راهبرد بازار؛ شهرداری فرآیند ساختمان‌سازی را طولانی و بی‌کیفیت کرده است

راهبرد بازار؛ شهرداری فرآیند ساختمان‌سازی را طولانی و بی‌کیفیت کرده است

زمان انتشار : 1401/02/22 - 16:12

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مسعود زریبافان» نماینده وزیر راه و شهرسازی در نهمین انتخابات شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی که امروز به صورت الکترونیکی برگزار شد، در جمع خبرنگاران افزود: سازمان نظام مهندسی در طول دوره های گذشته با چالش‌های گوناگونی مواجه بود که امیدواریم با انتخاب شورای مرکزی جدید در کنار تصویب اصلاحیه قانون نظام مهندسی شاهد برطرف شدن و کاهش این مشکلات باشیم.

وی بیان‌داشت: وزارت راه و شهرسازی آماده هر گونه همکاری و تعامل با اعضای شورای مرکزی جدید انتخابی است تا بتوانیم تحولی در عرصه ساخت وساز کشور و بخصوص در این برهه که در حال اجرای طرح نهضت مسکن سازی هستیم، شاهد باشیم.

زریبافان در پاسخ به ایرنا درباره راهکارهای کاهش زمان ساخت و رفع بروکراسی ادارای در حوزه ساخت مسکن، گفت: لازم است که فرآیندهای صدور پروانه ساخت و ساز توسط شهرداری اصلاح شود و صدور جواز ساخت و ساز به کوتاهترین زمان کاهش یابد.

نباید ساخت و ساز مسکن عقب بیفتد.

به گفته زریبافان، رفتار شهرداری، طول مدت ساخت را افزایش داده است و همین موضوع عاملی در افزایش قیمت مسکن و تورم شده است.

نماینده وزیر راه و شهرسازی ادامه‌داد: اینکه امروز خانه بسازیم تا سه سال دیگر، در کنترل تورم بخش مسکن تاثیرگذار است، نباید ساخت و ساز مسکن عقب بیفتد. این در حالی است که بروکراسی ادارای شهرداری عمر ساخت و ساز را تا ۱۰ سال افزایش داده است.

زریبافان درباره کیفیت ساخت و ساز مسکن در کشوز نیز اظهار داشت: کیفیت ساخت و ساز در ۱۰ سال گذشته بهتر شده است، اما هنوز از ایده آل دور هستیم.

وی بیان‌داشت: نقش سازمان مهندسی ساختمان این است که ضمن کاهش طول مدت ساخت و ساز ، قیمت نهایی ساخت را نیز کاهش دهد، قبول داریم که مهندسان ناظری وجود دارند که تخلف می‌کنند و روی کیفیت ساخت نظارت درست ندارند. این مشکل باید حل شود تا عمر ساخت و ساز افزایش یاید.

به گفته این مسوول، نقش مهندسان ناظر در کاهش قیمت و افرایش کیفیت زیاد است و مسوول فعلی کاهش کیفیت ساختمان در کشور مجموعه‌ای از رفتار شهرداری و نظام مهندسی ساختمان است.

وی گفت: در بسیاری از گزارش‌ها شاهد هستیم که شهرداری، گزارشات مهندسان ناظر در خصوص کاهش کیفیت ساخت و ساز را جدی نمی گیرند و با سازنده برخورد نمی‌کنند. به همین دلیل در کاهش تخلفات سازنندگان، حمایت شهرداری از گزارش‌های مهندسان ناظر بسیار اهمیت دارد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

2 + پانزده =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ روسای راه‌آهن ایران و قزاقستان تفاهم‌نامه همکاری ریلی امضا کردند

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز دوشنبه ایرنا از راه‌آهن جمهوری ...