راهبرد بازار؛ ماهواره “خیام” با کاربردهای پایش در حوزه‌های مختلف از قزاقستان پرتاب می‌شود

راهبرد بازار؛ ماهواره “خیام” با کاربردهای پایش در حوزه‌های مختلف از قزاقستان پرتاب می‌شود

زمان انتشار : 1401/05/12 - 21:54

ماهواره “خیام” با مالکیت سازمان فضایی ایران در هفته آینده با همکاری روسیه از پایگاه قزاقستان پرتاب خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایسنا، “خیام”، گامی مهم برای تامین داده‌های ماهواره‌ای و توسعه کاربردهای صنعت فضایی در کشور است.

در یک همکاری مشترک با کشور روسیه، ماهواره “خیام”، هفته آینده از ایستگاه فضایی بایکونور قزاقستان توسط ماهواره‌بر سایوز به فضا پرتاب خواهد شد.

این ماهواره که مالکیت آن در اختیار سازمان فضایی ایران است، با سنجنده‌های دقیق در طیف‌های مختلف، زیر ساختی مناسب برای هوشمندسازی بخش‌های گوناگون کشور خواهد بود.

ارتقای بهره وری در حوزه کشاورزی، پایش دقیق منابع آبی کشور، مدیریت مخاطرات طبیعی، پایش تغییرات کاربری، ساخت و سازهای غیر مجاز و مقابله با جنگل خواری، پایش مخاطرات زیست محیطی، پایش معادن و اکتشافات معدنی، پایش مرزهای کشور از جمله کاربردهای داده‌های دریافت شده از ماهواره خیام خواهد بود.

سازمان فضایی ایران، ضمن توسعه توانمندی‌های داخلی در حوزه ساخت و پرتاب ماهواره‌های مورد نیاز کشور و توسعه ایستگاه‌های زمینی مربوطه، نیازهای فعلی کشور در حوزه تامین داده‌های ماهواره‌ای را از طریق همکاری‌های پیشرفته علمی و فناورانه با کشورهای پیشرو در صنعت فضایی جهان ادامه خواهد داد تا علاوه بر تامین نیازمندی‌های کشور، با انتقال دانش و تجربه، مسیر بومی‌سازی فناوری فضایی در داخل کشور را تسریع کند.

 به نقل از روابط عمومی سازمان فضایی ماهواره، اخبار تکمیلی در مورد مشخصات این ماهواره و کاربردهای آن هفته آینده پس از پرتاب ماهواره اطلاع‌رسانی خواهد شد.

انتهای پیام

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

20 + 13 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ انتشار اندروید ۱۳ برای گوشی‌های پیکسل گوگل

جدیدترین نسخه سیستم عامل اندروید یک ماه زودتر از حد انتظار، از مرحله بتا خارج ...