راهبرد بازار؛ معاون وزیر صمت:شرکت‌های دانش‌بنیان برای دریافت زمین نیاز به مزایده ندارند

راهبرد بازار؛ معاون وزیر صمت:شرکت‌های دانش‌بنیان برای دریافت زمین نیاز به مزایده ندارند

زمان انتشار : 1401/02/23 - 04:14

علی رسولیان روز پنجشنبه در آیین رونمایی از محصولات دانش‌بنیان شرکت‌های مستقر در پردیس شرکت‌های دانش‌بنیان فارس اظهار کرد: به دلیل برخورداری استان فارس از سطح علمی بالا و وجود صنایع بزرگ مانند صنایع پتروشیمی و صنایع معدنی در این استان، ظرفیت خوبی برای فعالیت نخبگان و راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان در این استان پهناور وجود دارد.

رسولیان افزود: امیدوارم بتوانیم ارتباط مؤثری بین واحدهای دانش‌بنیان کوچک و متوسط و شرکت‌های بزرگ ایجاد کنیم و نیازهای آنها را که عمدتا نیازهای صنعتی و وارداتی بوده است را در داخل کشور تأمین کنیم.

وی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خصوص افزایش کمی و کیفی محصولات گفت: خوشبختانه تاکنون شاهد اتفاقات بسیار خوبی برای توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان بوده‌ایم و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.با توجه به اینکه امسال، سال دانش‌بنیان است، بسته‌ای را به منظور حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت تهیه کردیم. یک بخش از این بسته مربوط به حمایت از صنایع کوچک است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه کرد: بخشی از این اقدامات مربوط به زیرساخت‌ها است. بدین ترتیب درصدد هستیم امسال تعداد شهرک‌های صنعتی را در سراسر کشور با کمک معاونت علمی و دانشگاه‌های کشور افزایش دهیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه در استان فارس از شهرک فناوری برخوردار هستیم، گفت: در شهرک‌های صنعتی شرایط فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان را فراهم خواهیم کرد و در نظر داریم یک شهرک دانش‌بنیان را در استان فارس ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه در بحث واگذاری زمین اولویت‌هایی برای شرکت‌های دانش‌بنیان قائل شده‌ایم گفت: شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌هایی که صنایع پیشرفته هستند از شرکت در مزایده معاف هستند و ما زمین‌هایی را به تمامی شرکت‌های دانش‌بنیان که متقاضی زمین باشند برابر نیاز آنها واگذار خواهیم کرد.

رسولیان اضافه کرد: این زمین‌ها با شرایط بسیار ویژه و با اقساط طولانی مدت تا حتی ۴۸ ماه به شرکت‌ها واگذار می‌شوند و سطح دریافت مبلغ نقدی را برای یک سری از شرکت‌های دانش‌بنیان که اولویت‌های اول کشور باشد تا حدود یک درصد آورده‌ایم؛ یعنی این زمین‌ها تقریبا به صورت رایگان در اختیار شرکت‌ها قرار می‌گیرند.

وی گفت: برای شرکت‌هایی که محصولات آنها به بهره‌برداری برسد و فعالیت آنها منجر به تولید شود نیز مشوق‌های بسیار خوبی برای بعد از بهره‌برداری در نظر گرفته‌ایم.

این مقام مسئول ادامه داد: برای اعطای تسهیلات به این شرکت‌ها در حال انجام توافقاتی با بانک‌ها هستیم تا در یک توافق دو طرفه بتوانیم نیازهای شرکت‌های دانش‌بنیان کوچک و متوسط را برطرف کنیم. در واقع بخشی از منابع توسط ما و بخشی به وسیله بانک‌ها تأمین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مبالغی در قالب تبصره ۱۸ برای حمایت از استان‌ها در نظر گرفته شده است، گفت: در حال حاضر در تلاش هستیم واحدهای تولیدی که امکان و زمینه دانش‌بنیان شدن دارند را در کشور شناسایی کنیم.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: در حال حاضر ۱۶۰۰ واحد شناسایی شده و هدف ما این است که به دانش‌بنیان شدن این شرکت‌ها کمک کنیم. تاکنون نزدیک به ۶۰۰ واحد دانش‌بنیان شدند و امسال این امر با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه شناسایی نیازهای فناورانه در کشور از دیگر اقدامات ما محسوب می‌شود گفت: با کمک ۹۰۰ مشاور در حال برقراری ارتباط با بنگاه‌های بزرگ هستیم. نیازهایی از شرکت‌ها را که خودشان امکان تولید ندارند و مجبور به واردات از کشور هستیم را شناسایی می‌کنیم و در قالب فن‌بازارهایی که ایجاد می‌کنیم در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار می‌دهیم.

رسولیان افزود: سال گذشته نزدیک به ۱۰۰ نیاز فناورانه از این طریق تأمین شده است و امیدواریم امسال شاهد رشد بیشتری در این زمینه باشیم.

معاون وزیر صنعت با اشاره به انعقاد تفاهم نامه برای راه‌اندازی نخستین شهرک صنعتی دانش‌بنیان در استان فارس گفت: حمایت‌های لازم در این زمینه صورت می‌گیرد و با توجه اختیارات را به استانها تفویض کرده‌ایم امیدواریم اتفاقات خوبی برای

راه‌اندازی نخستین شهرک صنعتی دانش‌بنیان

دکتر مظفرالدین والی رئیس پردیس شرکت‌های دانش‌بنیان نیر گفت: در این آیین پنج محصول در حوزه صنایع پتروشیمی، پالایشگاهی، ماشین‌سازی، شیمیایی، الکترونیک و مخابراتی رونمایی شد.

وی ادامه داد: این محصولات با توجه به مزیت‌های استان فارس که یک استان توانمند در حوزه خدمات مهندسی و دانش‌بنیان و قطب الکترونیک کشور محسوب می‌شود تولید شده است‌.توسعه دانش‌بنیان در استان فارس فرصتی برای دانشجویان فارغ‌التحصیل و توانمند فارس ایجاد می‌کند که به سمت توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و تأمین نیازهای استان حرکت کنند.

این مقام مسئول گفت: حدود نیمی از شرکت‌های دانش‌بنیان استان فارس در این پردیس مستقر هستند که دوبرابر شدن ظرفیت این شرکت‌ها نیز در اولویت قرار دارد. اگر برای هر شرکت یک محصول در نظر بگیریم متوسط محصولات این شرکت‌ها ۱/۶ است. یکی از دلایل این اتفاقات خوب این است که ما در جوار صنایع الکترونیک و در دل این صنعت هستیم و تقاضا و قطب کشندگی که وجود دارد باعث شده که قواره توانمندی این شرکت‌ها صنعتی باشد.

والی افزود: پردیس دانش بنیان استان فارس در دل مجموعه‌های صنعتی قرار گرفته است که خوراک شرکت‌های مستقر در آن، نیازهای صنایع مختلف است.

وی با اعتقاد به اینکه حدود پنجاه محصول داریم که ظرفیت صنعتی‌سازی دارند،گفت: امیدواریم شاهد راه اندازی نخستین شهرک صنعتی دانش‌بنیان که در اولویت برنامه‌های ما قرار دارد، باشیم.

در پایان این مراسم تفاهم‌نامه احداث نخستین شهرک صنعتی دانش‌بنیان در استان فارس منعقد شد.در این آیین از پنج محصول در حوزه الکترونیک و در حوزه صنایع نفت و گاز رونمایی شد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

سه + دوازده =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ کلاب‌هاوس خبرآنلاین در حال برگزاری است/ واردات خودرو؛ خودرو چینی یا کمی بیشتر؟

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، در کلاب هاوس امروز ...