راهبرد بازار؛ نرخ هر شانه تخم مرغ درب مرغداری چند؟


ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران، درباره آخرین تحولات بازار تخم مرغ اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۴ هزار و ۲۰۰ تا ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومان معادل شانه ای ۲۸ هزار و ۴۰۰ تومان است‌.

او قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ را بالای ۱۶ هزار تومان اعلام کرد و افزود: زمانی که قیمت تخم مرغ در بازار بالا بود، تمامی دستگاه‌ها فشار آوردند و مرغدار را مکلف به عرضه تخم مرغ با نرخ ۱۴ هزار تومان کردند، اما هم اکنون با کاهش قیمت پشتیبانی امور دام، تخم مرغ را تحویل نمی‌گیرد چرا که قیمت مصوب با بازار تفاوتی ندارد و دیگر صرفه اقتصادی ندارد، اما در گذشته هر کیلو تخم مرغ با نرخ ۱۴ هزار تومان از مرغداران خریداری و با نرخ ۱۷ هزار تومان فروخته می‌شد.

نبی پور ادامه داد: علی رغم قرارداد مرغداران با پشتیبانی امور دام، اما تخم مرغ در مرغداری‌ها مانده است و تولیدکننده نمی‌داند که باید چه کند.

این مقام مسئول تولید روزانه تخم مرغ را ۲ هزار و ۸۰۰ تن اعلام کرد و گفت: با توجه به مازاد تولید و کاهش تقاضا در ایام‌تعطیلات و ماه مبارک رمضان، روزانه ۲۰۰ تن از این میزان باید به بازارهای هدف صادر شود اما مسئولان مجوز صادرات را نمی‌دهند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار با بیان اینکه ۷۰ درصد کنجاله سویا از سامانه بازارگاه تامین می شود، گفت: در حال حاضر ۱۰۰ درصد ذرت با نرخ مصوب از سامانه بازارگاه تامین می‌شود و مرغدار مجبور است ۳۰ درصد کنجاله را از بازار آزاد تامین کند.

او قیمت هر کیلو کنجاله سویا در بازار آزاد را ۱۱ هزار تومان و ذرت را ۵ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام کرد.

مدیر کل پشتیبانی امور دام تهران در پایان تصریح کرد: گرچه قرار بود نهاده اسفند و فروردین با هم به مرغدار داده شود، اما این امر محقق نشد که با وجود عدم حمل در تعطیلات، مرغداران با چالش روبه‌رو هستند.

۲۲۳۲۲۹

دکمه بازگشت به بالا