راهبرد بازار؛ رشد دو برابری تراکنش‌های گذرگاه خدمات دولت

اقتصاد ایران: بنا بر اعلام مرکز ملی تبادل اطلاعات، تعداد تراکنش‌های گذرگاه خدمات دولت (GSB) در مرکز ملی تبادل اطلاعات در دوماهه نخست امسال به بیش از ۴۴۴ میلیون رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد دو برابری را نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران، نکته حائز اهمیت در این گزارش آن است که در اردیبهشت‌ماه سال جاری به‌رغم ثابت ماندن تعداد دستگاه سرویس‌دهنده نسبت به ماه فروردین، ۵۷ سرویس جدید اضافه‌شده است. به‌این‌ترتیب تعداد سرویس‌ها و متدهای پیاده‌سازی شده به ۱۳۶۴ رسید.
از سوی دیگر، پس از افت تعداد تراکنش‌های انجام‌شده در فروردین به دلیل تعطیلات نوروزی، گذرگاه خدمات دولت در اردیبهشت توانست حدود ۲۷۰ میلیون تراکنش را ثبت کند که افزایش ۹۵ میلیونی را نشان می‌دهد.
بر اساس این گزارش، از میان ۶۸ دستگاه سرویس‌دهنده سازمان ثبت‌احوال کشور، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و وزارت کشور در صدر دستگاه‌های سرویس‌دهنده قرار دارند.
از سوی دیگر تا پایان اردیبهشت، از میان ۳۴۸ دستگاه متصل به مرکز ملی تبادل اطلاعات به ترتیب سازمان تأمین اجتماعی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیشترین استفاده را از این خدمات داشته‌اند.
همچنین در بین پرکاربردترین خدمات، بیشترین تراکنش‌ها مربوط به استعلام هویتی ثبت‌احوال، سرویس هویتی تکمیلی سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی و سرویس شاهکار بوده است. در این بین، باوجود فروکش کردن همه‌گیری کرونا، دو سرویس استعلام بیماری کرونای سکوی ایران، سرویس استعلام واکسن جز ۱۰ خدمت پرکاربرد بوده‌اند.

آخرین وضعیت ﮔﺬرﮔﺎه عمومی ﺧﺪﻣﺎت دوﻟﺖ (سروا)

با نگاهی به آمارهای ارائه‌شده از سوی مرکز ملی تبادل اطلاعات، طی دو ماه آغازین سال جاری، دستگاه‌های وزارت کشور، سازمان اداری استخدامی و سازمان فناوری اطلاعات ایران برترین سرویس‌دهنده‌های این گذرگاه بوده‌اند که در این بین، وزارت کشور با انجام بیش از ۸۲ درصد از تراکنش‌ها در صدر قرار دارد.

سرویس‌دهنده‌های برتر ﮔﺬرﮔﺎه عمومی ﺧﺪﻣﺎت دوﻟت

بر اساس این گزارش، در ماه اردیبهشت تعداد سرویس‌های ارائه‌شده از سوی دستگاه‌ها به گذرگاه سروا به عدد ۲۱۱ رسید که نسبت به ماه قبل از آن، ۱۵ سرویس به این فهرست اضافه‌شده است. همچنین تعداد دستگاه‌های سرویس‌دهنده از ۲۸ به ۳۲ دستگاه و کسب‌وکارهای سرویس‌گیرنده از ۶۴۱ به ۶۵۰ کسب‌وکار افزایش یافتند.

سرویس‌گیرنده‌های برتر ﮔﺬرﮔﺎه عمومی ﺧﺪﻣﺎت دوﻟﺖ

در خصوص دریافت سرویس‌های الکترونیکی از سروا، در همین مدت از میان ۶۵۰ کسب‌وکار و دستگاه اجرایی متصل به مرکز ملی تبادل اطلاعات، به ترتیب شرکت ایده گزین ارتباطات روماک (اسنپ)، وزارت آموزش‌وپرورش، شرکت ملی جمهوری اسلامی ایران بیش‌ترین تعداد تراکنش‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. در این بین، شرکت ایده گزین ارتباطات روماک (اسنپ) با دریافت حدود ۵۳ درصد از تراکنش‌ها، بزرگ‌ترین سرویس‌گیرنده از این گذرگاه بوده است.
همچنین از میان ۹۵ میلیون تراکنش انجام‌شده در اردیبهشت‌ماه جاری، سرویس‌های استعلام بیماری کرونا سکوی ایران من، سرویس امور استخدامی سامانه امید، ارسال پیامک نظرسنجی سازمان امور اداری و استخدامی و استعلام مجوز سفر وزارت کشور در صدر پرکاربردترین خدمات قرار گرفتند.
شایان‌ذکر است مرکز ملی تبادل اطلاعات (NIX) دارای دو گذرگاه برای تبادل اطلاعات است؛ یکی گذرگاه ﺧﺪﻣﺎت دوﻟﺖ (GSB) که وظیفه‌ی پاسخگویی به استعلامات بین دستگاهی را بر عهده دارد. اﯾﻦ گذرگاه باهدف یکپارچه‌سازی ﺧﺪﻣﺎت دستگاه‌های دوﻟﺘﯽ و اﻣﮑﺎن درﯾﺎﻓﺖ اﺳﺘﻌﻼﻣﺎت ﻣﯿﺎن دﺳﺘﮕﺎﻫﯽ بر روی ﺷﺒﮑﻪ ﻣﻠﯽ اﻃﻼﻋﺎت راه‌اندازی ﺷﺪه اﺳﺖ. از سوی دیگر، با توجه به نیاز کسب‌وکارها به استفاده از خدمات دولتی، سازمان فناوری اطلاعات ایران گذرگاه خدمات دیگری را با عنوان ﮔﺬرﮔﺎه عمومی ﺧﺪﻣﺎت دوﻟﺖ (سراوا) باهدف ارائه ‌خدمات و استعلام بین دستگاه‌های اجرایی با کسب‌وکارها بر بستر «بازارچه خدمات سروا» (API Market Place) به آدرس sarva.iran.gov.ir ایجاد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا