ هزار تومان عرضه می شود. این در حالی است که در شرایط معمولی قیمت ماهیان دریایی با کاهش میزان صید آن هم در تعطیلات نوروزی همواره با افزایش قیمت گاهی تا ۲ برابر مواجه می شد.

فعالان بازارهای ماهی فروشی مازندران همی می گویند که به دلیل شرایط نامناسب جوی ،مواج بودن و کاهش دمای آب دریای خزر بر خلاف هفته آخر سال گذشته ، طی چهار روز اخیر ماهی کمی وارد بازارهای ماهی فروشی استان شده است.

محمد بخشی یکی از حجره داران بازار ماهی فروشی فریدونکنار با اعلام این که قیمت ماهیان استخوانی به رغم کاهش عرضه ، برای خرید و مصرف مناسب است ، به خبرنگار ایرنا گفت : هم اکنون هر قطعه ماهی سفید با وزن یک کیلو گرمی ۹۰ هزار تومان عرضه می شود.

وی افزود : اگر چه طی چند روز گذشته شرایط جوی نامناسب سبب شد تا تور ماهیگیران خالی از ماهی سفید شود ، اما به دلیل کاهش تقاضا ،قیمت این گونه ماهی نیز ثابت مانده و حتی گاهی با کاهش همراه بوده است .

بخشی به نبود مسافران و گردشگران در بازار ماهی فروشی اشاره کرد و ادامه داد : ماهی کپور دریایی نیز با وزن یک کیلو گرمی بین ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان عرضه می شود که این قیمت نیز همانند هفته آخر سال گذشته است. 

این فروشنده ماهیان دریایی با بیان این که اگر شرایط جوی برای صید مناسب شود ، معمولا در روزهای پایانی فصل صید با انبوهی از صید ماهی سفید مواجه خواهیم شد، گفت : اگر شرایط جوی نامناسب تداوم داشته باشد ، اتحادیه پره صیادی تمدید زمان صید را از شیلات ایران تقاضا می کنند که امیدواریم این اتفاق رخ دهد.

وی با بیان این که تا ۹۰ درصد مشتریان در بازار ماهی فروشی بومی استان هستند، بیان داشت: البته سفارش از استان های دیگر بویژه تهران نیز وجود دارد، اما شرایط همانند سال های قبل از کرونا نیست و در واقع کرونا و مشکلات بهداشتی آن به نوعی بین حجره داران و مشتریان خارج از استان فاصله انداخته است.

طبق گزارش رسمی شیلات مازندران ، چهار هزار و ۲۰۰ صیاد در قالب ۵۴ شرکت صیادی پره در استان به کار صید ماهیان استخوانی در دریای خزر مشغول هستند. گونه های کفال، ماهی سفید و کپور عمده ترین ماهیان استخوانی دریای خزر هستند که توسط ماهیگیران صید و در بازار عرضه می شود.

دکمه بازگشت به بالا