راهبرد بازار؛ وصول ۴ هزار میلیارد تومان مالیات توافقی از اصناف

اقتصاد ایران: بر اساس گزارش سازمان امور مالیاتی، حدود ۱.۷ میلیون واحد صنفی از طریق سازوکار تبصره ۱۰۰ قانون مالیاتهای مستقیم اقدام به پرداخت مالیات توافقی کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران،درآمد مالیاتی دولت در دوماهه نخست سال جاری بیش از ۶۱ هزار  میلیارد تومان بوده که از این رقم، حدود ۲۲ هزار  میلیارد تومان معادل ۳۵ درصد آن مربوط به مالیات اشخاص حقوقی یا همان شرکت‌ها، ۱۲ هزار میلیارد تومان معادل ۲۰ درصد مربوط به مالیات بر درآمد (حقوق و دستمزد و مستغلات و مشاغل)، حدود ۲ هزار  میلیارد تومان معادل ۳/۵ درصد مربوط به مالیات بر ثروت و ۲۵ هزار  میلیارد تومان نیز مربوط به مالیات بر کالا و خدمات (ارزش افزوده و …) بوده است.

اما یکی از اقدامات مهم سازمان امور مالیاتی وصول مالیات اصناف است،‌ در سال جاری نیز همچنان احکام تبصره ۱۰۰ قانون مالیاتهای مستقیم برقرار است.  بررسیها نشان میدهد، تا پایان خرداد ماه حدود ۴ هزار میلیارد تومان مالیات از طریق سازوکار تبصره ماده ۱۰۰ قانون یا مالیات توافقی اقدام به پرداخت مالیات کرده اند. در این سازوکار، نیازی به ارائه اظهارنامه مالیاتی و اسناد هزینه درامدی واحدهای صنفی نبوده و مودیان تنها از طریق تکمیل فرم تبصره ۱۰۰ اقدام به پرداخت مالیات سال ۱۴۰۰ نمودند. لازم به ذکر است سقف استفاده از تسهیلات تبصره ۱۰۰ قانون واریز به دستگاه کارت خوان تا سقف ۴.۸ میلیارد تومان بوده است.

گفتنی است، چندی قبل شاهین مستوفی، مدیرکل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در گفتگو با تسنیم، با تاکید بر رویکرد تعاملی نظام مالیاتی با مؤدیان مالیاتی گفت: سازمان امور مالیاتی کشور با هدف تعامل و تکریم مؤدیان مالیاتی و افزایش دامنه شمول تبصره ماده ۱۰۰، با اخذ موافقت مرجع قانونی ذی‌ربط، سقف فروش کالا و خدمت مشمول این تبصره را به ۱۰۰ برابر معافیت موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌‌‌های مستقیم یعنی ۴۸میلیارد ریال افزایش داد. مطابق حکم مقرر در تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیات‌‌‌های مستقیم، سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند برخی از مشاغل یا گروه‌‌‌هایی را که میزان فروش کالا و خدمات سالانه آنها بر اساس معافیت مندرج در ماده (۸۴) این قانون باشد، از انجام بخشی از تکالیف از قبیل نگهداری اسناد و مدارک موضوع این قانون و ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف کند و مالیات مؤدیان مذکور را به ‌‌‌صورت مقطوع تعیین و وصول نماید.

۱.۷ میلیون مودی حدود ۳.۹ هزار میلیارد تومان مالیات توافقی پرداخت کرده‌اند

تازه‌ترین گزارش سازمان مالیاتی نشان می‌دهد، ۹۵۰ هزار مودی از پرداخت مالیات معاف شده و بیش از ۵۰۰ هزار مودی نیز مالیاتی بین صفر تا ۵ میلیون تومان برای عملکرد سال ۱۴۰۰ پرداخت کرده‌اند. از سوی دیگر حدود ۱۱۰ هزار مودی مالیاتی بین ۵ تا  ۱۰ میلیون تومان ودر مجموع حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت کردند. این درحالی است که ۵۰ هزار مودی از سراسر کشور بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان مالیات و معادل ۷۶۰ میلیارد تومان به سازمان مالیاتی کشور (خزانه داری کل) پرداخته کرده‌اند.

همچنین ۱۶ هزار مودی از سراسر ایران نیز بیش از ۳۰ میلیون تومان مالیات پرداخت کرده‌اند که مجموع پرداختی این گروه نیز به حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است. همانطور که اشاره شد تا پایان خرداد ماه حدود ۱.۷ میلیون مودی حدود ۳.۹ هزار میلیارد تومان مالیات توافقی پرداخت کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا