راهبرد بازار؛ ابداع پوشش جدید برای کنترل حرارتی فضاپیماها

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران، پوشش جدید به دو صورت عمل می‌کند: کاهش جذب نور خورشید برای کمک به کاهش تأثیر آن بر دمای داخلی فضاپیما و نیز کاستن از شدت تابش اشعه مادون قرمز برای جلوگیری از انتشار گرما از طریق منابع داخلی.

فضانوردان شنز و ۱۴ که وظیفه تکمیل ایستگاه فضایی چین را بر عهده دارند، در طول سفر شش ماهه خود شاهد استفاده از این پوشش جدید خواهند بود.

ماژول‌های باری و آزمایشگاهی که به ماژول مرکزی ایستگاه فضایی چین متصل می‌شوند، احتمالاً نفوذ نور خورشید را به داخل محیط سفینه فضایی متصل شده به آن مسدود می‌کنند و در نتیجه فضانوردان در معرض سرمای شدید موجود در اعماق فضا قرار می‌گیرند. ولی باید توجه داشت که بدون کنترل‌های حرارتی، دمای سمت رو به خورشید یک فضاپیما می‌تواند به بالای ۱۰۰ درجه سانتیگراد برسد.

این رقم در مورد سمت دیگر منفی ۱۰۰ درجه سانتیگراد است. محیط‌های خشن با دمای فوق‌العاده سرد یا گرم چالش‌هایی را برای سلامت فضانوردان و نیز عملکرد فضاپیما ایجاد می‌کنند. با این حال غلبه بر سرما با استفاده از انواع البسه خاص و سیستم‌های حرارتی ساده‌تر از غلبه بر گرما است.

با استفاده از پوشش مذکور، محیط داخلی فضاپیمای چینی در طول سفر شش ماهه آن در محدوده دمای قابل قبول (بین ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتیگراد) باقی خواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا