خوداتکایی ۹۰ درصدی در تولید ماشین‌های کشاورزی

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی، از خوداتکایی ۹۰ درصدی کشور در تولید ماشین‌های کشاورزی خبر داد.

به گزارش راهبرد بازار به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کامبیز عباسی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، ۹ هزار و ۱۰۰ دستگاه تراکتور توزیع‌ شده و تا پایان سال نیز، ۹۱۰۰ دستگاه تراکتور دیگر به متقاضیان تحویل داده می‌شود.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی، با اشاره به اینکه از نیمه دوم سال ۹۲، بیش از ۲۶۰ هزار دستگاه از انواع ادوات کشاورزی وارد عرصه کشاورزی شده است، ادامه داد: در حوزه کاشت گندم، بیش از ۱۸ هزار دستگاه بذرکار، به ناوگان ماشینی بخش کشاورزی اضافه‌ شده است.

عباسی با بیان اینکه از سال ۹۲ به بعد، دوران شکوفایی‌این بخش بوده است، افزود: به صورت میانگین در سال ۹۲، حدود ۵۵ درصد گندم و جو مکانیزه کشت می‌شد که در حال حاضر، ۷۵ تا ۸۰ درصد از کشت این دو محصول به‌صورت مکانیزه است.

وی با اشاره به ساختار باغات کشور، گفت: دراین مدت، به طور میانگین یک هزار دستگاه تراکتور باغی و حدود ۳ تا ۴ برابر نیز دنباله بندها، وارد عرصه باغی کشور شده است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی، با تأکید بر اینکه اعتقاد داریم ۳۵ تا ۴۰ درصد از افزایش تولید در محصولات کشاورزی، ناشی از حضور ماشین‌آلات در بخش کشاورزی است، تصریح کرد: خوشبختانه در تولید ۹۰ درصد از ماشین‌های کشاورزی خوداتکاء هستیم.

عباسی با اشاره به اینکه ۱۰۰ درصد خاک ورزی اراضی کشور، با دستگاه‌های تولید داخل انجام می‌شود، افزود: همچنین برداشت تمامی گندم و جو نیز با کمباین‌های تولید داخل صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه مکانیزاسیون کشاورزی، یکی از مؤلفه‌هایی بوده که در دولت تدبیر و امید، با اهمیت ویژه‌ای موردتوجه قرار گرفته است، افزود: طی ۵ و ۶ سال اخیر، بیش از ۸۲۰۰ میلیارد تومان در بخش مکانیزاسیون کشاورزی سرمایه‌گذاری شده که ۹۵ درصد از این سرمایه‌گذاری، با تکیه‌ بر صنعت داخلی بوده است.

عباسی با بیان اینکه تحریم‌ها نتوانسته در رشد مکانیزاسیون کشاورزی، خدشه‌ای وارد کند، ادامه داد: همچنین تحریم نتوانست روابط فنی و تخصصی حوزه مکانیزاسیون را مختل کند و شرکت‌های خارجی علیرغم تحریم‌ها ارتباطات خود را با کشورمان حفظ کرده‌اند.

وی با بیان این که از ابتدای سال ۹۸ تا به امروز، حدود ۶۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی انجام‌شده است، افزود: حدود ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات و بقیه آورده شخصی بوده است.

عباسی خاطرنشان کرد: از سال ۹۲ تا به امروز، سالانه ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش مکانیزاسیون و ماشین‌آلات کشاورزی داشته‌ایم.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با بیان اینکه بیشتر سرمایه‌گذاری در بخش مکانیزاسیون مربوط به حوزه زراعت بوده است، گفت: لازم است مکانیزاسیون در بخش کشاورزی به صورت همگن انجام شود که در این راستا، در حوزه جنگل، مرتع، شیلات، گلخانه‌ها، دام و طیور و آبزی‌پروری نیز سرمایه‌گذاری خوبی صورت گرفته است.

عباسی با اعلام این خبر که پس از گذشت سال‌ها کارت سوخت کمباین و تراکتور برای ماشین‌هایی که پلاک گذاری شده‌اند، صادرشده است، ادامه داد: پلاک گذاری ماشین‌آلات کشاورزی پس از سال ۹۲ به‌صورت میانگین سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار دستگاه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا