راهبرد بازار؛ صالح آبادی: استفاده از فناوری‌های نوین در جهت اصلاح ساختار بانکی است

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا از روابط عمومی بانک مرکزی، «علی صالح آبادی» محیط بانکداری کشور را مستعد رشد و توسعه دانست و اظهار کرد: بانک مرکزی به عنوان تنظیم گر مقررات پولی وبانکی، حمایت از نوآوری ها در این بخش را وظیفه خود می داند، لذا ایجاد محیط های آزمون تنظیم گری لازمه توسعه فناوری است و ایجاد این محیط های آزمون موجب تسهیل نوآوری در حوزه های فناوری جدید در حوزه بانکی و صنعت بانکداری کشور می شود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: اطمینان به دانش و آگاهی افراد در حوزه های تخصصی همواره موجب خلق فرصت های جدید در محیط اجرا می‌شود و نمود عینی این واقعیت مراسم امروز است، چراکه ما ۴۰ روز پیش میزبان فعالان فناوری های ملی در بانک مرکزی بودیم و امروز  پس از ۴۰ روز، شاهد رونمایی از محیط آزمون تنظیم‌گری بانک مرکزی هستیم.

وی ایجاد این محیط را که با متولی‌گری دبیرخانه شرکت ملی انفورماتیک ایجاد شده است، را مرهون تلاش و همراهی همکاران بانک مرکزی، شورای سیاست‌گذاری با مسئولیت معاون فناوری های نوین بانک مرکزی دانست و ابراز امیدواری کرد: امیدوارم این اتفاق مثبت در حوزه فناوری بستر مناسبی برای استفاده از ایده های فناورانه مالی در صنعت بانکداری کشور باشد و مردم از نتایج آن بهره مند شوند.

رئیس شورای پول واعتبار با بیان اینکه امروز اشخاص حقیقی و حقوقی درکشور مشتری نظام بانکی و صنت بانکداری هستند، گفت: اصلاح نظام بانکی با سه محور اصلاح رابطه دولت با بانک مرکزی، اصلاح رابطه بانکها با این بانک و  اصلاح رابطه بانکها با مردم آغاز شده است و استفاده از فناوری های نوین می تواند در پیشبرد این اصلاحات یاری گر بانک مرکزی باشد.

صالح آبادی خاطرنشان کرد :‌برای نمونه سوپ تک (Sup tech) و رگ تک (Reg tech)  ناظر بر اصلاح رابطه میان بانک مرکزی و بانک‌هاست که می تواند تسریع گر اصلاحات در نظام بانکی باشد.

عالی‌ترین مقام بانک مرکزی خاطر نشان کرد: در حال حاضر نورآوری های بسیاری در تعامل میان مردم به عنوان مشتریان و بانک‌ها انجام شده که این نوآوری ها باید ادامه یابد تا به این واسطه نظارت بر بانک‍‌ها و نهادهای پولی نظارت درست و دقیق‌تر شود و در عین حال بانک ها و نهادهای پولی نیز بتوانند خدمات مناسبی را به مردم اعم از تسهیلات و سایر خدمات بانکی ارائه کنند.ر

ئیس کل بانک مرکزی ضمن استقبال از نظرات و پیشنهادات فعالان این حوزه ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک شاهد اخبار مطلوبی در این حوزه باشیم و ایده های نو از از محیط آزمون به محیط عمل وارد شود.

وی گفت:‌ در این راستا وظیفه بانک مرکزی به عنوان مقام تنظیم گری (رگولاتور) پولی و بانکی کشور، فراهم کردن محیط و شرایط لازم برای رشد و توسعه نوآوری فناوری در کشور و تسهیل این نوآوری ها تا رسیدن آنها به منصه ظهور است. لذا امیدوارم این جلسه طلیعه یک حرکت مثبت در حوزه فناوری و بانکی کشور باشد.

رئیس شورای عالی فضای مجازی: در محیط آزمون به نقش بازیگران و ذی نفعان جدید توجه شود

سیدابوالحسن فیروزآبادی» رئیس شورای عالی فضای مجازی همچنین در این جلسه اقدام رئیس کل بانک مرکزی در راه اندازی سندباکس را قابل تقدیر خواند و گفت: توجه دکتر صالح آبادی در سال ابتدایی مسئولیتشان به این مسأله قابل قدردانی است.

وی نگاه حاکم به این حوزه را به مانند همه دنیا محافظه کارانه دانست و افزود: البته این نگاهی صحیح است چراکه در اقتصاد ما بانک بازیگر اصلی است؛ اما در عین حال باید شهامت تحقق توسعه باید در عصر جدید باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس شورای عالی فضای مجازی با اشاره به رونمایی از سندباکس (محیط آزمون تنظیم گری) در بانک مرکزی یادآور شد: امیدوارم در ساختاری که امروز تعریف شده است به نقش بازیگران و ذی نفعان جدید بلاک چین، هوش مصنوعی و به کارگیری روش های جدید برای گسترش بازار توجه شود.

وی تصریح کرد :‌ ضروری است از نگاه ماشینی شدن و الکترونیکی شدن کسب و کارها به سمت روش های جدید و شخصی سازی خدمات و امکان تحقق شبه پول ها که نیازمند جسارت، نظامات سیاسی و همگرایی در کشور است؛ نیز حرکت کنیم و  لذا معتقدم مقدمات این کار نیز برمبنای همگرایی دیدگاه و رسیدن به وفاق باشد تا در نهایت به توسعه اقتصادی کشور که در شرایط امروز بسیار ضروری است دست یابیم.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی: محیط آزمون گری بانک مرکزی، محیط مبتنی بر بازی برد – برد و تعامل است

همچنین در این مراسم معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه برای توسعه اقتصاد دیجیتال و حرکت از کسب و کارهای سنتی به سمت کسب و کارهای پویا و نوآور، دچار یک دوگانگی متناقض هستیم، افزود: هر چند این رویکرد به افزایش ثروت و اشتغال در کشور کمک می‌کند اما با مخاطرات و مشکلاتی برای کسب و کارها مواجه هستیم و برای آنان باید مقرراتی را وضع شود.

وی افزود: به دلیل نوپا بودن کسب وکارها و دیده نشدن همه ابعاد آن و از طرف دیگر کند بودن فرآیند های مقررات گذاری نمی توانیم پابه پای نواوری ها حرکت کنیم و لذا راهکاری که بانک‌های مرکزی و تنظیم گران مقرارات در  حوزه های مختلف دنیا به سمت آن حرکت کرده‌اند، راه حل ایجاد سندباکس (محیط آزمون تنظیم گری) ‌است.

محرمیان تصریح کرد: در فرآیند سندباکس (محیط آزمون تنظیم گری) زمینه برای صدور محدود مجوز به برخی کسب و کارها که ابعاد آن هنوز مشخص نشده فراهم می شود تا فعالیت خود را شروع کنند و پس از بررسی  چگونگی توسعه وادامه فعالیت این کسب‌وکارها در نهایت در  تعامل دو طرفه میان تنظیم گر و رگولاتور و کسب وکار خواهد بود.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی یادآور شد: کسب و کارها با حضور در این محیط جدید این امکان را فراهم می کند  که آن تحت نظارت مقررات مربوطه به انها  را تبیین شود و در همان حال این فضا به کسب کارها نیز کمک می‌کند که به یک جای مشخصی پاسخگو باشد و در نتیجه تعاملی در این فضا شکل می گیرد که نتیجه آن یک بازی برد برد خواهد بود.

محرمیان ادامه داد: فعالیت‌ها در این خصوص از سال گذشته شروع شد و درنهایت با حضور دکتر عبدالهی و نگاه ویژه رییس کل بانک مرکزی و همچنین با نگاه نوگرای معاون نظارت بانک مرکزی، کار پیش رفت و امروز شاهد افتتاح محیط آزمون تنظیم‌گری بانک مرکزی هستیم. البته در ابتدای راه هستیم فرهنگ های بسیاری باید تغییر کند، روش های زیادی باید دستخوش تغییر شود و فعالان این حوزه باید رویکردهای خود را با این حوزه جدید منطبق کنند. ضمن اینکه این رویداد طلیعه یک اتفاق خوب خواهد بود تا با همکاری کسب و کارها در فضای آرام‌تر فعالیت کنند و مقررات آنها با همکاری خودشان در بانک مرکزی تصویب شود.

براساس این گزارش، یکی از رویکردهای سیاست‌گذاری و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوین استفاده از روش محیط‌های آزمون تنظیم‌گری (سندباکس‌های رگولاتوری) است که برای شناخت وجوه مختلف و نحوه تنظیم و صدور مجوزهای مورد نیاز استفاده می‌ شود.

در این رویکرد قانون‌گذار باید در راستای برقراری تعادل میان ارائه راهکارهای خلاقانه در حوزه فین‌تک و ثبات و پایداری سیستم‌های مالی با ایجاد قوانین متناسب با حوزه‌های کسب‌وکاری شرکت‌های فعال در حوزه فین‌تک، به واسطه جذابیت این حوزه و ریسک‌پذیری ذاتی فناوری، در جهت تطبیق چارچوب‌های نظارتی و نیز مدیریت و کاهش ریسک‌های مرتبط با آن گام بردارد.

محیط‌ آزمون تنظیم‌گری سازوکاری است که نهادهای ناظر ترتیب می‌دهند تا فین‌تک‌های موجود و کسب‌وکارهای جدید را از این طریق، تحت چتر نظارتی خود قرار داده و با بررسی آنها از نزدیک، مدل کسب‌وکار و ریسک‌های مرتبط را شناسایی کنند و در ادامه با ارائه مجوزها و تدوین مقررات مناسب برای آن‌ها، زمینه حضور در بازار را برایشان فراهم آورند.

در این راستا محیط آزمون تنظیم‌گری بانک مرکزی محیط فعالی را فراهم می‌آورد تا محصولات یا خدمات نوآورانه در حوزه پولی- بانکی، تحت چتر نظارتی و حمایتی قرار گیرند و از این طریق با مطالعه مدل کسب‌وکاری آن‌ها، ریسک‌های مرتبط را شناسایی کرده و امکان فعالیت آنها در بازار را تسهیل و تسریع کند.

محیط آزمون تنظیم گری بانک مرکزی از طریق این لینک در دسترس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا