راهبرد بازار؛ شیوه‌نامه اجرایی زنجیره ارزش محصولات زنبور عسل امسال نهایی می‌شود

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «حسین اکبرپور» هدف از تدوین و اجرای شیوه نامه اجرایی زنجیره تامین، تولید و توزیع محصولات زنبور عسل را ایجاد ارزش افزوده و رونق کسب و کار در این حوزه عنوان کرد و افزود: ما می توانیم بهبود بهره‌وری همه عوامل تولید، توسعه مناسبات صادرات در راستای تجاری‌سازی محصولات و توسعه صنعت زنبورداری بر مبنای اصلاح مدیریت و تولید را در قالب زنجیره ارزش داشته باشیم.

وی با بیان این که هدفگذاری خوبی در نظام زنجیره تامین، تولید و توزیع محصولات زنبور عسل در حال انجام است، اظهار داشت: اکنون وظایف هر یک از سازمان‌ها و دفاتر از جمله دفتر توسعه زنبورداری و نقش تشکل‌ها در این زنجیره تولید دیده شده است.

اکبرپور اضافه‌کرد: واحدهای پرورش زنبور عسل، واحدهای پرورش ملکه، فروشگاه‌های محصولات زنبور عسل و آزمایشگاه‌های مربوط به خوراک زنبور عسل نیز در این زنجیره می‌توانند نقش خود را برای ایجاد ارزش افزوده و تجاری‌سازی محصولات مزیت‌دار ایفا کنند.

وی گفت: اکنون نیز برخی از حلقه‌های زنجیره تولید زنبور عسل در تعدادی از استان‌ها توسط صاحبان سرمایه تشکیل شده، اما با اجرایی شدن نظام اجرایی تامین، تولید و توزیع محصولات زنبور عسل، همه این حلقه در قالب یک نظام اجرایی تعریف می‌شوند.

مجری طرح توسعه زنبورداری گفت: تاکنون پیش‌نویس نظام اجرایی تامین، تولید و توزیع محصولات زنبور عسل بیش از ۱۵ بار ویرایش شده و در این پیش نویس نظرات استان ها و صاحبنظران در حوزه صنعت زنبورداری احصا شده است.

وی درباره ارزش افزوده در صنعت زنبورداری کشور بیان‌داشت: ارزش افزوده در بخش‌های مختلف زنبورداری متفاوت است، اما مهمترین بخش فعالیت زنبورداری مربوط به گرده افشانی است.

اکبرپور افزود: بر اساس یافته‌های محققان، ارزش گرده افشانی زنبور عسل در تولیدات کشاورزی ۹۰ برابر ارزش محصولات مستقیم زنبور عسل است.

وی ادامه‌داد: بر اساس تحقیقات انجام شده یک‌سوم محصولات کشاورزی به گرده افشانی حشرات نیازمندند، بیش از یک دوم روغن‌های مورد استفاده در رژیم غذایی انسان از طریق بذور روغنی نظیر پنبه، بادام، سویا، کنجد، کلزا و آفتابگردان به دست می آیند که تولید بذر مناسب در اکثر آنها به گرده افشانی حشرات به‌ویژه زنبورعسل وابسته است.

اکبرپور در مورد توسعه کمی و کیفی زنبورداری گفت: با توجه به محدودیت‌های منابع ملی و طبیعی، امکان توسعه کمی زنبورداری در این عرصه ها در کشور وجود ندارد و از این رو توسعه این صنعت در عرصه های جدید و در اراضی زراعی و باغی امکان‌پذیر است.

وی در مورد مشکلات سمپاشی باغات و اراضی زراعی برای زنبورستان های مجاور اظهار داشت: بسیاری از مشکلات زنبورداری از جمله سمپاشی اراضی باغی و زراعی با تشکیل ستاد ملی گرده افشانی و یا در سطح استان ها و هماهنگی هایی که انجام می دهند، برطرف خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، براساس آمارها در سال ۹۹ اکثر زنبوردارانی که در سرشماری سال ۱۳۹۸ شرکت داشته اند، دفترچه یا شناسنامه زنبورداری دریافت کرده اند که این دفترچه به عنوان اوراق بهادار محسوب می شود و قابلیت های مختلفی از جمله دریافت تسهیلات بانکی را دارد اما به دلیل شیوع کرونا، سرشماری سال ۱۳۹۹ انجام نشد.

در سال ۹۸ نزدیک  ۱۱۲ هزار و ۵۰۰ تن عسل، سه تن و ۳۰۰ گرم  ژل رویال، ۲۸۵ تن گرده گل، ۱۲۴ تن بره موم و ۲ هزار و ۲۲۰ تن موم در کشور تولید شد.

بر اساس آخرین سرشماری سال ۹۸، حدود ۹۸ هزار زنبورستان و نزدیک به ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار کلنی زنبور عسل در کشور وجود داشته و ایران به لحاظ تعداد کلنی زنبورعسل و میزان تولید عسل در رتبه چهارم جهان قرار دارد.

دکمه بازگشت به بالا