راهبرد بازار؛ گفت و گوی اقتصادی و اجتماعی معاونین وزارت کار با آیت الله دژکام

راهبرد بازار؛ گفت و گوی اقتصادی و اجتماعی معاونین وزارت کار با آیت الله دژکام

زمان انتشار : 1401/02/22 - 22:12

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز  روز پنجشنبه در دیدار با معاونین و مسئولان وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ضمن تقدیر از عملکرد مدیران این وزارتخانه،گفت: مدیرکل جدید تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس جوان است و باید برای موفقیت در این حوزه از او حمایت شود،جوان انرژی دارد اما حمایت نیز لازم دارد.

آیت الله لطف الله دژکام ادامه داد: در فضای کار و مدیریت کشور و استان دو مسئله مطرح است، اول اینکه باید جلوی ریخت و پاش ها گرفته شود و ضروری است که همه مدیران دنبال اجرای این رویه باشند چون اگر جلوی این ریخت و پاش ها گرفته شود سلامتی در مجموعه می آید و درآمد موجود درست هزینه می شود.

آیت الله دژکام عنوان کرد: نکته مهم دیگر در حوزه کسب و کار و مدیریت کشور مسئله تولید و اشتغال است‌ که مقام معظم رهبری هر سال بر آن تاکید دارند.

وی در ادامه یکی از مهمترین موارد زیربنایی که اشتغال زایی می کند را مسئله راه و راه آهن دانست و گفت: پروژه‌های مهم عمرانی در این حوزه در فارس زیاد است که اگر در این خصوص فعالیت جهادی برای تکمیل این طرح‌ها صورت گیرد اشتغال زایی خوبی برای استان در پی دارد.

امام جمعه شیراز بیان کرد: اگر کار انجام شود مردم متوجه می‌شوند و تغییرات را احساس می کنند زیرا سرمایه گذاری و کار اصولی ایجاد اشتغال می‌کند و از نظر اقتصادی نیز اقتدار و امنیت را افزایش می دهد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس افزود: مجموعه تلاش های دولت سیزدهم امیدواری ایجاد کرده است.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به لزوم توجه و جذب مدیران توانمند در سطح کشور و استان فارس گفت: در کشوری مانند ژاپن اگر مدیری تولید ثروت کند از هزینه کردن برای او دریغ نمی کنند و در این کشور حق الزحمه مدیریت به نسبت سود شرکت تعیین می شود که این مساله مدیران توانمند را به کار و تلاش بیشتر ترغیب می‌کند.

آیت الله دژکام در ادامه عنوان کرد: از نگاه اسلامی اگر دنبال عدالت هستیم باید به این نکته دقت شود و مدیر که ثروت را افزایش می دهد با پاداش و دستمزد مناسب جذب شود زیرا اگر کنار رود آن واحد تولیدی یا سازمان متضرر خواهد شد.

وی تاکید کرد: مدیر اگر سالم و پاکدست است و تولید ثروت می کند به گونه ای از او حمایت و تشویق شود تا بیشتر کارکند و از طرفی این حمایت ها به سلامت کار مدیر نیز منجر خواهد شد.

امام جمعه شیراز در خاتمه سخنانش گفت: در کشورهای پیشرفته تر، پول به تناسب کاری که انجام می‌دهند پرداخت می شود و در کشور ما نیز باید این مسئله را به عنوان پایه عدالت در نظر بگیریم.

گفت و گوی اقتصادی و اجتماعی معاونین وزارت کار با آیت الله دژکام

تشریح ۴ هدف مهم وزارت مردم

معاون روابط کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در این دیدار با بیان اینکه ۶۵ میلیون نفر از جامعه جزء خدمات گیران این وزارتخانه هستند،گفت: جابجایی های صورت گرفته در این وزارتخانه که همواره برپایه عدالت،تخصص، کارآمدی، پادستی و سلامت بوده گاها سرو صدایی نیز به پا می کند که این مساله به دلیل این است که منافع شخصی بعضی به خطر افتاده و به همین دلیل در سدد ضربه زدن به دولت هستند اما این گونه حاشیه‌ها نمی تواند مانع ادامه تلاش دولت انقلابی شود.

 علی حسین رعیتی فرد افزود: چهار پروژه اصلی شامل آتیه مردم و ساماندهی صندوق های بازنشستگی، اشتغالزایی و اجرای زیست بوم اشتغال، ساماندهی مدیریت شرکت‌های زیرمجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی که ۳۲ درصد اقتصاد کشور را شامل می شود و ارتقاء سطح رفاه مردم در دستور کار این وزارتخانه است.

وی ادامه داد: براساس تغییراتی که تاکنون در شرکت های زیرمجموعه این وزارتخانه رخ داده در همین مدت زمان اندک بسیاری از این واحدها که زیان ده بودند به سوددهی رسیده‌اند.

معاون روابط کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر لزوم ساماندهی وضعیت معیشت دهک‌های پائین جامعه،گفت: این هدف در بدنه کنونی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نهادینه شده که در این دوره باید مشکلات معیشت قشر محروم جامعه ازجمله خوراک و مسکن حل شود.

وی در بخش پایانی سخنان خود به موضوع افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱ اشاره کرد و این مساله را موجب انگیزه‌آفرینی برای جامعه کار و تلاش دانست.

تسهیل فرآیند صدور مجوزات کسب و کار،گامی در مسیر توسعه

معاون امور مجلس، حقوقی و استان های وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نیز در این جلسه گفت: طی حدود ۴ سال آینده چالش جدی در خصوص عدم تناسب درآمد و هزینه در سیستم تامین اجتماعی کشور را شاهد خواهیم بود.

ضرغام صادقی،آموزش اصولی را یکی از مهمترین زمینه‌های اشتغالزایی در سطح کشور دانست و بیان کرد: تسهیل در صدور مجوزات کسب و کار اقدام مهمی است که در دولت سیزدهم انجام و زمینه توسعه و پیشرفت این بخش را فراهم کرد.

وی با بیان اینکه طی چند ماه گذشته جهت گیری و هدف گذاری های اصولی در وزارت تعاون،کار و فاه اجتماعی صورت گرفته،گفت: مشکل تعطیلی واحدهای تولیدی کشور و فارس از مهمترین چالش های به ارث رسیده به دولت کنونی است که با تمرکز بر ۴ بخش شامل تامین سرمایه درگردش توسط بانک‌ها، رفع مشکلات مالیاتی و تامین اجتماعی و حل اختلافات و دعاوی موجود در مسیر احیاء واحدهای تولیدی راکد می توان بسیاری از این کارخانه ها را به چرخه تولید بازگرداند و اشتغالزایی مناسبی نیز ایجاد کرد.

از ظرفیت فارسی بودن مسئولان ملی برای توسعه فارس استفاده شود

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس نیز در این جلسه گفت: در این وزارتخانه که از سوی وزیر به عنوان وزارت مردم نام گرفته در چند ماه گذشته اتفاقات خوبی رخ داده که پیش بینی می شود در آینده به کاهش مشکلات مردم و افزایش سطح رفاه اجتماعی منجر شود.

وحید خداپرست افزود: ۳ معاونت در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از دیار فارس و شخصیت‌های شاخص ملی هستند که باید از این ظرفیت برای توسعه استان بهره کافی برده شود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

پانزده + پنج =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ تغییر مبنای محاسبه حقوق گمرکی بر اساس قانون بودجه است/ برنامه‌ریزی‌ مناسب برای کاهش فشار تورمی

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز جمعه ایرنا از وزارت صنعت، ...