راهبرد بازار؛ ناهماهنگی بین بانک‌ها و نهادها در طرح جهش ملی مَسکن برطرف شود

راهبرد بازار؛ ناهماهنگی بین بانک‌ها و نهادها در طرح جهش ملی مَسکن برطرف شود

زمان انتشار : 1401/02/24 - 01:24

محمدرضا رضایی‌کوچی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در گرگان اظهار داشت: جهش ملی مَسکن شامل ۲ قسمت تامین زمین و تسهیلات بانکی به همراه مصالح ساختمانی است، در بخش زمین، برای ۲ میلیون نفر متقاضی، زمین مورد نظر تامین شده در صورتی که براساس آمار، پنج میلیون و ۴۰۰ متقاضی داریم.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در حوزه تسهیلات بانکی و مصالح ساختمانی هماهنگی لازم وجود ندارد.

نماینده مردم شهرستان جهرم و خفر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: براساس قانون جهش ملی مَسکن، شورای عالی مَسکن باید با حضور رییس جمهور و دستگاه‌های متولی تشکیل شود، این جلسات باید هر ۲ ماه یک بار تشکیل شود اما از آنجایی که بین آخرین جلسه تاکنون فاصله زیادی ایجاد شده باید فاصله جلسات جدید کوتاه‌تر شود.

وی با بیان اینکه حدود ۶ ماه از برنامه ساخت سالانه یک‌ میلیون مَسکن عقب هستیم، تصریح کرد: با تشکیل جلسه شورای عالی مسکن در هفته آینده امید داریم تا یک سری نواقص موجود و ناهماهنگی بین بانکی با دستگاه‌های اجرایی برطرف و سرعت کار بالا برود.

رضایی‌کوچی اضافه کرد: البته در این بخش برخی استان‌ها سرعت عمل خوب و برخی پایین دارند که در کمیسیون عمران استان‌ها را ارزیابی می‌کنیم و براساس آن استان‌های پیشرو، تشویق و استانداران استان‌های ضعیف، به وزارت کشور معرفی خواهند شد.

کمتر از ۵۰درصد سهمیه قیر پارسال تخصیص یافت

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خصوص قیر گفت: براساس توافق صورت گرفته با وزارت نفت، برای سال گذشته ۱۵۰ هزار میلیارد ریال قیر برای دستگاه‌های مربوطه در نظر گرفته شده بود اما کمتر از ۵۰ درصد آن اختصاص داده شد و دستگاه‌هایی مانند بنیاد مسکن و سازمان شهرداری‌ها از سهمیه خود کمتر دریافت کردند.

وی یادآور شد: عملکرد ضعیف دستگاه‌ها و ناهماهنگی در وزارت نفت و پالایشگاه‌ها دلیل عمده در تحقق کمتر از ۵۰ درصدی قیر در نظر گرفته شده بود.

وی بیان کرد: برای سال جاری سهمیه در نظر گرفته شده ۱۹۰ هزار میلیارد ریال است که هفته آینده وزیر نفت به کمیسیون عمران خواهد آمد و ما مقدمات کار را فراهم کردیم تا تحویل دستگاه‌های اجرایی شود.

رضایی‌کوچی افزود: با توجه به سردسیر بودن برخی استان‌ها، به واقع این استان‌ها تنها در ۶ ماه نخست می‌توانند کار کنند و در ۶ ماه دوم کار در این مناطق تعطیل خواهد شد و با چنین نگاهی در مجلس شورای اسلامی، امید داریم سهمیه قیر استان‌های سردسیر در زمان مقرر در اختیار دستگاه‌ها قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی صبح روز چهارشنبه (۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱) وارد گرگان شدند و بازدید از مسیر جاده قدیم گرگان – کردکوی، طرح لایروبی خلیج گرگان، نوارمرزی حسن‌قلی در شهرستان گمیشان از جمله برنامه‌های اولین روز سفر آنان به گلستان بود.

بازدید از پروژه‌های مهم حوزه‌های عمرانی با اولویت راه‌ها و بافت فرسوده و نشست با مسوولان شهرستان رامیان و آزادشهر و بازدید از پروژه‌های نیمه تمام راهسازی گنبدکاووس از جمله برنامه‌های روز پنجشنبه  اعضای کمیسیون عمران مجلس به شرق استان بود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

دو × 3 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ تفاهم نامه تکمیل متروی پرند بین شهرداری و شرکت عمران پرند منعقد شد

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا از شرکت عمران ...