راهبرد بازار؛ شفافیت جایگزین قیمت‌های دستوری و رانت در بازار سیمان شد

«امین گل‌گیر» امروز (چهارشنبه) گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به مزایای عرضه محصولات در بورس کالا اشاره کرد و افزود: معمولاً در این مقطع از سال شرکت‌های سیمانی به دلیل کمبود برق با ظرفیت‌های محدودی نسبت به گذشته تولید می‌کنند، بنابراین با کمبود عرضه سیمان، تقاضا از عرضه پیشی می‌گیرد؛ به‌طوری‌که در سال گذشته هم این موضوع وجود داشت و شرکت‌های سیمانی به دلیل محدودیت برق نمی‌توانستند تولید واقعی خود را داشته باشند ولی زمانی که شرکت‌ها با تمام ظرفیت فعالیت کنند دوباره بازار این محصول به تعادل رسیده و قیمت‌ها معقول می‌شود.

وی در خصوص علت رشد تقاضای سیمان در روزهای اخیر گفت: معمولاً شرکت‌های سیمانی در فصل تابستان به دلیل کمبود برق با ظرفیت‌های محدودی نسبت به دوره‌های دیگر تولید می‌کنند، چرا که وزارت نیرو، برق شرکت‌ها را محدود کرده و آن‌ها در ساعت‌های خاصی می‌توانند به تولید بپردازند. به همین دلیل در این مقطع از سال همیشه تولید شرکت‌های سیمانی کاهش می‌یابد.

به گفته گل‌گیر، میزان تولید سیمان به دلیل قطعی برق نسبت به ماه‌های گذشته کاهش می‌یابد و این دلیل عمده‌ای است که این صنعت در طول دوران اوج مصرف برق با محدودیت مواجه می‌شود که این اتفاق در سال‌های گذشته هم رقم خورده است.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: معمولاً در این مقطع از سال چون کمبود عرضه سیمان وجود دارد و از طرفی در فصل مصرف سیمان نیز هستیم، تقاضا از عرضه پیشی می‌گیرد و شاهد تحرک قیمت‌ها هستیم.

برق و کاهش عرضه

وی عنوان کرد: وزارت صمت برای شرکت‌های سیمانی کف عرضه به‌صورت هفتگی در نظر گرفته است. به عنوان مثال، برای سیمان آبیک ۵۵ هزار تن عرضه در بورس کالا به‌صورت هفتگی در نظر گرفته شده و این شرکت نیز در نامه‌ای اعلام کرده است که با توجه به قرار گرفتن در دوران پیک مصرف برق و محدودیت‌های در نظر گرفته شده، تولید شرکت کاهش یافته و عرضه‌های خود را به ۳۰ تا ۳۵ هزار تن در هفته می‌رساند.

گل‌گیر به معاملات شرکت‌های سیمانی در دو هفته گذشته اشاره کرد و گفت: طی دو هفته گذشته معاملات شرکت‌های سیمانی هیجانی بود اما موضوع مهم میزان و استمرار عرضه است که اگر برای این موضوع تمهیداتی اندیشیده شود، تقاضای بازار پوشش داده شده و بازار به تعادل می‌رسد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: وزارت صمت برای سامان دادن به اوضاع بازار سیمان محدودیت‌هایی را در بخش تقاضا در نظر گرفته است که این محدودیت‌ها در طول هفته‌های آینده می‌تواند در کاهش تقاضا و به تعادل رسیدن قیمت‌ها اثر بگذارد.

اگر سیمان در بورس نبود

وی افزود: فکر کنید امروز که شاهد سهمیه‌بندی برق واحدهای تولیدی سیمان هستیم و قیمت‌ها بر اساس عرضه و تقاضا کشف می‌شود، سیمان در بورس کالا معامله نمی‌شد؛ از هر منطقه‌ای یک قیمتی بیرون می‌آمد و دلالان و واسطه‌ها یکه‌تاز این بازار بودند، قیمت دستوری ادامه داشت و رانت‌های بزرگ کماکان در این صنعت پایدار بود، اما به‌واسطه شفافیت معاملات بورس کالا، کل سیمان کشور روی تابلوی بورس معامله می‌شود و سیاست‌گذار شرایط بازار به طور دقیق نظارت می‌کند و می‌تواند بر اساس واقعیت‌های بازار، تصمیم‌گیری کند.

گل‌گیر در ادامه به اقدام‌های بورس کالا برای معاملات سیمان در یک سال اخیر اشاره کرد و گفت: در سال گذشته با ورود سیمان به بورس کالا و افزایش چند برابری متقاضیان برای دریافت کدهای معاملاتی سیمان، بورس در حوزه‌های مختلف سیستم‌های معاملاتی و ارتقای زیرساخت‌ها اقدام کرد و این روال به شیوه‌ای مطلوب اجرایی شد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: برخی خریداران سیمان هم در بازار سنتی فعالیت می‌کردند و با بورس آشنایی نداشتند بنابراین نیاز بود فرهنگ‌سازی لازم در این خصوص بین خریداران، فروشندگان و کارگزاران  صورت گیرد؛ بنابراین بورس کالا در این زمینه اطلاع‌رسانی کرد و ضمن برگزاری کلاس‌های آموزشی، سیستم معاملات را ارتقا داد.

وی با بیان اینکه روند معامله سیمان در بورس کالا نسبت به سال گذشته تغییرات زیادی کرده است، عنوان کرد: همچنین بورس کالا به‌منظور پاسخگویی مناسب به همه فعالان بازار سیمان، اقدام به راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان برای تامین نیاز خریداران خُرد کرد و همچنین رینگ جداگانه‌ای برای شرکت‌های سیمانی در نظر گرفته شد در طول چند ماه کلاس‌های آموزشی مختلف به‌صورت آنلاین و حضوری برگزار شد تا اینکه امروز کل سیمان کشور در بورس کالا معامله می‌شود.

گل‌گیر در پایان گفت: حذف قیمت‌گذاری دستوری و رانت‌های کلان در خریدوفروش سیمان، کنار رفتن دلالان از این بازار، شفاف شدن روندهای معاملاتی، کشف واقعی قیمت‌ها، بهبود شرایط شرکت‌های تولیدکننده و حمایت از مصرف‌کننده خرد و بزرگ سیمان با تسهیل معاملات و کشف بهینه قیمت‌ها از جمله مزایای ورود سیمان به بورس کالا طی یک سال اخیر بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا