راهبرد بازار؛ نرخ تورم در کره جنوبی به بالاترین حد در ۱۳ سال اخیر رسید

راهبرد بازار؛ نرخ تورم در کره جنوبی به بالاترین حد در ۱۳ سال اخیر رسید

زمان انتشار : 1401/02/15 - 03:44

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، داده‌های مرکز آمار کره جنوبی نشان می‌دهد که شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در آوریل ۴.۸ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است که از رشد ۴.۱ درصدی در ماه قبل بیشتر است و بسیار سریع‌تر از نرخ ۴.۴ درصدی در نظرسنجی رویترز افزایش یافته است.

بر اساس گزارش رویترز، نرخ تورم کره جنوبی حتی از بالاترین پیش‌بینی در میان ۱۱ اقتصاددان حاضر در نظرسنجی فراتر رفت و سریع‌ترین رشد سالانه را از اکتبر ۲۰۰۸ ثبت کرد، در حالی که برای سیزدهمین ماه متوالی بالاتر از هدف ۲ درصدی بانک مرکزی بود.

بانک مرکزی کره جنوبی (BOK) نشست داخلی مقامات را برای بررسی داده‌های تورم تشکیل داد و معاون رئیس‌جمهور بر لزوم مدیریت انتظارات تورمی توسط مقامات تاکید کرد.

تورم اصلی که رشد قیمت‌ها را بدون احتساب انرژی و مواد غذایی اندازه‌گیری می‌کند، از ۲.۹ درصد در ماه مارس در آوریل به ۳.۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت و بالاترین نرخ از ماه می ۲۰۰۹ را نشان داد.

بانک مرکزی کره جنوبی ماه گذشته در اقدامی غافلگیرکننده، نرخ بهره معیار خود را با افزایش ۲۵ واحد پایه به ۱.۵۰ درصد افزایش داد و مبارزه با تورم را تشدید کرد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

مصوبه سران قوا برای افزایش اختیارات بانک مرکزی نرخ ارز را کاهش داد

تهران- ایرنا- عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تمجید از تصمیم شورای عالی ...