راهبرد بازار؛ تمام مبادی گمرکی به پلمب‌های الکترونیکی مجهز شدند

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز سه‌شنبه ایرنا از گمرک، علی بعیدی مفرد نیا، اتوماسیون و هوشمندسازی در بسیاری از کشورها مطرح می شود، اظهار داشت: بسیاری معتقد بودند سیستم های گمرکی در ایران که با عنوان هوشمند مطرح می شود، الکترونیکی است اما این حقیقت ندارد.
وی در خصوص مرز بین هوشمندسازی و الکترونیکی بودن فعالیت ها تصریح کرد: هوشمندسازی به این معنا است که سیستم قابلیت واکنش به محیط خودش را دارد به طوری که یادگیری و ادراک در کنار یکدیگر اتفاق بیافتد و در غیر این صورت الکترونیکی محسوب می شود.
بعیدی در واکنش به برخی اظهار نظرهای غیر کارشناسی در خصوص سامانه های گمرک، خاطرنشان کرد: برخی از بحث هایی که در خصوص سامانه های گمرکی و هوشمند سازی گمرک صورت می گیرد، غیر کارشناسی و غیر فنی است.
وی خاطرنشان کرد: گمرک موظف است که کنترل و نظارت دقیقی نسبت به تمام کالاهایی که از مرزهای اقتصادی کشور وارد و خارج می شود، داشته باشد و از سوی دیگر فعالان اقتصادی از گمرک انتظار دارند که تسهیلات و روان سازی در گمرک انجام شود، ضمن آنکه ما خواهان گمرک ایستا نیستیم و نمی خواهیم کالاها بماند یا مسافران معطل شوند، یا واردات و صادرات کالا با وقفه مواجه شود.
به گفته وی، گمرک برای اینکه این دو کار را انجام دهد چاره ای ندارد تا این دو صفت متناقض را از طریق هوشمند سازی سامان بخشیم.
معاون برنامه ریزی و بین الملل گمرک با اشاره به سوابق الکترونیکی کردن و هوشمندسازی رویه ها در گمرک گفت: از سال ۹۲ در گمرک تحولی اتفاق افتاد به طوری که سطوح پایه ای سیستم های اطلاعاتی شروع به توسعه یافتن کردند.
وی افزود: در گذشته سامانه ای با عنوان آسیکودا در گمرک وجود داشت که از سال ۹۲ با سامانه جامع گمرک و پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک جایگزین شد و سطوح  اطلاعاتی mis و tps توسعه یافت،  یعنی در تمام رویه ها، سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد را راه اندازی کردیم به شکلی که گمرک با ۴۵ سازمان همجوار ارتباط سیستمی برقرار کرد.
به گفته بعیدی، تمام رویه های صادرات، واردات، ترانزیت، عبور موقت را به طور کامل با همکاری دانشگاهیان و با تکیه بر توان داخلی مکانیزه شده اند که براساس توصیه های سازمان جهانی گمرک و بر اساس طرح پیکارد بوده است.
وی در خصوص ارتباط گمرک با سازمان‌های مرتبط با تجارت تصریح کرد: ارتباط گمرک در حال حاضر با ۴۵ سازمان به صورت کاملا الکترونیکی است و کاغذ در این رویه ها حذف شده است.
معاون برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل گمرک تاکید کرد: بر اساس بند ج ماده ۳۸ قانون رفع موانع تولید، حذف مجوز های کاغذی انجام شده و فرآیند الکترونیکی سازی به سرانجام رسیده است.
وی با بیان اینکه گمرک هوشمند از دستاوردهای کشور است، اظهار داشت: در حال حاضر در تمام گمرکات اجرایی کل کشور پلمب های الکترونیکی به کار گرفته شده است و این اتفاق ساده ای نیست، زمانی در گمرکات پلمب های پلاستیکی وجود داشت که برخی  متخلفان آنها را با ترفندهایی باز می‌کردند و کالاها را جابه جا می کردند.  
بعیدی افزود: همچنین زمانی ما در گمرک ارزش گذاری کالاها را توسط کارشناسان انجام می‌دادیم اما سیستم ارزش‌گذاری هوشمند گمرک در ۶ ماهه گذشته فعال شده و به صورت کاملاً هوشمند و بر اساس داده کاوی بدون هرگونه اعمال نظر کارشناسان گمرکی عمل می‌کند.
معاون برنامه ریزی و امور بین الملل گمرک ایران تاکید کرد: در سال ۹۹ این روند انجام شد که سیستم‌ها با یادگیری ماشین و دیتا ماینینگ به ارزیاب گمرک حکم می‌کند تا اگر اظهارنامه ای در مسیر قرمز قرار گرفت، کدام کانتینرها باید باز و مورد بررسی و کنترل قرار گیرند، این سیستم در واقع تصمیم یار است، یعنی به جای کارشناس تصمیم نمی‌گیرد ولی حداقل های کنترلی را برای وی تعیین می کند از جمله محموله مورد نظر برای ارزیابی و بازه  ارزش گمرکی مورد پذیرش کالا، این اقدام نه تنها در سطح منطقه، بلکه در دنیا بی‌نظیر است.
بعیدی تصریح کرد: این کاری است که توسط جوانان متخصص کشور انجام شده است اما برخی از افراد علاقه دارند ظرفیت‌ها و توانایی‌های جوانان کشور را نادیده بگیرند.
بعیدی تاکید کرد: در گمرک ایران اقداماتی در حوزه هوشمندسازی صورت گرفته که باعث تعجب کارشناسان گمرکی دنیا شده است، به عنوان مثال طرح هوشمند سازی گمرک ایران از طرف سازمان جهانی گمرک به عنوان الگوی برتر انتخاب شده و در اجلاس تقدیر از گمرک که نمایندگان آمریکا، فرانسه و انگلیس در آن حضور داشتند تأکید شد که تمامی گمرکات باید طرح گمرک ایران را به عنوان یک رویه برتر دنبال کنند که این موضوع نه تنها برای گمرک جمهوری اسلامی ایران، بلکه برای کل کشور مایه افتخار است.
معاون برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل گمرک ایران با اشاره به ناسپاسی برخی از افراد در داخل کشور نسبت به موفقیت‌های گمرک در حوزه هوشمندسازی رویه‌ها که مورد اذعان و اعتراف سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان جهانی گمرک است، گفت: رییس وقت منطقه‌ای آنکتاد در دیداری که با مدیران گمرکی اعلام کرد که پیشرفت‌های گمرکی ۸۰ کشور مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته نظیر آنچه در ایران و در بحث هوشمندسازی با توان داخلی دیده نشده است.
وی افزود: این در حالی است که برخی بدون اشراف به اطلاعات فنی سامانه جامع امور گمرکی در حد اتوماسیون اداری می دانند.
وی تأکید کرد: شعار وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک حرکت از کنترل‌های مزاحم و ملموس به سوی کنترل‌های غیرمزاحم و غیرملموس است.
بعیدی تصریح کرد: گمرک با مدیریت ریسک هوشمند، توسط سامانه اطلاعاتی خود تعیین می کند که کالا از چه مسیری عبور کند و کنترل ها چگونه باشد حتی انتخاب کانتینرها و پالت ها برای ارزیابی و بررسی بیشتر توسط سیستم صورت می گیرد، نوع و میزان ریسک به هیچ وجه توسط افراد تعیین نمی‌شود و این سیستم از طریق به کارگیری پروفایل‌های ریسک پویا  این اقدام را انجام می دهد.
معاون برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل گمرک گفت: در حال حاضر نیز بیش از ۵۰ درصد از اظهارنامه‌ها با یادگیری ماشین و مدیریت ریسک هوشمند به مسیر سبز هدایت می‌شود.
وی افزود: در حال حاضر کل گمرکات کشور از پلمپ الکترونیکی استفاده می‌کنند  و در رویه ترانزیت از آنتن های RFID و دوربین های پلاک خوان استفاده می شود، طراحی و تولید و به کارگیری آزمایشی پرنده های بدون سرنشین به منظور پایش و رصد محموله ها طراحی و تولید و بکارگیری آزمایشی شده است که در کنار گمرک موبایل و سایر اقدامات گمرک در زمینه هوشمندسازی، به‌کارگیری این ابزارهای کنترلی پیشرفته و هوشمند، خود یک موفقیت و دستاورد بزرگ برای گمرک کشور است.
به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، پیش از این مهدی میر اشرفی رییس کل گمرک ایران تاکید کرده بود که با تولید ایکس‌ری‌های داخلی با همکاری بخش خصوصی، حدود ۷۰ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی انجام می‌شود که افزایش نظارت غیر محسوس را به دنبال خواهد داشت.
وی تصریح کرده بود که ۱۴ ایکس‌ری کامیونی فعال در کشور وجود دارد و در حالی که این میزان باید به ۵۰ دستگاه برسد.

دکمه بازگشت به بالا