راهبرد بازار؛ سامانه‌های هوشمند ماهواره‌ای به خدمت کشاورزان برای رصد مزارع درآمدند

محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان سامانه هوشمند مبتنی بر فناوری‌های مکان محور برای مدیریت مزارع کشاورزی تولید کردند.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایسنا، منوچهر منطقی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به طراحی و عرضه این سامانه از سوی یکی از شرکت‌های دانش ‌بنیان گفت: این سامانه امکان ترکیب با سایر داده‌های برداشت اطلاعات مانند حسگرهای زمینی مثل سنجده‌های دما، رطوبت خاک و هوا را نیز فراهم کرده است. این یکپارچگی می‌تواند به کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره وری سامانه‌های نظارت بر مزارع کمک کند.

وی افزود: این نقشه‌ها شامل نقشه‌های تراکم و سلامت گیاهان، محتوای آبی، تنش تغذیه‌ای (عدم توازن دریافت کود ازته و سایر مواد مغذی) و مانند آنها است. این نقشه‌ها هر ۶ روز یک بار و پس از گذر ماهواره از آن محدوده، در دسترس کابران قرار می‌گیرد.

منطقی خاطر نشان کرد: از ویژگی‌های این سامانه، امکان ارائه خدمات در لایه‌های مختلف مانند تصویر خام، تصویر پردازش شده، نقشه‌های توصیه‌ای و مانند آنها است که سایر شرکت‌های خدماتی در حوزه کشاورزی می‌توانند با دریافت اطلاعات این سامانه به صورت اجاره نرم افزاری از این زیرساخت استفاده کنند.

به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی، “ست پلت” سامانه هوشمند توصیه‌گر کشاورزی مبتنی بر فناوری‌های مکان محور است که با پردازش اتوماتیک تصاویر ماهواره‌ای سنجش از دور “سنتینل ۲ ” اتحادیه اروپا و با زیرساخت محاسباتی قوی خود، نقشه‌هایی را برای مزارع طراحی می‌کند که کشاورزان برای تمامی زمین‌ها، مخصوصا مزارع بزرگتر از ۵ هکتار می‌توانند به جای سرکشی دوره‌ای زمین، به محدوده‌های تعیین شده در این نقشه ها مراجعه و نسبت به رفع مشکلات مزرعه اقدام کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا