راهبرد بازار؛ رونق سفره نوغانداری گیلان در سایه حمایت دولت

گیلان با برخورداری از آب و هوای مناسب برای پرورش کرم ابریشم یکی از مراکز مهم صنعت نوغانداری در کشور به شمار می‌رود، طی سال‌های اخیر با توجه به درآمدزایی بالای این صنعت استقبال نوغانداران استان برای پرورش کرم ابرشم افزایش یافته است.

پرورش کرم ابریشم، تولید ابریشم و محصولات ابریشمی از جمله فعالیت­‌های مهم و ریشه­‌دار خانواده­‌های روستایی و شهری گیلان به شمار می‌رود که بخشی از هزینه ­های خانواده ­ها را پیش از دسترسی به درآمد سایر فعالیت­‌های کشاورزی تامین می‌کند.

صنعت نوغانداری و پرورش کرم ابریشم علاوه بر یک فعالیت اقتصادی کشاورزی به عنوان یک میراث کهن فرهنگی خطه گیلان محسوب می‌شود که شرایط جغرافیایی و آب و هوایی این استان زمینه مساعدی را برای ایجاد این ضنعت  این منطقه فراهم کرده‌است.

به طور معمول با پرورش هر جعبه تخم نوغان به طور متوسط ۳۵ کیلوگرم پیله‌تر ابریشم تولید می‌شود و از هر پنج کیلوگرم پیله‌تر نیز پس از فرآوری یک کیلوگرم نخ ابریشم خام به دست می‌آید؛ البته میزان برداشت پیله ابریشم در سال جاری در استان گیلان رضایت‌بخش است به طوری که اغلب نوغانداران بیش از ۴۰ کیلو به ازای هر جعبه برداشت کرده‌اند.

هم اکنون حدود ۹ هزار و ۸۰۰ خانوار در گیلان مشغول فعالیت در صنعت نوغانداری هستند، شهرستان های لنگرود، شفت، لاهیجان، فومن و صومعه‌سرا به ترتیب رتبه اول تا پنجم تولید پیله تر ابریشم در استان  را به خود اختصاص داده‌اند.

بسته ۱۰ میلیارد تومانی دولت مردم برای حمایت از نوغانداری گیلان

استاندار گیلان امروز دوشنبه در بازدید از مرکز توسعه نوغانداری کشور و ظرفیت‌های کشاورزی فومن اظهار داشت: در جریان سفر رئیس‌جمهوری به گیلان، ۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از نوغانداری در نظر گرفته شد تا تکیه بیشتری بر تولیدات داخلی شود.

اسدالله عباسی با اشاره به ظرفیت‌های پرشمار استان گیلان در بخش‌ کشاورزی بر ضرورت مولدسازی توتستان‌ها و تلاش جهادی برای افزایش تولید محصول باکیفیت تاکید کرد.

وی تولیدات کنونی ابریشم گیلان را به لحاظ کیفیت، دارای جایگاهی بالا و قابل رقابت دانست و افزود: فرصتی داده شد تا با انجام زمان‌بندی دقیق، توتستان‌هایی که متعلق به جهاد کشاورزی و مرتبط با تولید تخم نوغان است، مولدسازی شده و تا پایان شهریور ماه گزارش کار ارائه شود.

افزایش توزیع تخم نوغان در گیلان

با استقبال نوغانداران گیلان برای پرورش کرم ابریشم، امسال در مقایسه با سال گذشته تخم نوغان بیشتری توزیع شد، رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور با بیان این مطلب و با اشاره به توزیع تخم نوغان در این استان از هفت اردیبهشت تا ده خرداد امسال گفت: در این مدت ۱۵ هزار و ۳۱۷ جعبه تخم نوغان در بین نوغانداران گیلان توزیع شد که نسبت به سال گذشته ۴۳۵ جعبه بیشتر توزیع شده‌است.

عدیل سروی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تخم نوغان امسال با قیمت یارانه‌ای، ۱۵ هزار تومان بین نوغانداران کشور از جمله در گیلان توزیع شد که نسبت به سال گذشته افزایش نداشته است.

وی درآمد خوب و سودآوری در پرورش کرم ابریشم را از دلایل افزایش علاقمندی و استقبال نوغانداران گیلان به این صنعت عنوان کرد و افزود: علاوه بر توزیع تخم نوغان در فصل بهار، توزیع و پرورش پاییزه تخم نوغان نیز در ۶ استان کشور از جمله گیلان انجام می‌شود.

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور با اشاره به خانوادگی بودن حرفه پرورش کرم ابریشم اظهار داشت: نوغانداران به همراه خانواده و فرزندان خود به این شغل می پردازند و بدون هزینه‌های جانبی در مدت کوتاه ۴۵ روز، درآمد خوبی به دست می‌آورند، در حالیکه سایر فعالیت های کشاوری هزینه بیشتری دارد.

جان دوباره نوغانداری گیلان با افزایش میزان تولید پیله‌تر

طی سال‌های اخیر میزان تولید پیله ابریشم در کشور از ۹۸۰ تن به یک هزار و ۷۰۰ تن افزایش یافت که سهم استان گیلان طی ۳ سال اخیر از ۴۰۵ تن به ۵۵۰ تن رسیده است.

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور با بیان اینکه پیش بینی می‌شود که امسال ۵۸۰ تن پیله تر ابرشم در گیلان تولید شود، افزود: برداشت پیله تر ابریشم در این استان از ۱۸ خرداد آغاز شد که خرید آن از تجار و پیله وران در گیلان انجام می‌شود.

وی با اشاره به فروش ۴۰ درصد از محصول پیله‌تر ابریشم در گیلان به میزان ۲۳۰ تن تاکنون اظهار داشت: قیمت پیله‌تر ابریشم در سال جاری با توجه به کیفیت از حدود ۲۲۰ تا ۲۵۰ هزار تومان است.

رونق سفره نوغانداری گیلا در سایه حمایت دولت

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور چندی پیش نیز در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفته بود، هم اکنون یک میلیون و ۱۵۰ هزار اصله نهال توت اصلاح شده در کشور در حال تولید است که تولید این میزان نهال توت در کشور نسبت به پارسال بیش از سه برابر شده‌است.

سرودی افزود: سال گذشته بیش از ۳۶۰ هزار اصله نهال توت اصلاح شده تولید و توزیع شد این درحالیست که قبل از آن در مدت ۱۵ سال به طور میانگین سالی ۲۰۰ هزار اصله نهال توت در کشور تولید شده‌است.

وی با بیان اینکه در سال جاری با تولید یک میلیون و ۱۵۰ هزار اصله نهال توت اصلاح شده شاهد رشد خوبی در این بخش بوده‌ایم، افزود: در زمان حاضر گیلان، مازندران، گلستان، تهران، خراسان‌رضوی و شمالی از استان‌های تولیدکننده نهال توت در کشور هستند.

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور با اشاره به تولید نهال توت در قالب تفاهمنامه بین وزارت جهاد کشاورزی و کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: نهال‌های توت تولید شده سال گذشته در ۱۹ استان کشور توزیع شد، امسال نیز جزء ایلام، در بقیه استان‌ها توزیع خواهد شد.

سروی در ادامه با بیان اینکه طی سال های گذشته حدود پنج هزار جعبه تخم نوغان در داخل کشور تولید می‌شد، افزود: امسال با فعالیت شرکت تعاونی جاده ابریشم و با استفاده از امکانات شرکت سپیدرود و همکاری مرکز توسعه نوغانداری کشور ۱۵ هزار جعبه تخم نوغان هیبرید، یک هزار جعبه تخم نوغان والد و ۱۱۰ واریته بانک ژن در حال تولید است.

اهتمام دولت به توسعه نوغانداری

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور با اشاره به اهتمام دولت به توسعه نوغانداری گفت: در سفر بهمن ماه سال گذشته رییس جمهور به گیلان نوغانداری و توسعه آن برای نوسازی و بهسازی تاسیسات و هزینه های مربوط به تولید تخم نوغان و احیاء بانک مادری در کشور “۲ باغ توت مادر در مازندران و گیلان فعال است” مورد توجه قرار گرفت.

وی با اشاره به اعتبار ۱۰ میلیارد تومان برای حمایت از صنعت نوغانداری اظهار امیدواری کرد تا با تحقق به موقع شاهد تحولات بهتر در صنعت نوغانداری گیلان باشیم.

دریافت تسهیلات کم‌بهره خواسته نوغانداران

دریافت تسهیلات کم‌بهره از مهمترین خواسته نوغاغداران استان گیلان است، احمد اسدپور کارشناس مسئول مرکز توسعه نوغانداری کشور در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: یکی از خواسته‌های نوغانداران نیاز به تسهیلات کم‌بهره برای ساخت و بازسازی جایگاه‌ها و تلمبارهای پرورش کرم ابریشم است.

وی یکی از راه‌های توسعه نوغانداری را جایگاه‌های مناسب برای پرورش کرم ابرشم عنوان کرد و افزود: نوغانداران برای این کار به تسهیلات کم بهره نیاز دارند که امیدواریم با اختصاص اعتبار بیشتر این خواسته نوغانداران گیلان تحقق یابد.

وی اظهار داشت: سال گذشته از محل تبصره ۱۶، یک میلیارد تومان تسهیلات چهار درصد برای بازسازی و تعمیرات تلمبارها به ۵۰ نفر از نوغانداران استان گیلان پرداخت شده است.

به نظر میرسد بسته های حمایتی و تسهیلات ارزان قیمت دولت تا به امروز اثر بخش بوده و تداوم همین مسیر در جهات حمایت بیشتر از نوغانداران میتواند بار دیگر این صنعت چندهزار ساله را به فعالیت زنده و گسترده اقتصادی تبدیل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا