راهبرد بازار؛ تجهیز ۶۷۰ هزار میلیارد تومان منابع در بازار سرمایه

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا از ایبِنا، «محمدعلی دهقان دهنوی»ا اشاره به ارتقای جایگاه بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه‌ها نیز افزود: سال گذشته، حجم تجهیز منابع در بازار سرمایه به ۶۷۰ هزار میلیارد تومان رسید و این رقم تقریبا حدود نیمی از تجهیز منابعی که بانک‌ها انجام می‌دهند را، تشکیل داده است، بنابراین دیگر نمی‌توان گفت اقتصاد کشور همچنان بانک محور است و بازار سرمایه با جایگاهی که پیدا کرده، نقش اصلی خود را در اقتصاد کشور بیش از گذشته ایفا می‌کند.

سخنگوی شورای‌عالی بورس تصریح کرد: چشم انداز بازار سرمایه در بلندمدت همیشه مثبت بوده و آمارهای جدید نیز بیانگر آن است که اقتصاد کشور از رکود خارج شده و سوددهی و بازدهی شرکت‌ها افزایش یافته، بنابراین فضای کلی این بازار مثبت است و سهامداران می‌توانند با ارزیابی و تحلیل صحیح و مدیریت ریسک، سود خوبی در این بازار تحصیل کنند.

وی با بیان اینکه متغیرهای کلان اقتصادی در سال گذشته، بر همه بازارها تاثیرگذار بوده، گفت: برخی اشکالات ساختاری، مانند قیمت گذاری‌ها سبب انحراف منابع از شرکت‌های تولیدی به سایر فضاها می‌شود، ضمن اینکه برخی سیاست گذاری‌های نادرست یا برخی اظهارنظرهایی که حساسیت‌های بازار سرمایه در آن دیده نشده بود، یا اظهار نظرهای سیاسی، موجب نوسانات شدیدی در بازار سرمایه شد.

دهقان دهنوی دسته سوم را عوامل درونی بازار سرمایه عنوان کرد و افزود: شفافیت‌های اطلاعاتی و برخی تخلفات در این گروه قرار می‌گیرند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه برای ثبات بازار سرمایه و کاهش نوسان‌ها باید اقتصاد کلان از ثبات بیشتری برخوردار باشد، گفت: انتظار می‌رود سیاست گذاری‌ها در منطق بازار سرمایه انجام شود و فضای داخلی بازار سرمایه هم فضایی آرام، شفاف و باثبات باشد.

وی افزود: در برخی صنایع، قیمت‌های تنظیمی، به اندازه نیاز تامین مواد اولیه هم نیست و با حذف این عوامل، شاهد تاثیر مثبتی بر فعالیت این شرکت‌ها در بازار سرمایه خواهیم بود. ضمن اینکه اظهارنظرها باید در کانال‌های مربوطه طرح و بررسی شود تا به آرامش بازار سرمایه آسیبی وارد نشود.

دهقان دهنوی با اشاره به اینکه بحث‌های تخصصی باید در فضای تخصصی طرح شود، گفت: بازار سرمایه به دلیل هوشمندی عملیات در بازار، باید از فضای سیاسی دور شود، زمانی که اتفاقی خارج از بازار سرمایه رخ می‌دهد، می‌تواند بیش واکنشی را در این بازار به همراه داشته باشد و این حساسیت باید در فضای عمومی دیده شود. از سوی دیگر تلاش می‌شود به سرمایه گذاران هم این پیام منتقل شود که نباید نسبت به اخبار، تصمیم عجولانه‌ای داشته باشند.

رییس سازمان بورس با بیان اینکه نگاهی به تاریخ بازار سرمایه، از بازدهی قابل توجه این بازار در بلندمدت خبر داد و افزود: اگر سرمایه گذاران و سهام داران نگاه بلندمدت نسبت به سرمایه گذاری خود قایل باشند، نوسانات کوتاه مدت اثرات زیادی بر روند تصمیم گیری نخواهد داشت و شدت نوسانات کمتر از حالتی است که سال گذشته تجربه شد.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سهام عدالت تا سال ۹۹ امکان خرید و فروش نداشت، گفت: با شیوع کرونا، فشار معیشتی در سال ۹۹ به جامعه وارد شد، این موضوع به ویژه برای قشرهای آسیب پذیر جدی بود با اینکه بخش قابل توجهی از این افراد یک دارایی ارزشمند به نام سهام عدالت داشتند و ایده آزادسازی سهام عدالت به عنوان یک دارایی ارزشمند بر همین اساس مطرح شد.

وی تاکید کرد: البته توصیه دولتمردان این است که دارندگان سهام عدالت، سهام خود را نگه داشته و از فروش آن خودداری کنند، چرا که مجموعه‌ای از سهام شرکت‌های بزرگ و ارزشمند است.

دهقان دهنوی ادامه داد: اما طبیعی است که به دلیل موارد یادشده، گروهی تصمیم به فروش سهام خود بگیرند، از این رو و با توجه به حجم عرضه ها، در سازمان بورس و اوراق بهادار به دنبال طراحی روش‌هایی هستیم که هم فشار فروش بر بازار سرمایه وارد نشود و هم نقدشوندگی سهام حفظ شود.

وی با اشاره به یکی از این روش‌ها گفت: برای مثال، این سهام می‌تواند در داخل صندوق‌های سرمایه گذاری قرار گرفته و واحدهای آن صندوق‌ها دادوستد شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه اعتماد مردم به بازار سرمایه مخدوش شده و باید این اعتماد را تقویت و احیا کرد،؛ گفت: صحبت کردن صرف، اعتماد را به بازار برنمی گرداند؛ سازمان بورس و اوراق بهادار تلاش می‌کند به وعده‌های خود عمل کند تا اعتمادبخشی به بازار سرمایه برازگردد.

وی ادامه داد: باید جریان اطلاعات در بازار سرمایه نیز تقویت شود که در این راستا، شرکت‌ها باید اطلاعات شفاف‌تر و به موقع به سهامداران ارائه دهند؛ از طرفی با توجه به بزرگ شدن بازار، نظارت بر فعالیت بازار هم نیازمند تقویت است بنابراین در حال تهیه سیستم‌هایی هستیم که ضمن نظارت بتواند حتی پیش گیری از تخلفات داشته باشند. این موارد می‌توانند اعتماد مردم به بازار را تقویت کنند.

به اعتقاد سخنگوی سازمان بورس؛ دولت به عنوان حاکمیت و متولی توسعه اقتصادی کشور، به دنبال توسعه بازار سرمایه است؛ از سویی برخی دستگاه‌های اجرایی، شرکت‌هایی را وارد بازار سرمایه کرده اند و باید همان شفافیت و پاسخگویی بخش خصوصی را داشته باشند چرا که بازار سرمایه قواعد و قوانین خاص خود را دارد و هر فردی وارد بازار می‌شود، باید این اصول را رعایت کند. امید می‌رود با اصلاح بخشی از این فرایند، اعتماد بخشی بیشتری را شاهد باشیم.

وی در ادامه با اشاره به نقش حقوقی‌ها و مسوولیت حقیقی‌ها در تعادل بخشی به بازار نیز گفت: قرار دادن حقوقی‌ها مقابل حقیقی‌ها اشتباه است، حقوقی‌ها در بسیاری از اوقات مسئولیت پذیری خود را نسبت به بازار انجام داده اند اما برخی هم به این مسئولیت قانونی عمل نکردند که سازمان بورس از ابزارهای قانونی برای برخورد با آن‌ها استفاده می‌کند اما در میان حقیقی‌ها نیز افرادی هستند که منابع قابل توجهی در اختیار دارند اما با عملکرد خود موجب ضربه به بازار و زیان دیگر سهامداران شده اند.

دهقان دهنوی با بیان اینکه فرآیند رسیدگی و برخورد با تخلفات بازار سرمایه به طور مستمر در حال انجام است،‌افزود: در این راستا، بخشی را با عنوان «اداره دیده بان بازار» در سازمان بورس ایجاد کرده ایم که اطلاعات و اخبار و گزارش‌های مردمی را درخصوص تخلفات احتمالی در بازار سرمایه دریافت می‌کند و اتفاقا بیشترین تخلفات هم از همین ناحیه کشف و شناسایی می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا